علت روشن شدن چراغ باتری مگان

علت روشن نشدن ال ۹۰

راهنمای مطالعه

روشن شدن چراغ باطری مگان یکی از مشکلات بسیار رایج در این نوع خودرو می باشد که به دلایل زیادی می تواند اتفاق بیفتد. البته جای نگرانی نیست و با رعایت چند مورد ساده یا برطرف کردن چند مورد خیلی کوچک می شود می شود مشکل روشن شدن چراغ باطری مگان را برطرف ساخت. در این مقاله به تمامی این موارد خواهیم پرداخت تا شما را با راه های رفع این مشکل آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

روشن شدن چراغ هشدار دهنده باطری مگان

در اصل رایج ترین نوع مشکل برقی در خودروی مگان روشن بودن چراغ هشدار دهنده باطری مگان است. در این حالت شما با دریاف خطای Low battery  روبرو خواهید شد. لازم است که بدانید روشن بودن این علامت هشدار که اکثراً در پشت آمپر مگان نیز قرار دارد دلایل بسیار زیادی ممکن است داشته باشد. برای مثال این امکان وجود دارد که مشکل از رسوب یا حتی شل شدن بست باطری شما باشد. اگر تسمه دینام شما نیز به مشکل برخورده باشد نیز ممکن است این چراغ روشن بشود. گاهی مواقع هم وقتی عمر مفید باطری شما تمام باشد شما با همین اخطار روبرو می شوید. به شدت توصیه می شود که در صورت روبرو شدن با این اخطار و روشن شدن چراغ هشدار دهنده باطری مگان خود حتماً در اولین فرصت به سراغ تعمیرگاهی معتبر و ماهر بروید تا باطری شما به صورت تخصصی بررسی و عیب یابی شود.

علت روشن شدن چراغ دینام مگان چیست؟

دو کلمه ALT یا GEN بر روی چراغ دینام  است که معنی هر دو دینام می باشد. اکثر رانندگان با مشاهده روشن شدن این چراغ مکشل را در باطری خودرو خود می دانند و همین باعث می شود رسیدگی و رفع مشکل را پشت گوش بیندازند. در حالی که روشن شدن چراغ دینام مگان به معنی وجود مشکل در دینام می باشد. این وجود مشکل هم موقعی رخ می دهد که دینام بیش از حد فعالیت داشته باشد. در برخی مواقع با خاموشی یکی از تجهیزاتی که برق خودرو را مصرف می کند مانند ضبط ماشین این چراغ خاموش می شود ولی نباید از مراجعه به تعمیرگاه برای بررسی خودرو غافل شد و مشکل را برطرف نساخت.

بیشتر بدانید  رفع مشکلات سنسور گیربکس مگان

روشن شدن چراغ باطری مگان 1600

برای روش شدن چراغ باطری مگان 1600 دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که در ادامه این مقاله به 4 مورد از اصلی ترین این دلایل خواهیم پرداخت.

1.     رسوب گرفتن یا شلی بست های باطری

شاید برای شما هم بارها پیش بیاید که وقتی باطری یا بست های سرباطری را بررسی کردید با رسوب هایی که روی سطح فلزی آن ایجاد شده روبرو شدید. این رسوب ها نارسانا هستند و همین مورد باعث می شود که در جریان برق تداخل ایجاد بشود. در نهایت به ایراد در برق خودرو و روشن شدن چراغ باطری منجر می شود.به جز رسوب ها، گاهی شل بودن سرباطری هم باعث بروز چنین مشکلی می شود. در این صورت با یک چک کردن ساده و سفت کردن بست و یا خراشیدن رسوب هایی که ایجاد شده است می توان مشکل را برطرف ساخت.

2.     قطع شدن بست سیم دینام به باطری

اگر در مسیر انتقال انرژی الکتریکی به باطری اختلالی وجود داشته باشد، دینام نمی تواند وظیفه اصلی خود را که تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی است را به درستی انجام دهد. همین مورد باعث روشن شدن چراغ باطری می شود. این مشکل برعکس مورد قبلی نیاز به برقکار یا مکانیک ماهر برای برطرف شدن دارد.

3.     اشکال در تسمه دینام یا خود دینام

اگر تسمه دینام شل باشد یا دارای پارگی باشد هم برق رسانی دینام به باطری دچار اختلال می شود. این هم دلیل دیگری برای روشن شدن چراغ باطری مگان 1600 می باشد. البته هر گونه اشکالی فنی ای که در دینام وجود داشته باشد همینطور برق رسانی دینام را مختل می کند و چراغ پشت دینام را روشن می سازد.

4.     تمام شدن عمر باطری

یکی ار عمده دلایل روشن شدن چراغ باطری مگان 2000  همین مورد است. وقتی باطری شما عمر مفیدش تمام باشد شما را با روشن شدن چراغ پشت آمپر متوجه این مورد می سازد. بر روی اکثر باطری های اتمی نشانگری وجود دارد که با چک کردن آن متوجه تمام شدن عمر باطری خود می شوید. و در هر صورت با مراحعه به تعمیرگاه و اتصال سیستم برق خودرو به دستگاه متوجه سلامت و عمر باطری خود خواهید شد.

بیشتر بدانید  علت صدای گیربکس مگان اتومات

دلیل خاموش شدن چراغ باطری مگان با گاز دادن

شایع ترین سوالی که گاهاً برای رانندگان به وجود می آید، این است که چرا چراغ روشن باطری با گاز زیاد خاموش می شود. در جواب این سوال باید گفت که با گاز دادن و شتاب خودرو باطری با دور موتور بالاتری شارژ می شود و دینام باطری را با جریان بیشتری شارژ می کند. در صورت بروز چنین اتفاقی باید گفت که صد در صد دینام دارای ایراد می باشد.

خیلی از کارشناسان این زمینه دلیل این مورد را فرسودگی دینام خودرو یا هر مشکلی که به دینام مربوط باشد می دانند. البته باید در نظر داشت که گاهی این مشکل بخاطر شل بودن اتصال یا حتی خرابی تسمه دینام نیز می تواند باشد. لازم است بدانید که یک باطری خراب به دینام نیز آسیب می زند پس در چنین شرایطی باطری خود را نیز مورد بررسی قرار دهید.

روشن شدن چراغ باطری مگان و سفت شدن فرمان

در برخی از خودروها مانند مگان یا ال نود وقتی که چراغ باطری به دلیل خرابی یا پارگی تسمه دینام روشن بشود فرمان خودرو سفت می شود و شما در رانندگی به مشکل برخواهی خورد. در چنین شرایطی الزامی است که به سرعت خودرو را به اولین تعمیرگاه مجاز برساند و مشکل را مورد بررسی قرار دهید.

علت چشمک زدن چراغ اضطراری باتری مگان

چشمک چراغ اضطراری باتری مگان به دو دلیل می تواند اتفاق بیفتد.

  • تسمه دینام در حال لغزش می باشد
  • خود دینام خراب است

از آنجایی که چراغ اضطراری گاهی روشن است گاهی خاموش، پس برای مثال دینام گاهی برق تولید می کند و گاهی خیر، و یا تسمه دینام گاه درست کار می کند و گاه خیر. که در این صورت بیشتر شک بر شل بودن تسمه می باشد که در صورت لغزش اتصال قطع می گردد و چراغ روشن می شود. در مورد دینام هم احتمالا مشکلی وجود دارد که دینام نمی تواند به صورت دوام کار خود را انجام دهد. پس در هر صورت بهتر است تا اوضاع بدتر نشده است به تعمیرگاه مراجعه کنید.

بیشتر بدانید  تعویض لنت مگان

دلیل روشن شدن هم زمان چراغSTOP و باتری چیست؟

در اکثر خودرو ها وقتی چراغ استپ و باتری باهمدیگر روشن شوند نشان از وجود مشکل در دینام خودرو می باشد. در اصل در صورت وجود در دینام خودرو این دو چراغ همزمان با هم روشن خواهند شد. همانطور که می دانید دینام نقش اساسی ای در برق رسانی خودرو بر عهده دارد و در صورت بروز مشکل و بی توجهی به آن ممکن است دیگر قطعات خودرو نیز دچار ایراد گردد بخصوص باطری خودرو. در چنین مواقعی لازم است که شما هر چه سریع تر خودرو خود را به تعمیرکار ماهر نشان دهید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به سوالات زیادی از جمله، دلیل روشن شدن چراغ باطری چیست؟ چراغ باتری مگان روشن نمی شود؟ دلیل همزمان روشن شدن چراغ باتری و STOP چیست؟ و غیره جوابی بدهیم تا شما در صورت مواجهه با چنین مشکلاتی دچار سردرگمی نشوید. امیدواریم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *