علت خرابی کمپرسور کولر مگان چیست؟

علت صدای کمپرسور کولر مگان

راهنمای مطالعه

مگان از ماشین‌های پرطرفداری است که در ایران بسیار مورد توجه مردم است. کولر این ماشین همانند سایر ماشین‌ها بعد از چند سال نیاز به تعویض پیدا می‌کند.  علت خرابی کمپرسور کولر مگان موضوعی است که اغلب دغدغه فکری افرادی است که این ماشین را دارند. در واقع کمپرسور هم مانند تمام قطعات داخل خودرو وسیله‌ای است که پس از مدتی در اثر تولید سرما فرسوده‌می‌شود. تعویض این قطعه به‌گونه‌ای‌نیست که شما بخواهید به‌دلخواه خود این کار را انجام دهید؛ بلکه در اثر از کار‌افتادن این وسیله شما مجبور به‌تعویض آن هستید.

کمپرسور کولر مگان چیست؟

یکی از مهم‌ترین سیستم‌ها در ماشین مگان که در فصول گرم کاربرد بسیار زیادی دارد و برای خنک کردن محیط داخل ماشین بسیار ضروری است کولر است. کمپرسور کولر جزو قطعات ضروری است که برای درست کار کردن کولر ماشین مگان سلامت و نگهداری از آن بسیار مهم است. وظیفه کولر مگان تمیز نگهداشتن هوای داخلی خودرو وخنک کردن محیط آن است.

عملکرد کمپرسور کولر مگان

سیلندر و پیستون در کمپرسور مگان نقش متراکم کننده را دارند. موتور ازکمک سوپاپ استفاده می‌کند تا هوا را دریافت کند. لوله ها سرما را به اپراتور هدایت میکنند و باکمک فن،  این هوا وارد کابین ماشین می‌شود. کمپرسور کولر مگان گاز خنک را بوسیله اپراتور به کندانسور هدایت می‌کند. این گاز خنک پس از عبور از مسیری دوباره به اپراتور برگشت می‌کند. با این عمل دمای سیال بالا می‌رود که به کمک این گاز گرم و عبور از چندین مرحله دمای محیط کم می‌شود.

علت خرابی کمپرسور کولر مگان

علت این خرابی می‌تواند به دلایل زیر باشد که‌ اگر این مشکلات بوجود آمد باید تعویض شود.

  • خراب بودن کلاچ
  • خراب شدن باتری ماشین
  • مشکل در ترموستات
  • از کار افتادن رله کمپرسور

علائم خرابی کمپرسور کولر مگان

  • ایجاد صداهای ناهنجار و بد
  • نشت گاز
  • به مشام‌ رسیدن بوی بد و ناخوشایند
بیشتر بدانید  علت بالا رفتن آمپر آب مگان

در صورت دیدن این علائم خودرو خود را برای عوض کردن کمپرسور به تعمیرگاه ببرید.

علت صدای کمپرسور کولر مگان

شیر انبساط، خرابی کمپرسور، ومشکل در رله عواملی هستند که در ایجاد صدا موثرند.در زیر به چند موردی که باعث ایجاد صدای کمپرسور کولر مگان می‌شود اشاره می‌کنیم.

مشکل در شیر انبساط

در واقع شیر انبساط وظیفه دریافت مایع خنک کننده را دارد که این مایع در داخل کمپرسور قرار گرفته‌است. این وسیله در قسمت رادیاتور ماشین هم وجود دارد و گرما را از مایعات می‌گیرد.مشکل در شیر انبساط توانایی تولید باد خنک را در کولر از بین میبرد و صدای بدی ایجاد می‌کند.

خراب شدن کمپرسور

تعمیرکاران و متخصصان در زمینه  تعمیر کولر مگان بر این عقیده هستند که راه اندازی لوله‌های کولر توسط کمپرسور انجام می‌شود و زمانی که این قطعه دچار ایراد شود علاوه بر مشکل در تولید سرما و خنک کردن تولید صدا نیز می‌کند.

مشکل در رله کمپرسور

وظیفه این قطعه روشن و خاموش کردن کمپرسور است. وظیفه این قطعه تولید رطوبت ایده آل و نرمال و حفظ دما در محدوده ۳۲ تا ۴۵ است و آسیب این قسمت مساوی است با حذف نیروی مورد نیاز برای درگیر کردن کلاچ و درنتیجه باعث ایجاد صدا نیز می‌شود.

شل بودن کمپرسور

در بعضی از مواقع زمانی که کولر را روشن می‌کنیم ناگهان با لرزش شدید مواجه می‌شویم که این اتفاق می‌تواند به خاطر شل بودن کمپرسور باشد. شل بودن این قطعه باعث تولید صدای بدی می‌شود که با سفت کردن این کمپرسور شل صدا نیز برطرف می‌شود.

نشت روغن

هرگاه در عملکرد کمپرسور اختلالی ایجاد شد باید بدانید یکی از دلایل آن می‌تواند نشتی روغن باشد. همچنین این اختلال با تولید صدا همراه است و موجب آسیب های جبران ناپذیری می‌گردد.

سوختن‌خازن

اگر همراه با شنیدن صدای بد از کولر شاهد خاموش‌شدن ناگهانی آن نیز هستید باید‌بدانید که خازن کمپرسور در حال سوختن‌است و باید تعویض‌شود.

بیشتر بدانید  مراحل هواگیری مگان چیست؟

گرم شدن بیش از اندازه کمپرسور

گرمای زیاد به کمپرسور فشار می‌آورد و باعث سوختن سیم پیچ می‌شود‌. هر گاه بوی نامطبوعی از کمپرسور بلند شد نشان‌دهنده این است که سیم پیچ باید عوض شود.

دلایل خرابی کولر مگان چیست

دلایل خرابی کولر مگان می‌تواند خاموش ماندن طولانی مدت ماشین، خرابی باتری، مشکلات ترموستات، باشد‌ در زیر به توضیح علت این مشکل می‌پردازیم.

روشن نکردن ماشین در مدت زمانی طولانی

اگر در مدت طولانی کولر را روشن نکنید هنگامی که بعد از گذشت مدت زیادی آن را روشن می‌کنید شوک به کولر وارد می‌شود و در نتیجه باعث خراب شدن آن می‌شود. بهترین کار این است که روزانه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را روشن کنید و سپس آن را خاموش کنید شاید بعضی از افراد فکر می‌کنند که در هوای سرد نیاز به روشن کردن کولر نیست اما این کار باعث طولانی شدن عمر کولر ماشین می‌شود.

خراب شدن باتری

مشکل کمپرسور و خراب شدن باتری دو عامل مهم کار نکردن کولر است.همچنین اگر سیستم برقی هم دچار اختلال شود بر روی عملکرد کولر تاثیر می‌گذارد. در این هنگام  باید باتری ماشین خود را تعویض کنید‌. یک عمل درست برای افزایش طول عمر باتری ماشین روشن کردن خودرو به حالت ساکن برای چند لحظه در طول روز است. این عمل از خالی شدن شارژ باتری و خوابیدن آن جلوگیری می‌کند.

مشکل در ترموستات

طراحی سیستم خنک کننده در اکثر ماشین‌ها به صورت اتوماتیک است. در واقع ترموستات به دو قسمت تقسیم میشود که مقداری از آن در داشبورد و قسمت دیگر بر روی اپراتور است. ترموستات کمپرسور را در هنگام پایین آمدن دما قطع می‌کند تا مانع یخ‌زدگی شود. یخ‌زدگی  کمپرسور مقدار هوای خروجی از دریچه را کم می‌کند و این امر باعث بالا رفتن دما می‌شود. اگر ترموستات ماشین شما زیاد کارمی‌کند و شاهد یخ‌زدگی‌هستید نشان‌دهنده این است که ترموستات ماشین خراب شده‌است.

بیشتر بدانید  دلایل دود کردن مگان چیست؟

سخن پایانی

کمپرسور کولر مگان باید از نظر سایز و اندازه در حد توانایی موتور آن باشد تا در هنگام جاگذاری به راحتی در جایگاه خود نصب شود. در واقع کمپرسور باعث حرکت  گاز در داخل کولر می‌شود. این قطعه با ایجاد جریان گاز در داخل مجموعه باعث تولید سرما و باد می‌شود. همچنین بر روی دما و فشار تاثیر گذاشته و باعث افزایش آن می‌شود. در صورت خرابی کمپرسور کولر مگان  مخصوصا در فصل تابستان که تحمل گرما بسیار سخت است حتما به یک تعمیرگاه مجرب مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *