دلیل نشتی روغن گیربکس ال 90 چیست؟

نشتی روغن گیربکس ال 90 و سایر خودروها یکی از مسائلی است که باعث آسیب رسانی به سیستم خودرو می شود. آشنایی با دلایل نشتی روغن گیربکس ال 90 و دیگر خوردوها می تواند کمک شایانی به سلامت خودروی شما بکند. شناخت انواع گیربکس و روغن های قابل استفاده در آن برای حفظ سلامت خودرو بسیار مهم است....
سرویس دوره ای و تعویض روغن ال ۹۰

راهنمای مطالعه

نشتی روغن گیربکس ال 90 و سایر خودروها یکی از مسائلی است که باعث آسیب رسانی به سیستم خودرو می شود. آشنایی با دلایل نشتی روغن گیربکس ال 90 و دیگر خوردوها می تواند کمک شایانی به سلامت خودروی شما بکند. شناخت انواع گیربکس و روغن های قابل استفاده در آن برای حفظ سلامت خودرو بسیار مهم است.

گیربکس چیست ؟

موتور هر خودرویی در اصل یکی از عوامل تولید کننده نیرو در آن خودرو محسوب می گردد که در حرکت خودرو نقش مهم و اساسی را ایفا می کند. علاوه بر عامل تولید نیرو یکی دیگر از عوامل مهم و حساس در حرکت هر خودرو سیستم انتقال دهنده نیرو است. سیستم انتقال دهنده نیرو در هر خودرویی به طور پیوسته و مداوم عمل میکند و از بخشهای گسترده و قابل اهمیتی تشکیل می شود. روغن گیربکس نیز یکی از سیالهای مهم در عملکرد این سیستم محسوب میشود که نشتی روغن گیربکس ال 90 و سایر خودروها مسئله ای مهم است و باید بررسی گردد. در واقع عمل حرکت توسط چرخ های خودرو پس از تولید نیرو توسط موتور و انتقال آن اتفاق میافتد.

گیربکس یکی از مهمترین ابزار سیستم انتقال دهنده نیرو است که در اصطلاح جعبه دنده نیز نام دیگر آن میباشد.

وظایف مهم گیربکس

اهمیت گیربکس به علت کنترل توان نیروی تولیدی و تنظیم و انتقال نیرو به چرخ ها به قدری حائز اهمیت است که این مهم سبب میشود کنترل خودرو در هر سرعتی برای راننده آسان باشد. گیربکس وظیفه کنترل دور موتور و گشتاور را در هر خودرویی متناسب با میزان مشخص آن دارد. در نتیجه حتی در سرعت های بسیار بالا نیز گشتاور و دور موتور بالا نمی رود. وظایف دیگر این بخش مهم عبارتند از:

  • گیربکس اختیار خودرو را در دست راننده در شرایطی که سراشیبی است و احتمال خروج سرعت از کنترل وجود دارد می دهد.
  • کنترل جهت حرکت خودروها به جلو و عقب و حرکت معکوس آنها یکی از وظایف گیربکس محسوب می گردد.
  • گیربکس در شرایطی که نیاز به فعال بودن موتور و عدم حرکت آن است وظیفه ی متوقف کردن انتقال نیرو به چرخ ها را دارد.
بیشتر بدانید  علت صدای جلوبندی ال 90

انواع گیربکس

ساده ترین نوع گیربکس در نخستین خودروی مدرن جهانی به نام بنز استفاده شد و سپس با پیشرفت علم و مکانیک انواع جدیدی از آن در مدلهای خودرو مورد استفاده قرار گرفت که عبارتند از:

گیربکس نیمه خودکار

نام دیگر این نوع گیربکس منوتیک می باشد. تعویض دنده در گیربکس منوتیک کارایی بالاتری نسبت به نوع خودکار گیربکس و راحتی بیشتری برای راننده از نوع دستی دارد. یکی از ویژگی های مهم و قابل توجه در گیربکس منوتیک، تعویض دنده به صورت خودکار و کم یا زیاد کردن دنده در صورت تمایل راننده می باشد. برخی از نام هایی که برای این نوع از گیربکس توسط خودروسازان گفته شده است عبارتند از: گیربکس شیفت ترونیک، گیربکس تیپ ترونیک، گیربکس تیپ ترونیک s

گیربکس دستی

عملکرد این نوع از گیربکس نیازمند فشار پدال توسط راننده است که در آن کلاچ با موتور درگیر می شود. همچنین عوض کردن دنده باید توسط دسته دنده صورت گیرد که این موضوع یک فرآیند خسته کننده به خصوص در ترافیکهای سنگین می باشد. وجود این نوع از گیربکس در خودرو تسلط بیشتری برای کنترل خودرو و کم یا زیاد کردن سرعت به راننده می دهد. این موضوع باعث اهمیت بسیاری از افراد به گیربکس دستی به جای گیربکس خودکار است.

گیربکس خودکار

این نوع گیربکس در اصل نیاز زیادی به تخصص و مهارت در تعویض دنده به صورت دستی ندارد و کلاچ را درگیر نمی کند. عملکرد این نوع از گیربکس فقط در حد فشردن پدال و قرار دادن دنده در حالت رانندگی است. پیچیدگی سیستم این نوع از گیربکس یکی از تفاوتهای اساسی این نوع با انواع دیگر است. نشتی روغن گیربکس ال 90 و دیگر خودروها با این نوع جعبه دنده اتفاق می افتد و کشف علتهای نشتی روغن نیازمند شناخت سیستم این نوع گیربکس می باشد.

روغن گیربکس

این تصور اشتباه در تفکر عموم خودرو سواران وجود دارد که فقط موتور یک خودرو برای عملکرد بهتر خود نیازمند روغن است. در حالی که روغن گیربکس یکی از مهم ترین سیالات موجود در کارایی خودرو است و در صورت نشتی روغن گیربکس ال 90 و سایر خودروها ممکن است خسارات جبران ناپذیری به خودرو وارد گردد.

بیشتر بدانید  تعویض شمع وایر ال ۹۰

روغن گیربکس مانع از اصطکاک قطعات متحرک سیستم گیربکس می شود بنابراین توجه به نشتی روغن گیربکس ال ۹۰ و دیگر خودروها بسیار مهم است و باید پیگیری شود. وظیفه ی روغن گیربکس در نوع خودکار آن انتقال نیرو و خنک کردن جعبه دنده میباشد. عملکرد این نوع از روغن گیربکس در صورت نشتی روغن گیربکس ال نود و دیگر خودروها باعث ایجاد مشکل در عملکرد صحیح این نوع روغن می شود. نوع روغن گیربکس در انواع گیربکس های دستی و خودکار و نیمه خودکار متفاوت است.

دلیل نشتی روغن از گیربکس

نشتی روغن گیربکس ال 90 و سایر خودروها باعث خرابی و مشکلات جدی برای SUV  و خودروی شما می شود. برخی از علل نشتی روغن گیربکس ال 90 و دیگر خودروها عبارتند از:

  • مهر و موم هایی از جنس فلز و لاستیک در زیر کاپوت اتومبیل تعبیه شده که با بالا رفتن دمای موتور این مهر و موم ها داغ میشوند در نتیجه فرسودگی درزگیرها از دلایل نشتی روغن گیربکس ال 90 و دیگر خودروها محسوب میشود.
  • پمپ انتقال در واقع یک اسب بخار است که روغن گیربکس توسط آن به خطوط انتقال می یابد. ترک یا خراشیدگی در بدنه این پمپ باعث نشتی روغن گیربکس ال 90 و سایر خودروها میشود که در این صورت باید پمپ تعویض گردد.
  • اگر در هنگام نصب و راه اندازی گیربکس این عمل توسط افراد متخصص و کاربلد صورت نپذیرد این موضوع باعث نشت روغن گیربکس میشود.

دلایل تعویض روغن گیربکس

  • استهلاک قطعات گیربکس که به علت آلودگی روغن میباشد.
  • بالا رفتن حرارت روغن در گیربکس خودکار و در نتیجه کاهش عملکرد روغن
  • اطصکاک قطعات در صورت عدم روغن کاری و ورود ضایعات قطعه ها به داخل روغن گیربکس و کاهش عمر جعبه فرمان

سخن پایانی

از آنجایی که تعمیر گیربکس ال 90 و رفع مشکلات مرتبط با آن از گرانترین مسائل مرتبط با تعمیرات است شناخت نوع و علتهای خرابی گیربکس میتواند کمک های بسیاری در کاهش هزینه ها و سلامت خودروی شما بکند. در صورت بروز هر گونه خرابی بهتر است به تعمیرگاه تخصصی رنو (رنو وان) مراجعه فرمایید تا تعمیر خودروی شما به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد. شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

بیشتر بدانید  دلایل خرابی انژکتور ال 90 چیست؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *