تعویض تسمه تایم سیمبل

تعمیرگاه تخصصی رنو کپچر

راهنمای مطالعه

تعویض تسمه تایم سیمبل بسیار پر اهمیت و مهم می‌باشد. همانطور که میدانید موتور خودرو برای هماهنگ ماندن با قطعاتش به تسمه تایم نیاز دارد. شاید خیلی تسمه تایم به چشم نیاید ولی وظیفه بسیار مهمی را انجام میدهد. وظیفه آن نظارت بر عملکرد موتور می‌باشد که همه چیز در جاده به خوبی پیش برود. به همین دلیل تعویض تسمه تایم یک فرایند مهم می‌باشد.

تسمه تایم چیست؟

این قطعه وسیله‌ای است که تمامی بخش‌های متحرک موتور را به یکدیگر وصل می‌کند و آنان را در هماهنگی کامل قرار می‌دهد. تسمه پمپ آب، پمپ تزریق و پمپ روغن را کاملا تغذیه و حمایت می‌کند. چیزی که تسمه تایم را شکل داده‌است لاستیک با دندانه‌های سخت می‌باشد که به وسیله چرخ دنده میل بادامک و میل لنگ به هم محصور شده‌اند.

این طراحی قطعات باعث می‌شود تا حرکات بین قطعات به درستی اتفاق بی‌افتد. از دیگر وظایف تسمه تایم می توان به کنترل سوپاپ‌های ورودی و خروجی موتور اشاره کرد که با کمک پیستون‌ها باز و بسته می‌شود. هنگامی که میل لنگ و میل بادامک به درستی کار نکند، یعنی اتفاقی در سیستم به وجود آمده است. زمانی که سوپاپ بیش از حد استاندارد خود باز می‌شود، تعادل مخلوط سوخت و هوا ازبین می‌رود. درنهایت منجر به افزایش این جریان در موتور می‌شود که در نهایت سیستم برق به کلی از بین می‌رود.

چه زمانی باید تسمه تایم را تعویض کنید؟

به صورت معمول زمان تعویض تسمه تایم سیمبل در دفترچه خودرو بیان شده‌است. به صورت معمول بعد از 60 تا 100 هزار کیلومتر باید نسبت به تعویض ان اقدام کنید. همانطور که میدانید جنس تسمه از لاستیک می‌باشد، بنابراین به مرور زمان دچار فرسودگی می‌شود.
این فرسایش منجر به شکستگی و در نهایت از کار افتادگی موتور خودرو می‌شود. اگر تسمه تایم را در زمان درست آن تعویض نکنید، خسارات زیادی به موتور و سوپاپ‌ها وارد می‌شود. این می تواند برای شما مخصوصا در جاده‌ها خطرناک باشد. بنابراین سرویس‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید.

بیشتر بدانید  زمان تعویض ترموستات سیمبل

علائم تعویض تسمه تایم سیمبل

همانطور که میدانید تسمه تایم از جمله ابزاری است که بدون هیچ‌گونه علامتی دچار خرابی یا شکستگی می‌شود. اما برخی از علائم هستند که به ما میفهمانند که تسمه تایم خراب‌شده و نیازمند تعویض می‌باشد. این علائم شامل:

  • قدرت موتور به طرز عجیبی کاهش پیدا می‌کند.
  • ماشین شما شروع به گرم شدن بیش از حد می‌کند.
  • لرزشی را هنگام رانندگی در جاده احساس می‌کنید.
  • در راه اندازی موتور دچار مشکل هستید.
  • صدای جیرجیر از کمربند به گوش می‌رسد.
  • نشت روغن را در برخی از جاها دارید.

نحوه تعویض تسمه تایم

تعویض تسمه تایم سیمبل نیازمند درک قابل توجه از سیستم موتور خودرو می‌باشد. اگر بی تجربه هستید بهتر است کار را به کاردان واگذار کنید. برای این کار بهتر است به ارائه دهندگان خدمات تعمیر خودرو مراجعه کنید تا شما را در این زمینه یاری دهند.

تعویض صحیح تسمه تایم سیمبل

همیشه این نکته را به یاد داشته‌باشید که باید مطابق با آنچه که سازنده در دفترچه راهنما آورده‌است عمل کنید. اگر در دفترچه راهنما چیزی بیان نشده‌است بهتر است به یک تعمیراتی تخصصی تسمه تایم مراجعه کنید و از آنان کمک بگیرید. مدل و ساخت تولید خودرو در تعویض تسمه تایم بسیار تاثیر گذار است. این عمل ایمنی را در هنگام رانندگی تضمین می‌کند.

واشر تسمه تایم سیمبل

هر زمانی که قصد خرید تسمه تایم جدید را دارید، بهتر است همراه آن چند واشر و چسب مخصوص آن را نیز خریداری کنید. فروشنده به شما می‌گوید که کدام مدل برای خودرو شما مناسب می‌باشد.

باتری را جدا کنید

برای آن که بتوانید کار را به درستی آغاز کنید بهتر است ابتدا کابل منفی باتری را از ترمینال آن جدا کنید. این کار باعث می‌شود که از هرگونه شوک الکتریکی جلوگیری شود. به یاد داشته‌باشید که لازم نیست کل باتری را دربیاورید. تنها قطع مدار باعث می‌شود که شما دچار شوک الکتریکی یا برق گرفتگی نشوید. بعدا دوباره که باتری را در سر جای اصلی خود قرار می‌دهید کدی را باید وارد کنید تا دستگاه‌های الکتریکی مجددا در سر جای اصلی خود قرار بگیرند و شروع به کار کنند.

بیشتر بدانید  دلایل روشن شدن چراغ چک سیمبل

تسمه دینام را بردارید

تسمه کوچکی در بالای تسمه تایم قرار دارد که برای ادامه کار ابتدا باید آن را شل کنید. در ابتدا مهره‌های کمربند را بازکنید و آن را از موقعیت خود جدا کنید. سپس به ادامه کار بپردازید.

برداشتن لوازم جانبی تسمه تایم سیمبل

معمولا قطعات زیادی به تسمه تایم وصل هستند که هر کدام را باید به درستی دربیاورید. این قطعات شامل پمپ فرمان و کمپرسور تهویه مطبوع هستند که باید هر کدام را به دقت جدا کنید. ابتدا باید مهره‌ها را شل کنید تا بتوانید این قطعات را خارج کنید. اگر این قطعات را بیرون نیاورید در ادامه نصب دچار مشکل خواهید شد.

برداشتن درپوش توزیع کننده تسمه تایم سیمبل

در این بخش باید درپوش توزیع کننده را دربیاورید. گیره‌ها و پیچ‌هایی که در این ابزار قرار دارند را باید ابزاری مناسب و به آرامی خارج کنید.

خطوط زمان بندی را تراز کنید

حالا با کمک یک آچار مخصوص باید پیچ میل لنگ را شل کنید. حالا می‌توانید علامت زمان بندی را کاملا مشاهده کنید. این علامت باید در مقیاس زمان بندی عدد صفر را نشان دهد.

تمام پیچ ها را بردارید

در این باید تمام پیچ‌هایی که بر روی پوشش زمان بندی قرار دارد را جدا کنید. حالا درپوش را از بخشی که مهره‌ها در ان پیچ‌شده بودند خارج کنید.

میل بادامک را بررسی کنید

حتما به میل بادامک سری بزنید و از درستی جای گیری آن مطلع شوید. به کمک علامت‌هایی که بر روی قرقره و خطوط قرار دارد، از این موضوع مطمئن شوید که سر محورها به درستی جایگذاری شده‌اند.

از هرگونه نشتی جلوگیری کنید

در این بخش باید تمام اتصالاتی که منتهی به نشتی روغن می‌شود را چک کنید.

کشنده کمربند را در جای خود نگه دارید

برای آنکه کشنده تسمه در موقعیت مناسب خود قرار بگیرد، کافی است تا پیچ‌ها را بازکنید. با اینکار محفظه شل می‌شود و شما به راحتی می‌توانید تسمه دینام را به آرامی جدا کنید.

بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ سیمبل چیست؟

قرار دادن کمربند جدید در تسمه تایم سیمبل

حالا زمان آن فرا رسیده‌است تا تسمه دینام تازه را در موقعیت مناسب خود قرار دهید. حتما به این نکته توجه داشته‌باشید که گشتاور در موقعیت مناسب خود قرار بگیرد.

همه قطعات را دوباره مونتاژ کنید

زمانی که تسمه تام در موقعیت مناسب خود قرار گرفت، زمان آن فرا رسیده که قطعات را به صورت معکوس در جای مناسب خود قرار دهید. بعد از آن که قطعات را جا زدید، موتور خودرو را روشن کنید تا از این موضوع مطمئن شوید که کارتان را به درستی انجام داده‌اید.

سخن پایانی

اگر از نحوه عملکرد تسمه تایم آگاه نباشید، تعویض آن برای شما می تواند یک فرآیند خسته کننده باشد. به عنوان بخش مهمی از سیستم موتور خودرو، درک مکان تسمه تایم بسیار مهم است. در مواقع اضطراری می توانید تعمیرگاه رنو کمک بگیرید . به صورت کلی بهتر است که موقعیت را به دست حرفه‌ای‌ها بسپارید، چراکه ممکن است به خودرو به دلیل نصب قطعه‌ای اشتباه آسیب وارد کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *