مشکلات ناشی از رانندگی با ترمز دستی بالا

حرکت با ترمز دستی بالا باعث ایجاد اصطکاک بین لنت ترمز شما می‌شود. هر چه مدت زمان رانندگی شما بیشتر و سریع تر باشد به همان اندازه اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنید. با افزایش اصطکاک گرمای بیشتری تولید خواهید کرد. اولین اشکالی که در خودروی شما ایجاد می شود ایجاد گرماست....
سرویس دوره ای ساندرو استپ وی

راهنمای مطالعه

ممکن است رانندگی با ترمز دستی بالا حداقل یک بار برای شما اتقاق افتاده باشد. این اشتباه کوچک و نگران کننده، برای رانندگان بی تجربه بارها تکرار شده چرا که هنگام حرکت موضوعات مختلفی در ذهن شما تداعی شده که باید آن ها را به خاطر بسپارید. از جمله این موارد می توان به کلاچ گرفتن، دنده زدن، نقطه گاز گرفتن، آینه، و سایر گزینه ها اشاره کرد. در این حالت طبیعی است که ترمز دستی بالا را فراموش کنید. اما سوال مهمی که مطرح می شود اینست:

اگر رانندگی با ترمز دستی بالا انجام دهیم چه اتفاقی می افتد؟ اگر به تازگی متوجه شده‌اید که قبلاً رانندگی با ترمز دستی نیمه بالا انجام داده‌اید، باید چه کاری انجام دهید؟ در ادامه با ما همراه باشید:

ترمز دستی چگونه کار می کند؟

ترمز دستی طوری طراحی شده است که ماشین شما را در هنگام توقف یا پارک در شیب ثابت نگه می‌دارد. به عنوان یک ترمز، واقعاً آنقدر قوی نیست که ماشین شما را ثابت نگه دارد، به همین دلیل وقتی با ترمز دستی خود رانندگی می‌کنید، احتمال اینکه به ترمز دستی فکر کنیم کم خواهد بود. در برخی از خودروها که با دیفرانسیل جلو رانندگی می کنند، ممکن است خودروی شما با ترمز دستی به هیچ وجه قابلیت حرکت نداشته باشد یا حتی هنگام شروع رانندگی متوجه کشش زیادی روی لاستیک‌های عقب خودرو خود شوید!

اگر با ترمز دستی بالا حرکت کنیم چه می شود؟

حرکت با ترمز دستی بالا باعث ایجاد اصطکاک بین لنت ترمز شما می‌شود. هر چه مدت زمان رانندگی شما بیشتر و سریع تر باشد به همان اندازه اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنید. با افزایش اصطکاک گرمای بیشتری تولید خواهید کرد. اولین اشکالی که در خودروی شما ایجاد می شود ایجاد گرماست. افزایش گرما باعث به جوش آمدن روغن ترمز شما شده و همین امر سبب شده تا شما نتوانید خودروی خود را به راحتی متوقف نمایید. (لنت‌ها بسیار نرم شده و متوقف کردن وسیله نقلیه شما سخت‌تر شود)

بیشتر بدانید  علت ترمز نگرفتن خودرو چیست؟

ترمز کردن به طور معمول در یک دوره زمانی باید این لعاب را از بین ببرد و به ترمزها اجازه دهد که وظیفه خود را به درستی انجام دهند. همینطور حرکت با ترمز دستی بالا در خودرهای رنو هم به این شکل می‌تواند برای خودرو مشکل ایجاد کند.

عوارض رانندگی با ترمز دستی بالا

این نوع مشکلات عمدتاً در اتومبیل‌ های دیفرانسیل عقب ایجاد می‌شود، اما در خودروهایی که تمرکز بیشتری روی دیفرانسیل جلو دارند این مقدار اگر چه کمتر بوده ولی باز هم احتمال عدم توقف دیده می شود، اما اینکه چقدر مضر است عمدتاً به موارد زیر بستگی دارد:

 • چقدر و با چه سرعتی با ترمز دستی درگیر شده بودید.
 • چقدر ترمز دستی شما زده شده است.
 • اگر ترمز دستی فقط یک یا دو کلیک بالا بود، آسیب زیادی به آن وارد نشده است. اما اگر به طور کامل درگیر شده باشد، آسیب می‌تواند جدی باشد.

حرکت با ترمز دستی بالا و بوی سوختگی

در اکثر مواقع رانندگی با ترمز دستی بالا بویی شبیه سوختن احساس می شود، این بو ناشی از لنت ترمز یا روغن ترمز شماست. در چنین مواقعی برای تعویض روغن ترمز رنوی خود که جزو سرویس های دوره ای خودروها محسوب می شود به تعمیرگاه مجاز رنو (رنو وان) مراجعه کرده تا کارشناسان ما در اسرع وقت این مشکل را به صورت تخصصی حل نمایند.

چقدر و با چه سرعتی رانندگی کرده‌ اید؟

هر چه سریعتر و بیشتر با ترمز دستی در حرکت باشید، آسیب بیشتری به خودروی خود وارد می کنید. حتی در مسافت های کوتاه و سرعت کم، مخصوصا دنده عقب با ترمز دستی بالا می‌تواند باعث ایجاد لعاب روی لنت ترمز شما شود. همین امر سبب شده تا لغزش کمی در لنت شما احساس شود و در نهایت از میزان اثر پذیری ترمز خودروی شما کم کند!

همیشه از سلام ترمز خود مطمئن شوید!

اگر ترمز دستی شما دچار آسیب شده بود و یا به خوبی عمل نکرد در وهله اول حتما ترمز های خود را تست کرده و سلامتی و درست عمل کردن آن مطمئن شوید اگرچه به مرور زمان لنت های ترمز رنو خراب می شوند (باصطلاح خورده می شوند) اما برای سرویس دهی منظم خودرو به خصوص ترمز حتما به تعمیرگاه تخصصی مراجعه نمایید. اگر حرکت با ترمز دستی بالا را، بدون توجه و از روی حواس پرتی انجام داده‌اید زودتر به خدمات رسانی نیاز خواهید داشت. مهم نیست چقدر با ترمز دستی خود مشغول رانندگی بوده اید اما بهتر است لنت ترمز خود را بعد از رانندگی با ترمز دستی بالا چک نمایید. (به قول ما ایرانی های کار از محکم کاری عیب نمی‌کند!)

بیشتر بدانید  علت شارژ نکردن دینام خودرو

اگر با ترمز دستی بالا حرکت کردیم و لنت ترمز خراب شد چه کنیم؟

سعی کنید زمانی که ترمز دستی خودروی شما بالاست رانندگی نکنید چرا که با گذشت زمان به روغن ترمز و لنت های ترمز خودروی شما آسیب جدی وارد می‌شود و همین امر باعث می شود تا هزینه های تعمیر اتومبیل شما بیشتر از قبل  شود. اگر به هر دلیل برای لنت خودروی شما مشکلی پیش آمد می توانید به تعمیرگاه تخصصی رنو در تهران مراجعه کرده و در کمترین زمان مشکل ترمز خودروی خود حل نمایید.

4 پاسخ

 1. سلام
  بعد کمی رانندگی متوجه شدم ترموز دستی بالاست و چرخ ها داغ کرده بود
  آیا نیاز به تعویض لنت هست؟

 2. سلام
  تقریبا بعد از دو سه کیلومتر متوجه شدم ترمز دستیم بالا توقف کردم از وسط لاستیک عقبم کنار پیچ ها گریس ریخته شد و دود بلند شد .
  چکار باید کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *