علت خرابی کمپرسور کولر ال 90

یکی از نشانه‌های خرابی کمپرسور AC خودرو، نشت مایع روغنی از کمپرسور کولر ال 90 است. رفع نشتی تهویه مطبوع در خودرو بسیار مهم است. کمپرسور هوا دارای بلبرینگ‌ های داخلی است که از نشت مایع روغنی جلوگیری می‌ کند. اگر بلبرینگ فرسوده‌ شود باعث نشتی سیال می‌ شود و...
دلایل خرابی بخاری مگان

راهنمای مطالعه

خرابی کمپرسور کولر ال 90 یکی از مشکلاتی است که معمولا در تابستان بیشتر اتفاق می‌ افتد و باعث از کار افتادن سیستم کولر خودرو می‌ شود. تصور کنید در تابستان وسط بزرگراه و پشت ترافیک، کولر ماشینتان خراب شده و دیگر کار نکند، خیلی خوشایند نخواهد بود. چرا که گرما به حدی است که حتی با پایین‌ کشیدن شیشه هم نمی تواند شما را نجات دهد. جزء مکانیکی اصلی در سیستم خنک‌ کننده خودرو که به قلب آن معروف می باشد را کمپرسور می گویند که توسط تسمه مارپیچ روی موتور هدایت می‌ شود. این سیستم با فشرده‌ سازی، فشار بالایی را در سیستم ایجاد می‌ کند تا مجموعه‌ ای از رویدادها را در کندانسور، گیرنده و اواپراتور ایجاد کند تا شما را خنک نگه‌ دارد.

علت خرابی کمپرسور کولر ال 90

کمپرسور برای انجام موثر کار خود به روغن مخصوصی برای روانکاری متکی است تا خود را خنک نگه‌ دارد و به حرکت ادامه دهد. کمپرسور تنها بخشی از سیستم خنک‌ کننده است که حرکت زیادی انجام می‌ دهد. بنابراین اگر متوقف شود، سیستم خنک‌ کننده شما نیز متوقف می‌ شود. برای اینکه حواسمان باشد که دچار خرابی کمپرسور کولر ال 90 نشویم نکاتی را باید مدنظر داشته باشیم. چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد کمپرسور AC شما در شرف از کار افتادن است یا قبلاً از کار افتاده است.

صداهایی که از محفظه موتور می آید

انواع مشکلاتی که برای خودرو اتفاق می‌ افتد را می توان به خاطر صداهای عجیب و غریب نزدیک موتور سرزنش کرد. جیغ تسمه، ناله پمپ فرمان برقی، قرقره فرسوده و لنت ترمز که همه اینها ناشی از صدای عجیب و غریب هستند. اگر در هنگام بازرسی، صداهای پچ پچ، ناله، جیغ، جیک یا تق تق از کمپرسور کولر شنیدید، زمان سرویس‌ دهی آن فرا رسیده است. گاهی اوقات که سوئیچ کولر را درگیر می کنید، صدای آن غوغا بپا می‌کند. صداهای کمپرسور از کلاچ معیوب یا شفت گیره ایجاد می شود. اگر روغن کمپرسور مورد استفاده برای روانکاری با بخار آب یا هر دلیل دیگری آلوده شود، یا روغن به اندازه کافی وجود نداشته باشد یا از نوع نامناسب آن باشد، احتمال خرابی آن وجود دارد.

بیشتر بدانید  علت بالا رفتن آمپر آب ال 90

آسیب دیدگی در کمپرسور کولر ال 90

آسیب فیزیکی به کمپرسور یا کلاچ آن می تواند نشانه ای از یک مشکل داخلی در کولر باشد. همین مورد در مورد خوردگی آن نیز صادق است. رطوبت دشمن سیستم AC اتومبیل است. بنابراین خوردگی در خارج آن می تواند آسیب زیادی به بدنه سیستم وارد کند. نشت روغن ناشی از آسید دیدگی منجر به خرابی کمپرسور می شود. بنابراین، هر گونه آسیب چه خمیدگی، شکستگی، خوردگی و نشتی از کمپرسور یافت شود باید فورا ارزیابی شود تا مطمئن حاصل شود که سیستم AC مشکلی ندارد.

کلاچ کمپرسور کولر ال 90 درگیر نمی شود

وقتی کولر را روشن می کنید، کلاچ متصل به قرقره کمپرسور به صورت معمول باید درگیر شود. با نگاهی به صفحه کمپرسور، کلاچ به صورت صفحه ای در جلوی قرقره ظاهر می شود. با خاموش‌بودن کولر، کلاچ نمی‌چرخد. هنگامی که کولر را روشن می‌کنید، کلاچ می تواند یک کلیک لحظه ای ایجاد کند و با تسمه و قرقره شروع به چرخش کند. اگر کلاچ درگیر نمی‌شود، یا در هنگام این کار صدای جیغ یا ناله می‌دهد، کمپرسور نیاز به سرویس دهی دارد تا خرابی کمپرسور کولر ال 90 رفع شود.

کلاچ کمپرسور کولر ال 90 سفت شود

کمپرسور کولر خودرو شما دارای یک کلاچ است که به موتور مرکزی وصل می‌ شود و در صورت نیاز از آنجا نیرو می‌ گیرد. کلاچ‌ شکسته یا گیر کرده دیگر انتقال نیرو را از موتور به کمپرسور انجام نمی‌ دهد که باعث متوقف‌ شدن عملکرد کولر می‌ شود. کلاچ یا قرقره کمپرسور گیرکرده قابل تعمیر نیست و باید به طور کامل تعویض شود. برای تعمیر کمرسور کولر ال 90 حتما به تعمیرگاه تخصصی رنو مراجعه کنید تا نسبت به بررسی و نصب درست آن اقدامات لازم صورت پذیرد. شماره تلفن تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

نشت روغن کمپرسور کولر ال 90

یکی از نشانه‌های خرابی کمپرسور AC خودرو، نشت مایع روغنی از کمپرسور کولر ال 90 است. رفع نشتی تهویه مطبوع در خودرو بسیار مهم است. کمپرسور هوا دارای بلبرینگ‌ های داخلی است که از نشت مایع روغنی جلوگیری می‌ کند. اگر بلبرینگ فرسوده‌ شود باعث نشتی سیال می‌ شود و کمپرسور کولر را خراب می‌کند. علاوه بر این، مایع روغنی در کمپرسور کولر خودرو به شما کمک می‌ کند تا هوای گرم بیرون را به هوای سرد در کابین ال 90 تبدیل کنید. در صورت اتمام مایع کمپرسور، کولر از کار می‌ افتد. نشت مایع خطرات بالقوه ای را برای سلامتی سیستم کولر ایجاد می‌ کند و مصرف انرژی در خودرو را افزایش می‌ دهد.

بیشتر بدانید  دلیل روشن نشدن خودروی ال 90 چیست؟

کسانی که نمی‌ توانند صداهای معیوب یک کمپرسور کولر را تشخیص دهند، باید هر گونه نشانه نشت رطوبت را زیر نظر داشته‌ باشند.

کولر باد خنک نمی‌ وزد

شایع ترین دلیلی که نشان می‌ دهد کمپرسور کار نمی‌ کند، کولر به اندازه کافی باد خنک نمی‌ زند. اغلب به دلیل فرسودگی مهر و موم بین اجزای سیستم این اتفاق می‌ افتد، اما ممکن است در اثر آسیب شلنگ متصل به کولر نیز رخ دهد. اگر سطح سردی کولر پایین بیاید، هوا در محفظه مسافر سرد نخواهد شد و در نهایت سوئیچ فشار پایین می‌ آید و از روشن‌ شدن کمپرسور جلوگیری می‌ کند. سطوح پایین خنکی کولر همچنین ممکن است به علت ورود رطوبت به سیستم اتفاق بیوفتد.

ازبین‌رفتن باد خنک کولر

این مشکل کمتر اتفاق می‌افتد و به دلیل گیرکردن یا آسیب دیدگی خط یا شلنگ کولر رخ دهد. همچنین می‌ تواند مربوط به شیر انبساط خراب یا گرفتگی لوله روزنه باشد.

تسمه سرپانتین فرسوده یا شکسته

اگر تسمه سرپانتینی که قرقره کمپرسور را به حرکت در می‌ آورد فرسوده، لعاب یا ترک‌ خورده باشد، می‌تواند از چرخش کمپرسور با سرعت مناسب جلوگیری کند. اگر تسمه شکسته‌ باشد، کمپرسور اصلا کار نمی‌کند. البته اگر تسمه سرپانتین بشکند، بسیاری از چیزهای دیگر نیز کار نمی‌کنند مانند فرمان برقی و دینام.

از روغن کمپرسور صحیح استفاده کنید

همیشه از نوع روان‌ کننده توصیه‌ شده برای کمپرسورهای خاص استفاده کنید. یک کمپرسور جایگزین ممکن است حاوی روان کننده کارخانه باشد یا نباشد. به همین دلیل از روغن کمپرسور مناسب استفاده کنید.

سخن پایانی

تعمیر، نگهداری و بررسی منظم کمپرسور کولر ال 90 می تواند کمپرسور را از خراب‌ شدن نجات دهد. اگر معاینه منظم خودرو را انجام ندهید، تعمیر کمپرسور معیوب ممکن است برایتان خساراتی را به وجود بیاورد که مجبور شوید کل واحد یا قطعه معیوب را تعویض کنید. حتی ممکن است نیاز به تعویض کندانسور، سنسورها، کمپرسور یا شیلنگ سیستم داشته باشید. با این حال، سرویس دهی خودرو را هرگز فراموش نکنید و کار را به کاردان بسپرید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به صفحه سرویس دوره ای ال 90 مراجعه کرده و یا با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید.

بیشتر بدانید  دلایل بوی بنزین داخل کابین ال 90

6 پاسخ

 1. سلام
  دلیل اینکه هر از چند مدت گاز کولر را باید شارژ کنیم چیست …..؟

  1. سلام درود به شما دوست عزیز
   گاز کولر نیاز به شارژ ندارد ولی در بعضی از مواقع سیستم کولر دارای نشتی ریز می باشد که از حجم گاز کم می شود در این صورت باید اول نشتی را پیدا کنیم و نسبت به رفع آن اقدام کنیم تا دوباره شاهد کم شدن گاز کولر نشویم

 2. سلام وقت بخیر خدمت مدیریت محترم
  آیا نیاز به تعویض روغن کمپرسور داریم یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *