تعویض شمع وایر ال ۹۰

علائم خرابی اکسل ال 90

راهنمای مطالعه

شمع وایر ال 90 یکی از قطعات مهم در خودروی ال نود می باشد که مستقیماٌ با شمع و موتور خودرو مربط است و میزان انرژی و برقی که برای عملکرد بهتر آنها لازم است را به آنها می رساند. در اصل وایرها میزان ولتاژی که شمع ها نیاز دارند را تامین می کند و شمع هم از این ولتاژ برای روشن کردن خودرو و انتقال آن به موتور استفاده می کند! در صورت خرابی می توانید به تعمیرگاه رنو رفته و سرویس دوره ای ال 90 را با بهترین کیفیت و ضمانت ۱۲ ماهه سرویس دهی انجام دهید.

وظیفه شمع ال 90 چیست؟

در خودرو ال نود به طور متوسط در هر لحظه ولتاژی بالای 40 الی 60 کیلو ولت ( هر کیلو ولت معادل هزار ولت می باشد ) از وایر شمع ها عبور می کند. همین عبور برق باعث می گردد که وایر شمع ها کم کم در برابر جریان برق مقاوم شوند و به مرور زمان این مقاومت در جریان مانع از عبور جریان برق می شود. این مقاومت باعث می شود که برق کمتری به شمع ها برسد و در نتیجه سوخت بنزین نیز در سیلندرها به صورت کامل صورت نگیرد.

همین مورد عاملی برای این است که هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض شمع وایر ال 90 می گردد. اصولاً این دوره زمانی تعویض در دفترچه راهنما ذکر می گردد.

در ادامه لازم است که بدانیم تعویض به موقع شمع وایرها باعث می گردد که مصرف سوخت خودرو کاهش پیدا کند. همچنین شتاب و کارایی موتور خودرو با تعویض شمع وایر عملکرد بهتری خواهد داشت.

علائم خرابی شمع ال نود

یکی از سوالات بسیار پر تکرار بخصوص برای افرادی که به تازگی صاحب خودرو ال نود شده اند این است که از کجا بفهمیم شمع ال 90 خراب است؟

متاسفانه علائم خرابی شمع ال نود و وجود مشکل در شمع وایر ال 90 قابل رویت نیست. اما برای بهبود کارایی موتور لازم است که هر از چند گاهی شمع وایر مورد بررسی قرار گیرد و بعد از گذشت حدود یکسال باید شمع وایر ال 90 تعویض گردد.

بیشتر بدانید  علائم خرابی اکسل ال 90

اگر وایرها دچار ترک خوردگی و پارگی بشود قابل رویت است ولی اگر وایر از جنس بهتری مانند رویه­ ی سیلیکونی باشند این عیب قابل رویت نیست. در چنین صورتی نیاز است که خودرو را روشن کنید و در تاریکی به بررسی نشت جرقه وایر که نشانه ای از ترک و پارگی روی لایه سیلیکونی است مطمئن شوید.

یک نکته مهم در زمینه شمع وایر ال نود این است که به شدت توصیه می گردد هر وایر به شمع خود وصل گردد. به هیچ وجه به صورت جا به جا اتصال ننمایید. همچنین بهتر است که در موقع تعویض همگی را به صورت یکجا تعویض کنید و از جنسی که قبلاً استفاده کرده اید خریداری کنید.

آموزش تعویض شمع ال نود

چگونگی تعویض شمع تندر 90 یکی از مسائل بسیار مهم برای هر راننده خودرو ال نود می باشد. به همین دلیل بر آن شدیم تا در این مقاله به چگونگی تعویض شمع تندر 90 و آموزش تعویض شمع ال نود بپردازیم.

مراحل تعویض شمع خودرو ال نود

برای تعویض وایر شمع تندر 90 در مرحله اول کاپوت را بالا بزند و میله نگهدارنده را در محل خود قرار دهید. حال وایر شمع ها را پیدا کنید. وایرها معمولاً در بالای پوسته موتور قرار دارند. یک سر وایر ها به شمع های داخل موتور متصل هستند و سر دیگر آن به کویل متصل می باشد.

بعد اینکه وایر شمع ها را یافتید، به طول و محل قرار گرفت هر وایر توجه کنید. این کار در زمان جا انداختن وایرهای جدید به کارتان می آید. جا زدن اشتباه وایرها باعث روشن نشدن خودرو و یا در صورت روشن شدن بد کار کردن موتور می شود.

برای اینکه وایر شمع ها را راحت بیرون بیاورید از آچار شمع استفاده کنید.

حال وایرهای جدید را به همان گونه که قرار داشته اند در جای خود قرار دهید. پس از جای گزینی درست وایرها موتور را روشن کنید مطمئن شوید که تمامی اتصالات را به درستی انجام داده اید. اگر موتور به خوبی کار کرد یعنی کار خود را به درستی انجام داده اید. دیگر می توانید ضامن را بخوابانید و درب کاپوت را ببندید.

بیشتر بدانید  علت کم شدن آب ال 90

چه نوع شمعی برای ال 90 مناسب است؟

قیمت شمع هایی که متناسب برای خودرو ال نود هستند مانند تمام شمع های خودروهای ایرانی دیگر با توجه به بازار متغیر هستند. شمع هایی که فابریک خود موتور هستند کارایی بهتری خواهند داشت. این شمع ها عموماً عمر مفیدتری نیز دارند.

بهتر است شمع مورد نظر خود را از لوازم یدکی های معتبر ال نود تهیه نمایید. شمع شایسته برای خودرو شما می تواند پایه بلند یا کوتاه باشد. نوع شمع حتی به سوخت خودرو شما، اینکه بنزین استفاده می کنید یا دو گانه سوز است نیز متغیر می باشد. به یاد داشته باشید که برخی شمع ها برای موتورهای سرد و برخی دیگری از شمع ها برای موتورهای گرم ساخته می شوند. بنابراین نوع شمع مناسب خودرو به خصوصیات خودرو بستگی زیادی دارد. گذشته از شمع های فابریک تندر 90 برندهایی دیگری نیز هستند که شایسته ترین شمع را برای خودرو ال 90 شما تولید کرده اند. برندهایی مثل: بوش، ان جی کی، دنسو و اکیوم.

این برندهای هم سطح کیفیت شمع فابریک موتور ال نود هستند.

دستمزد تعویض شمع ال نود چقدر است؟

شاید این سوالی باشد که وقتی فرد متوجه خرابی وایر شمع خودرو خود و نیاز به تعویض آن می شود، با آن روبرو بشود. با توجه به متغیر بودن این هزینه دستمزد در هر منطقه و بالا بودن هزینه تعویض شمع ال نود گاهاً افراد خود اقدام به تعویض وایر شمع خود می نمایند. این کار نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد.

اولین و مهم ترین نکته در این مورد این است که باید دقت کنید هر وایر شمع در جای مخصوص خود قرار بگیرد و به شمع خود متصل گردد. زیرا در غیر ایت صورت موتور روشن نمی گردد و یا به درستی کار نمی کند و گاهاً مشکلات اساسی تری برای موتور و خودرو شما به وجود می آورد. پس اگر قصد دارید که خود اقدام به تعویض شمع خودرو خود نمایید. قبل از بیرون آوردن وایر ها به جای آنها دقت کنید و وایر جدید را درست در جای قبلی قرار دهید.

بیشتر بدانید  تعمیر پمپ بنزین ال 90

چه موقع باید شمع خودرو مگان ال 90 تعویض کنیم؟

به صورت تقریبی پس از کارکرد ۳۰ هزار کیلومتر شمع خودرو باید مورد بازدید و بررسی قرار بگیرد. در این بررسی سالم یا معیوب بودن شمع خودرو خود مطلع ومطمئن می شوید. در صورت ایراد شمع باید حتماً آن را تعویض کنید و یا اگر فاصله گپی که بین الکتروها قرار دارد از حالت طبیعی و استاندارد خود خارج شده باشند می توانید آن را تنظیم و فیلر کنید تا کارایی شمع و موتور بهبود بخشیده شود.

اجزای تشکیل دهنده شمع ال 90 چیست؟

شمع ال نود از قطعاتی مانند عایق چینی، الکترود، واشر و غیره تشکیل می شود. این نوع شمع در بالای محفظع احتراق و سیلندر خودرو قرار دارد. شمع خودرو جریان ولتاز برق را می گیرد و با ایجاد جرقه در محفظه احتراق ایجاد می کند. انفجار بخار بنزین نیز باعث ایحاد نیروی حرکت خودرو می گردد.

شمع سرد چیست؟

معمولاً به شمع های پایه کوتاه شمع سرد می گویند. کوتاه بودن پایه این شمع ها باعث می شود که انتقال حرارت زودتر و بهتر صورت بگیرد. این زمان کمتر باعث می شود شمع زودتر گرما از دست بدهد. این شمع ها برای خودروهای مسابقه ای بسیار مناسب هستند. زیرا راننده خودرو مسابقه ای نیاز دارد که مدام دور موتور را بالا ببرد و این شمع ها کمک بسیاری به این فرایند خواهند کرد.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی تخصصی شمع خودروی رنو ال نود پرداختیم. اینکه وظیفه شمع خودرو چیست؟ علائم خرابی آن چی می باشد و همچنین نحوه تعویض شمع خود را برای شما توضیح دادیم. به صورت اختصار باید گفت شمع خودرو وظیفه برق رسانی به موتور خود را بر عهده دارد. امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. 🙂

4 پاسخ

  1. سلام و احترام
    فنر وایرشمع ال۹۰ دو سر متفاوت دارد، کدام سر باید رو به کوئل و کدام سر رو به شمع باشد؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *