تعمیر کولر سیمبل

دلایل خرابی بخاری مگان

راهنمای مطالعه

تعمیر کولر سیمبل را مخصوصا در فصول گرم سال جدی بگیرید. زمانی که دما بالا می‌رود، شما نیز به یک کولر سالم احتیاج دارید تا بتوانید موتور خودرو را سرپا نگه دارید. اتصالات تهویه با گذشت زمان سل می‌شوند و حلقه‌های اورینگ، شیلنگ‌ها و درزگیرها را دچار فرسودگی می‌کنند. بنابراین باید سرویس‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید، چراکه تعمیر زود هنگام هزینه‌های زیادی را برایتان به وجود نمی‌آورد.

مراحل تعمیر کولر سیمبل

هر زمانی که دیدید کولر خودرو نیاز به بازبینی دارد با این مراحل میتوانید به راحتی نسبت به تعمیر کولر سیمبل اقدام کنید.

خودرو و کولر را روشن کنید

برای شروع کار خودرو را روشن کنید و میزان خروجی هوا را کاملا مورد معاینه قرار دهید. ببینید که فشار هوا و دمای آن به چه صورت می‌باشد. میزان گرم، سرد و خنک بودن آن را کاملا مورد بررسی قرار دهید. اگر جریان هوایی که شما با دست داری آن را تست می‌کنید به مقدر کافی شتاب و سرمای لازم را نداشته‌باشد قطعا مشکلی در این بخش وجود دارد. ابتدا باید به فن خنک کننده رادیاتور شک کنید که آیا به خوبی کار می‌کند یا خیر.

بررسی کمپرسور کولر سیمبل

گاهی پیش می‌آید که کمپرسور کولر دچار خرابی می‌شود، بنابراین حتما نسبت به درستی و یا نادرستی کارکرد آن اطمینان حاصل کنید. برای ادامه کار کولر را در محفظه موتور قرار دهید. در این بخش مرکزی قرقره باید همراه با خودش به چرخش دربیاید. این چرخش زمانی اتفاق می‌افتد که کلاچ با قرقره درحال تعامل باشد ولی زمانی که این ارتباط قطع گردد، این چرخش نیز از بین می‌رود. عدم چرخش آن نشان دهنده فرسودگی و خرابی کولر می‌باشد و یا احتمال کم شدن مایع مبرد وجود دارد.

بررسی سیم کشی کمپرسور کولر سیمبل

کمپرسور برای آن که بتواند به درستی کار کند سیمی از آن به کلاچ الکتریکی متصل می‌باشد. در این مواقع برای آن که بتوانید سیم کشی را بررسی کنید، ابتدا باید سیمی که به ترمینال مثبت باتری متصل می‌باشد را از کمپرسور جدا کنید. قبل از انجام این کار حتما مطمئنم شوید که کانکتور وسط کمپرسور را از برق جدا کرده‌باشید. اگر با جدا کردن باتری صدای عجیبی را شنیدید در واقع بدین معناست که دستگاه به درستی کار می‌کند ولی اگر اینگونه نبود باید خودرو را به تعمیرگاه ببرید.

بیشتر بدانید  چگونه عمر خودروهای رنو را افزایش دهیم؟

نشتی سیستم تهویه کولر سیمبل

برای اینکه نشتی محفظه را کاملا دقیق بررسی کنید به ابزاری نیاز دارید که به شما در این بخش یاری دهد. این ابزار کیت تشخیص نشتی می‌باشد که باید بعد از خریداری آن را درون مخزنی که احتمال نشتی دارد قرار دهید. در این زمان اگر مخزن دچار خرابی، ترک خوردگی، سوراخی و غیره باشد کاملا مشخص خواهد شد. درصورت وجود هرگونه مشکل خودرو ر به سمت تعمیرگاه هدایت کنید. اگر نشتی را در آن مشاهده نکردید تنها مایع مبرد مخزن کاهش پیدا کرده که باید آن را جبران کنید.

نوع مناسب مبرد را خریداری کنید

نبردها با توجه به سال ساخت خودرو متفاوت می‌باشند. اگر قصد دارید مایع متناسب با خودرویتان را خریداری کنید که این بهترین  کار است باید سال تولید خودرو را به فروشنده بگویید.

دماسنج برای بررسی دمای محیط

عدد روی گیج درصورتی نرمال نشان‌داده می‌شود که دما در حالت متعادل قرار داشته‌باشد. دمای مبرد در بخش‌های گوناگونی که قرار می‌گیرد متفاوت نشان داده می‌شود. دمای آن در درون قوطی و یا سیستم کولر کاملا باهم فرق می‌کند. دستگاه گیج با توجه به دما متفاوت دیده می‌شود. زمانی که دمای مبرد افزایش پیدا کند، حجم آن نیز زیاد می‌شود که فضای زیادی را دربر می‌گیرد. این افزایش باعث می‌شود قوطی مبرد نیز حجیم شود.

پیداکردن درگاه خدماتی کولر سیمبل

برای آن که بتوانید تعمیر کولر سیمبل را ادامه دهید باید در بخش سیستم آن پورت‌ها را پیدا کنید. بر روی این پورت‌ها دو بخش وجود دارد، یکی در بالا و دیگری در قسمت پایین. زمانی که قصد دارید کولر را از مایع پر کنید. در ابتدا باید نازل پایینی کمپرسور کولر را بیابید.

اطراف پورت سرویس را تمیز کنید

برای ادامه کار تعمیر کولر سیمبل باید پورت‌ها را کاملا تمیز کنید. برای اینکار می‌توانید از یک دستمال استفاده کنید و آن را بر روی سطح پوست، کلاهک و اطراف آن بمالید. به این نکته توجه داشته باشید که اطراف سیستم با آلودگی‌ها بسته نشود.  ابتدا باید درپوش آن را کاملا تمیز کنید و بعد به سراغ بخش‌های داخلی بروید.

بیشتر بدانید  کامل ترین خطاهای گیربکس اتوماتیک

وصل‌کردن شیلنگ شارژ به درگاه پایین

تا اینجا شیلنگ و کیت را با مایع مبرد کاملا پر کردید. پس زمان آن است تا آن را به بخش پایینی پورت وصل کنید. انتهای دیگر این شیلنگ باید بر نازل روی قوطی تعبیه شود. اگر قوطی مبرد گیج را درون خود دارد باید یکسر شیلنگ به قوطی و طرف دیگر آن به قوطی انتقال یابد. اندازه خط شیلنگ نیز اهمیت فراوانی دارد چراکه باید به انتهای محفظه موتور دسترسی پیدا کند.

عیین فشار از نمودار هوای محیط روی گیج

زمان آن است که مایع مبرد را درون کولر بریزید و دیگر کار از تمام کنید. ولی این موضوع اهمیت دارد که دمای آن در چه سطحی قرارگرفته است تا در اثر افزایش دما دچار فوران و انبساط نگردد. به همین منظور شما به یک صفحه نمایش سنج نیاز دارید تا دقیق در هنگام کار بدانید که دما در چه وضعیتی قرار دارد. گیج نیز باید در موقعیتی قرار بگیرد که دمای آن ثابت باشد.

چرخاندن سوپاپ

مهر و موم قوطی را باید با تکان دادن سوپاپ باز کنید.  زمانی که مایع مبرد به داخل موتور می‌ریزد، شما باید قوطی را به حالت عمودی نگه دارید. اگر آن را کج کنید و یا وارونه کنید نمی‌توانید عملیات را ادامه دهید. در هنگام ریختن مایع هر چند وقت یکبار قوطی را تکان دهید.

نشت مبرد را بگیرید

حالا زمان آن است که نشتی کولر را بگیرید. و آن را کاملا معاینه کنید. در صورت وجود هرگونه خرابی سریعا خودرو را تعمیرگاه ببرید تا کاملا توسط متخصصین بررسی شود.

برداشتن شیلنگ شارژ

زمانی که گیج از مایع مبرد تکمیل شد ، حالا دیگر تنها کافی است تا شیلنگ را از آن درگاه بردارید و درپوش مخزن را بزنید. خودرو آماده استفاده است.

سخن پایانی

کولر یکی از قطعاتی است که نیاز به پشتیبانی حرفه‌ای و ابزارآلات تخصصی دارد. اگر قصد دارید کار تعمیر کولر سیمبل را در خانه دنبال کنید بهتر است قبل از آن از میزان دانش و ابزار لازم اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت بهتر است کار را به تعمیرگاه رنو در تهران بسپارید.

بیشتر بدانید  راهنمای کامل تعویض شمع و وایر رنو تالیسمان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *