شستشوی سوزن انژکتور ال 90

خودروی ال نود

راهنمای مطالعه

شستشوی سوزن انژکتور ال 90 که یکی از قطعه های مهم در سیستم انژکتور این خودرو به حساب می‌آید از اهمیت بخصوص و بالایی برخوردار است. پاشش سوخت درون سیلندر خودرو بر عهده ی سیستمی به نام انژکتور میباشد. موتورهایی از نوع احتراق های داخلی از این سیستم برخودار هستند. ال 90 یا تندرو نود از جمله خودروهایی است که موتور احتراق داخلی آن از نوع پاششی و فشار مستقیم است.

محل قرارگیری انژکتور و کارایی آن

در ورودی سیلندر نوعی قطعه الکتریکی _ مکانیکی به نام انژکتور وجود دارد که وظیفه ی انتقال سوخت به محفظه را دارد. این قطعه الکتریکی _ مکانیکی جایگزین کاربراتور در سیستم سوخت رسانی خودروهای قدیمی بوده است. شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها به دلیل اهمیت انژکتور در سوخت رسانی خودرو باید قابل توجه قرار گیرد.

اگر عملکرد و کارایی انژکتور در خودروی شما به درستی صورت نگیرد باعث ریپ زدن خودرو یا اشکال در سیستم سوخت رسانی میشود. در صورت بروز هرگونه مشکل باید برای تعویض و رفع عیوب انژکتور اقدام نمود. اجرت، هزینه تعمیر و شستشوی انژکتور ال 90 و سایر خودروها با توجه به نوع آسیب وارده متفاوت بوده و متغیر است.

نکات قابل توجه در مورد انژکتور

 1. خرابی و نقص در کارکرد انژکتور گاهی ممکن است با خاموشی خودرو همراه باشد.
 2. در برخی از خودروها ممکن است یک یا دو انژکتور برای هر سیلندر وجود داشته باشد.
 3. شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها و دیگر اجزای تشکیل دهنده ی سیستم انژکتور در سلامت این سیستم بسیار اثرگذار است.

اجزای تشکیل دهنده انژکتور

از آنجایی که انژکتور سوزن الکتریکی پاشش و تزریق است وظیفه ی کنترل سوخت به کمک جریان الکتریکی را دارد. با پاشیدن سوخت با فشار مناسب توسط انژکتور در سیلندر عمل احتراق با تراکم لازم انجام میگیرد. برای انجام این عملکرد تنها انژکتور نقش اساسی را ایفا نمیکند و اجزای تشکیل دهنده ی آن نیز در کنار یکدیگر به فعالیت میپردازند. اجزای تشکیل دهنده ی انژکتور عبارتند از:

 • درپوش ( به عنوان حفاظ )
 • سوزن ( شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها از اهمیت بالایی در سلامت سیستم انژکتور برخوردار است. )
 • ورودی و خروجی برای سوخت
 • بدنه محافظ
 • سلونوئید ( فنر برگشت دهنده )
 • فیلتر سوخت
بیشتر بدانید  صفر تا صد تعمیر بخاری ال ۹۰

سنسورهای اکسیژن، دور موتور، دریچه گاز و منیفولد از سنسورهای تجهیزی برای بررسی و رصد فعالیتهای اجزای فنی خودرو میباشند.

انواع سیستم های انژکتور

سیستم های انژکتوری انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع و نیاز موتور از مدل های مختلف آنها استفاده میشود. با توجه به نوع تفاوت در سیستم های انژکتور کارکرد آنها نیز با یکدیگر مشابه نیست. در ادامه با چند مدل از این سیستم ها آشنا میشویم.

 • انژکتور چند نقطه ای: باتوجه به تعداد سوپاپ هایی که در ورودی سیلندر وجود دارد انژکتور در این سیستم وظیفه ی پاشش سوخت را بر عهده دارد.
 • انژکتور یک نقطه ای: واحدهای تشکیل دهنده ی این سیستم یک انژکتور الکترومغناطیسی و یک واحد کنترل الکتریکی میباشد.
 • انژکتور مکانیکی : در این سیستم قابلیت تنظیم زمان پاشش سوخت و میزان آن وجود ندارد بنابراین پاشش سوخت به درون سیلندر به طور مداوم انجام میشود.
 • انژکتور الکترومکانیکی: برخورداری این سیستم انژکتوری از کنترلرها و سنسورهای متعدد باعث پردازش دقیق سیگنال ها و عملکرد بهتر سیستم میشود.
 • انژکتور الکترونیکی: اجزای الکترومغناطیسی تشکیل دهنده در این سیستم انژکتوری، فرآیند پاشیدن سوخت را به طور مداوم بر عهده دارند.

چه زمانی باید انژکتور ال 90 را شستشو دهیم ؟

شستشوی انژکتور و شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها به علت عملکرد بهتری که به سیستم سوخت رسانی میدهد دارای اهمیت است. زمان شستشوی انژکتور با توجه به نشانه های کثیفی آن به شرح زیر میباشد.

 1. احتراق به درستی صورت نمیگیرد و ناقص اتفاق می افتد. در این زمان باید شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها صورت پذیرد تا عمل احتراق به درستی انجام شود.
 2. ضعف موتور خودرو در عملکردهای خود یکی از نشانه های آشکار کثیفی انژکتور است که در این صورت شستشوی انژکتور و شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها میتواند راهکار مناسبی باشد.
 3. خرابی سیلندرها یکی از موارد مشخص در کثیفی انژکتور است.
 4. بالا رفتن میزان آلایندگی توسط خودرو نیز یکی از مواردی است که بهتر است با تمیز کردن سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها و شستشوی انژکتور به آن خاتمه دهید.
 5.  اخطار در عملکرد سوخت و هوا که در صفحه نمایش کامپیوتر ماشین نمایان میشود نیز میتواند هشداری برای کثیفی انژکتور خودرو باشد.
بیشتر بدانید  علت ریپ زدن ال 90

شستن انژکتور خودرو

شستشوی انژکتور ال 90 و سایر خودروها با توجه به نوع و مقدار کثیفی آن متفاوت است. شستشوی انژکتور ال 90 به صورت دستی، شستشوی انژکتور ال 90 با تینر و شستشوی انژکتور ال 90 با اسپری از روشهای شستشو میباشد که باید توسط افرادی که به روش های شستشوی انژکتور ال 90 و سایر خودروها واقف هستند صورت پذیرد.

نکته ای که باید به آن توجه نمود این است که درست است که تینر خاصیت تمیزکنندگی و روان کنندگی دارد اما اگر برای تمیزی انژکتور به صورت نابلدانه وارد باک خودرو شود باعث تخریب بدنه آهنی باک میشود! بنابراین با مراجعه به نمایندگی ها و مکانیکی های معتبر انتخاب روش شستشو را به افراد متخصص و حرفه ای واگذار نمایید.

دستگاه انژکتور شور نیز یکی از دستگاه های قابل استفاده در شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها و سایر اجزای انژکتور است که میتوان آموزش شستشوی انژکتور ال 90 با دستگاه انژکتور شور را در اینترنت جستجو کرد و نحوه کار با آن را یاد گرفت. استفاده از این دستگاه برای شستشوی انژکتور روش آسانتر و بهتری برای عموم است اما به هرحال باید نحوه کار با آن را یاد گرفت. قیمت شستشوی انژکتور ال 90 و سایر خودروها بستگی به روش تمیز کردن، مواد شستشو و مقدار کثیفی آن متفاوت و متغیر است.

تعویض انژکتور

گاهی عوارض ناشی از کثیفی انژکتور باعث آسیب رسانی جدی به سیستم سوخت رسانی خودرو میشود و در این صورت دیگر شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها کارساز نیست بلکه باید برای تعویض آن به تعمیرگاه تخصصی ال ۹۰ مراجعه کرده و یا با شماره ۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳ تماس بگیرید. از آنجایی که تعویض انژکتور امری مهم و تخصصی است عملا شما از پس آن برنمی آیید و باید اینکار توسط افرادی که آموزش تعویض انژکتور رنو ال 90 و سایر خودروها را گذرانده اند صورت گیرد.

بیشتر بدانید  همه چیز درباره گیربکس ال ۹۰

سوالات متدوال

 1. بهترین راه شستن انژکتور ال 90 چیست ؟ استفاده از مواد مخصوص شستشو دهنده انژکتور و استفاده از دستگاه انژکتور شور نسبت به سایر روشهای شستشوی آن میتواند گزینه های مناسب تری باشد.
 2. تاثیر شستشوی انژکتور بر سیستم سوخت رسانی ال 90 چیست ؟ از آنجایی که سیستم سوخت رسانی در خودرو از اهمیت بالایی برخوردار بوده و انژکتور نقش مهمی در این امر دارد بنابراین شستشوی انژکتور باعث تسهیل روند سوخت رسانی میشود.
 3. معایب شستشوی انژکتور ال 90 چیست ؟ اگر هنگام شستشو از مواد نامرغوب و غیر استاندارد استفاده شود یا شستشو به طور مداوم و بیش از حد صورت گیرد باعث آسیب رسیدن به مخزن سوخت، رسوب گیری در باک خودرو و خرابی انژکتور میشود.
 4. روشهای شستشوی سوزن انژکتور ال نود چیست ؟ شستشوی سوزن انژکتور ال 90 درجا یکی از روشهای مرسوم در شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها است. شستشوی سوزن انژکتور ال 90 با روغن ترمز نیز یکی دیگر از روشها میباشد.
 5. نتایج استفاده از تینر و مواد شستشوی نامرغوب چیست ؟ اگر در شستشوی سوزن انژکتور ال 90 و سایر خودروها و همچنین شستشوی آن از مواد نامرغوب استفاده شود این امر باعث خرابی سنسور اکسیژن، آسیب دیدن سوپاپ و محفظه احتراق، نشتی سوزن انژکتور و آسیب به کاتالیزور میشود.

سخن پایانی

توجه به نکاتی همچون زمان شستشوی انژکتور، مواد شستشودهنده و روشهای شستشوی آن از اهمیت بالایی برخودار است. پس هنگام رویارویی با نشانه های کثیفی انژکتور بهترین راه اقدام سریع و شستشوی انژکتور توسط افراد متخصص میباشد. به طبع هزینه ی شستشوی انژکتور نسبت به تعویض آن بسیار مناسب تر است پس توجه به این نکات مهم است.

 

2 پاسخ

 1. سلام درود به مدیریت محترم
  سوزن انژکتور گرفته باشد و پاشش نداشته باشد ایا درست می شود یا باید تعویض کنیم

  1. سلام دوست عزیز
   نیازی به تعویض سوزن انژکتور نمی باشد در تعمیر گاه رنو وان دستگاه تسط و تعمیر سوزن انژکتور وجود دارد که دیگر نیازی به تعویض نمی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *