علت لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90

داشبورد ساندرو استپ وی

راهنمای مطالعه

لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90 شایع‌ترین نوع مشکل در این مدل خودرو است که برای رانندگان دردسرهای زیادی ایجاد کرده است. این لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90 یک مشکل بسیار نگران است به این دلیل که از وجود یک مشکل در گیربکس خبر می‌دهد.

لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90

وجود یک ایراد یا مشکل جدی در گیربکس عمده‌ترین دلت برای لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90 است. توصیه می‌شود وجود چنین لرزشی را جدی بگیرید و برای برطرف شدن مشکل گیربکس، خودرو خود را به تعمیرگاه مجاز ببرید.

گیربکس یکی از قطعات اصلی و گران قیمت خودروی شما است و برطرف شدن هر چه سریع‌تر ایرادات گیربکس هزینه کمتری بر روی دست شما می‌گذارد و از ایرادات دیگر جلوگیری می‌کند.

علت لرزش دنده و داشبورد ال 90 چیست؟

هر چند که تشخیص درست و اصولی علت رفع لرزش دنده ال 90 برای رفع بهتر این مشکل نیازمند بررسی کارشناسانه از سمت یک تعمیرکار ماهر است ولی دانستن دلایلی که به لرزش دنده و داشبورد ال 90 منجر می‌شود هم خالی از لطف نیست.

کاهش سطح روغن در لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90

ساده‌ترین و اصلی‌ترین مشکلاتی که باعث لرزش دسته دنده می‌شود کاهش میزان روغن است. کم بودن میزان روغن روان کننده در گیربکس خودرو باعث می‌شود قطعات موجود در سیستم انتقال با یکدیگر برخورد کنند و دچار ساییدگی شوند. این ساییدگی هم منجر به لرزش در هنگامی که دنده را تعویض می‌کنید می‌شود.

تعویض کردن یا شارژ مجدد روغن گیربکس یکی از موارد بسیار مهم در نگهداری خودرو است. شارژ کردن روغن گیربکس از وجود ایرادات زیادی جلوگیری می‌کند. این یک راه ساده برای پیشگیری از وجود ایراداتی مانند لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90 است.

فرسودگی میل گاردان خودرو

خودرو برای متصل نگه داشتن یکسری قطعات و همچنین حرکت چرخ‌ها به میل گاردان نیازمند است. فرسودگی میل گاردان یکی از مهم‌ترین دلایل لرزش دنده و داشبورد ال 90 است بخصوص در مواقعی که شما دنده را تعویض می‌کنید و یا به صورت ناگهانی سرعت خود را افزایش می‌دهید. در چنین مواقعی شاهد وجود صدایی از سمت مرکز خودرو به عقب نیز خواهید بود.

بیشتر بدانید  دلایل تخصصی عملکرد بد موتور ال 90

لرزشی که شما در چنین شرایطی احساس می‌کنید به دلیل این است که میل گاردان نامتعادل است. این موضوع خود به این دلیل که به آسیب رساندن به گیربکس یا قطعات دیگر خودرو منجر می‌شود حائز اهمیت است. وجود فرسودگی در میل گاردان بیشتر در اتومبیلهایی که دارای دیفرانسیل عقب هستند مانند کامیون‌ها یا خودروهای شاسی بلند ولی در مورد خودروی ال 90 نیز گاها این مشکل به وجود خواهد آمد.

فرسودگی کمک فنرها

کمک فنرها به ثابت ماندن وضعیت خودرو در هنگام حرکت، شتابگیری و یا رانندگی در سطوحی که ناهموار هستند کمک خواهد کرد. گذشت زمان به فرسودگی در کمک فنرها منجر می‌شود و یکی از دلایلی که نشانه‌ای برای فرسودگی کمک فنرها است، لرزش دسته دنده است به خصوص در جاده‌هایی که ناهموار و پر از دست انداز است.

مشکلات موجود در سیستم کامپیوتری خودرو

همیشه هم ایراد در گیربکس دلیلی برای لرزش دسته دنده نیست. ایراد در سیستم کامپیوتری خودرو نیز می‌تواند دلیلی برای لرزش دسته دنده باشد. به دلیل اینکه سیستم کامپیوتری خودرو به تمامی قسمت‌های خودرو متصل است ممکن است وجود یک ایراد در دیگر قسمت‌هایی که اصلا به هم مربوط نیستند هم تاثیر بگذارد.

تشخیص اینکه مشکل از گیربکس است یا ایرادی در سیستم کامپیوتری خودرو کمی سخت و تخصصی است نیاز است که به تعمیرگاه مراجعه کنید تا با بررسی جزئیاتی مانند شرایط رانندگی شما، مدتی که با خودرو رانندگی می‌کنید و همچنین بررسی دقیق نوع لرزش و صدا به دلیل ایراد پی برد.

خرابی پلوس در خودرو ال 90

دلیل دیگری برای لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90 وجود خرابی در پلوس است. وظیفه این قطعه منتقل کردن نیروی موتور به چرخ خودرو است. در صورتی که شکسته یا خرابی در پلوس به وجود بیاید در مواقعی که سرعت خودرو کم است لرزشی در دسته دنده به وجود می‌آید.

شکستگی فنرهای داخل پلوس در موقعی که شما با یک سرعت مشخصی رانندگی می‌کنید لرزش دسته دنده رخ می‌دهد. خرابی در پلوس می‌تواند بخاطر گردگیری پلوس، سفت نبودن پیچ‌های سر پلوس و یا استفاده غیر اصولی از دنده به وجود بیاید. اگر در کنار لرزش دسته دنده شاهد صدای تق تق در خودروی خود بودید به احتمال زیاد پلوس خودروی شما خراب شده است.

بیشتر بدانید  تعویض ترموستات رنو ال 90

لرزش دنده ال 90 به دلیل خراب شدن دیسک و صفحه خودرو

خرابی دیسک و صفحه خودروی ال 90 دلیل دیگری برای وجود لرزش در هنگام تعویض دنده است. برای اینکه از وجود چنین مشکلی پیشگیری کنید لازم است که دیسک و صفحه را به موقع تعویض کنید. پس نیاز است به سرویس‌های دوره‌ای خودرو خود اهمیت بیشتری بدهید تا از زمان مناسب برای تعویض دیسک و صفحه مطلع شوید.

یکی از علائم بسیار واضح در صورت وجود چنین موردی این است که اگر خودرو را در دنده یک بگذارید و پدال کلاج را ول کنید خودرو شروع به لرزش می‌کند و نیازمند تعویض است.

مشکلات موجود در دسته موتور

اگر که دسته موتور خودرو شکستگی یا مشکلی وجود داشته باشد در موقعی که شما دنده را تعویض می‌کنید شاهد لرزش دنده خواهید بود. به دلیل اینکه تعداد دسته‌های موتور در هر خودرویی متفاوت است در صورت وجود خرابی یا شکستگی نیز شاهد علائم متفاوتی خواهید بود. این علائم به اینکه شکستگی در محرک جلو خواهد بود یا عقب بستگی زیادی دارد. پس شکستگی یکی از دسته موتور نیز به لرزش دسته دنده در هنگام تعویض دنده منجر می‌شود. سرویس منظم خودرو راهی برای جلوگیری و یا اطلاع از وجود چنین مشکلی خواهد بود.

سخن  پایانی

لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90 یکی از مشکلات مهم و نشانه جدی برای وجود یک ایراد در قسمت‌های اصلی خودرو بخصوص در گیربکس است. این مقاله در جهت آشنایی شما با دلایل و نشانه‌هایی برای لرزش دسته دنده و داشبورد ال 90 فراهم شده است. توصیه می‌شود لرزش دسته دنده که اکثرا به دلیل خرابی در گیربکس که یکی از قطعات اصلی خودرو است به وجود می‌آید را جدی بگیرید و برای رفع سریع آن به تعمیرگاه مجاز رنو مراجعه کنید. امیدواریم این مقاله نیز مانند دیگر مقالات ما برای شما مفید بوده باشد.

بیشتر بدانید  دلایل روشن شدن چراغ چک رنو ال 90

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *