دلیل صدای پدال ترمز ساندرو

علت ترمز نگرفتن خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

اگر ماشین شما استارت نمی‌خورد، امکان ایراد در قسمت ترمز ماشین وجود دارد. درست کار نکردن ترمز ماشین امکان تصادف را بالا می‌برد زیرا شما قادر نخواهید بود تا به موقع ماشین را از حرکت باز دارید. هرگاه از پدال ترمز صداهای نازکی خارج شود احتمالاً قسمت ترمز ماشین شما دچار فرسایش شده‌است. با این وجود خیلی از افرادی که صاحب ماشین ساندرو هستند نمی‌دانند که صداهایی را که از ترمز خارج می‌شود چگونه شناسایی کنند. در این مقاله به بررسی صدای پدال ترمز ساندرو و عوامل ایجاد کننده آن می‌پردازیم

استپ ترمز چیست؟

در خودروهای امروزی قطعه‌ای به نام استپ ترمز وجود دارد که به آن سوئیچ چراغ ترمز هم می‌گویند. این قطعه به ساختار پدال ترمز متصل می‌باشد‌ استپ ترمز در واقع دو نقش مهم را در ماشین ایفا می‌کند. اولین نقش این است که زمانی که راننده روی پدال ترمز فشار وارد می‌کند، چراغ ترمز روشن خواهد شد. دوم با فرستادن‌پیام‌ها به کامپیوتر ماشین باعث فعال‌ شدن‌ ترمز می‌شود.

اگر استپ ترمز ماشین شما مشکل داشته‌باشد در واقع شما سوار ماشینی شده‌اید که هیچگونه امنیتی ندارد. خرابی استپ ترمز باعث می‌شود چراغ ترمز از کار بیفتد و هنگام عوض کردن دنده ماشین از حالت پارک خارج نمی‌شود. همچنین اگر این قطعه گیر کند یا پشت سر هم کاری انجام دهد باعث روشن شدن چراغ چک و چراغ abs خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است چراغ ترمز تمام وقت روشن بماند و یا حتی بدون اینکه بر روی پدال فشار وارد کنید روشن خواهد شد.

صدای پدال ترمز ساندرو

در سیستم ترمز امکان ایجاد مشکلاتی مانند لرزش ترمز، خراب شدن لنت‌های ترمز، صاف شدن لنت ها، وجود دارد. لرزش ترمز وقتی ایجاد می‌شود که شما موقع رانندگی پدال ترمز را ول کنید. افرادی که صدای‌ پدال ترمز ساندرو را  می‌شنوند آن را شبیه صدای‌ قوطی‌ رنگ اسپری هنگام تکان‌دادن تشبیه می‌کنند.

علت لرزش ترمز این است که خیلی زیاد داغ می‌شود در این مواقع بهتر از لرزه گیر‌های ویژه استفاده کنید. وقتی ما در مورد مستهلک شدن لنت‌های ترمز وارد بحث می‌شویم در واقع باید بگویم که این وضعیت زمانی به وجود می‌آید که ترمز ماشین شما کلاً عملکرد خود را از دست می‌دهد.

بیشتر بدانید  دلایل افزایش مصرف سوخت رنو ساندرو

در این وضعیت زمان پایین‌آمدن ماشین از سراشیبی یا هنگامی که ازجاده‌های کوهستانی عبور می‌کنید یا در هنگام رانندگی با سرعت بالا امکان ایجاد مشکل وجود دارد. در واقع زمانی که لنت‌ها از بین می‌رود ترمز بخاطر استفاده بیش از اندازه داغ‌شده و این مسئله بیشتر برای ماشین‌های قدیمی اتفاق‌می‌افتد.

خرابی لنت ترمز و ایجاد صدای پدال ترمز ساندرو

از بین رفتن لنت‌های ترمز باعث می‌شود تا شما زمانی که می‌خواهید ماشین را متوقف کنید باید سعی بیشتری کنید برای متوقف کردن آن و یا اینکه مدت زمان بیشتری پا را بر روی پدال ترمز فشار دهید. بهترین راه این است که ماشین خود را خاموش کرده و صبر کنید تا حرارت ترمز کاهش پیدا کند‌. مشکلات دیگری که ممکن است مربوط به ترمز ماشین شود شنیدن صدای پدال ترمز ساندرو که شبیه جیر جیر است می‌باشد. هنگام شنیدن این صدا خودرو خود را روشن نکنید و به یک تعمیرکار مراجعه می‌کنید.

اگر این صدا را زمانی که بر روی پدال ترمز فشار وارد می‌کنید می‌شنوید ممکن است دیسک روتور با کالیپر ترمز اتصال برقرار کرده که این امر هم ممکن است به خاطر استفاده زیاد و نادرست از ترمز باشد.  هرگاه صدای پدال ترمز ساندرو را به دلایل مختلف شنیدید در اسرع وقت و قبل از اینکه برای شما هزینه‌های زیادی ایجاد کند به تعمیرکار مراجعه کنید.

دلایل زیادی برای ایجاد صدای پدال ترمز ساندرو وجود دارد و شاید چندین دلیل با هم ترکیب می‌شود تا این صدا را ایجاد کند. در هر صورت همیشه با شنیدن اولین صدا از لنت ترمز سریع به بررسی علت آن بپردازید چرا که هیچ کدام از ما دوست نداریم که هنگامی که کنار خانواده خود در جاده هستیم  ترمز ماشین عمل نکند. در اینجا به دلایل ایجاد صدای پدال ترمز ساندرو می‌پردازیم.

استفاده نکردن از ماشین برای مدت زمان زیاد

اولین چیزی که می‌تواند باعث ایجاد صدای بدال ترمز ساندرو شود این است که شما از ماشین خود زیاد استفاده نمی‌کنید. در واقع زمانی که ماشین خود را برای مدت زمان طولانی در پارکینگ نگه می‌دارید گردوغبار زیادی بر روی آن می‌نشیند این باعث می‌شود که لنت‌های ترمزهم دچار آلودگی شود. سعی کنید  از ماشین خود حتی برای مدت کوتاه استفاده کنید تا دچار زنگ زدگی اجزای داخلی نشود.

بیشتر بدانید  زمان تعویض ترموستات ساندرو

دیسک‌های روتور ترمز باید عوض شوند

امکان اینکه شما هر روز از ماشین خود استفاده کنید اما بازهم صداهای بدی از آن بشنوید وجود دارد دلیل این امر می‌تواند به خاطر این باشد که دیسک‌های روتور ترمز به خاطر استفاده بیش از اندازه کهنه شده‌اند. حتی اگر از قطعات با کیفیت هم استفاده کرده‌باشید باز هم به مرور زمان این قطعات کهنه می‌شوند و همواره دوام اولیه خود را ندارند.

لنت‌های ترمز باید عوض شود

لنت‌های ماشین شما ممکن است در اثر اتصال بین روتر و کالیپر ترمز آسیب ببیند، در نتیجه باید به موقع آن‌ها را عوض کنید. سطح پشتی لنت ترمز هم امکان اتصال با خود لنت ترمز ماشین را دارد که همین باعث می‌شود خسارت‌های زیادی به لنت ترمز وارد شود. خراب شدن لنت ترمز یکی از مهم‌ترین دلایل شنیدن صدای پدال ترمز ساندرو است.

استفاده از لنت ترمز بی‌کیفیت در ماشین

یکی دیگر از دلایل صدای لنت رمز به خاطر استفاده کردن از لنت ترمز‌های بی‌کیفیت است زیرا اگر کیفیت این لنت ترمز‌ها پایین باشد شکل ظاهری آنها از بیرون خوب ولی از داخل کارایی لازم را ندارند. در صورت استفاده از لنت ترمز‌های ارزان قیمت به جای اینکه صرفه جویی در هزینه‌ها شود همواره  این امربرای شما هزینه تراشی می‌کند.

مشکل در بلبرینگ چرخ ماشین

در صورت شنیدن صداهای خراش مانند و یا جیرجیر از چرخ‌های ماشین ممکن است علت آن به خاطر مشکل در بلبرینگ باشد. از علائم ایجاد این مشکل لرزش ماشین در موقع رانندگی است که به صورت صدای آرام تا بلند به گوش می رسد.

گیر کردن چیزی در ترمز ماشین + صدای پدال ترمز ساندرو

گاهی اوقات به خاطر گیر کردن سنگ یا یک شی خارجی در بین کالیپر‌ها صدای خراشیدگی به گوش می رسد که در این زمان بدون فشار بر روی پدال ترمز هم این صدا وجود دارد که برای برطرف کردن آن بهتر است به یک تعمیرکار مراجعه کنید

بیشتر بدانید  دلایل خرابی سیم کشی ساندرو

روغنکاری نشدن موتور ماشین + صدای پدال ترمز ساندرو

اگر روغن کاری اجزای داخلی ماشین شما به خوبی انجام نشود صداهای ناهنجار از سیستم پدال ترمز ساندرو شما بلند می‌شود.

آسیب لرزه گیر‌های سیستم ترمز ماشین

لرزه گیرهای ترمز ماشین هم که اجزای کوچک می‌باشند می‌توانند صداهای بدی از خودشان تولید کنند. لرزه گیر‌ها قطعات ریزی هستند که از جنس فلز و پلاستیک می‌باشند و مابین روتورها و لنت‌های ترمزقرار دارند. این قطعات برای برطرف کردن مشکلات بین روتور‌ها و لنت‌های ترمز که در حین رانندگی موجب صداهای ناهنجار می‌شود وجود دارد.

سخن پایانی

در ماشین‌ها معمولاً صداهای زیادی به دلایل مختلف تولید می‌شود که صدای پدال ترمز یکی از آنها می‌باشد یکی از دلایل مهم صداها مخصوصاً زمانی که پدال را به پایین فشار می‌دهیم این است که بوستر دچار مشکل می‌شود یعنی در واقع بوستر دچار نشتی شده و این صدا ایجاد می‌شود.  دلایل مختلفی می‌تواند باعث صدای پدال ترمز شود که بعضی از آنها عبارتند از سوراخ شدن شلنگ خلا اشکال در دیافراگم بوستر، نشت هوا و آسیب دیدن فومی که مانع صدا می‌شود. برای برطرف کردن تمام این مشکلات بهترین‌کار مراجعه به تعمیرگاه رنو است.

 

2 پاسخ

  1. سلام ساندرو اتومات من در گرما و سرعت بالا چراغ گیربکس روشن میشه و در حین ایستادن یک تکان شدید (مثل ترمز گرفتن) به ماشین دست میدهد.ماشین خاموش کردم دوباره روشن کردم چراغ گیربکس خاموش شد.بردم باطری ساز دیاگ زد و ارور ترمز پاک کرد و سوییچ ترمز (فشنگی) عوض کرد گفتش از گیربکس نیست بخاطر گرما فشنگی خراب شده و پیام اشتباه به گیربگس داده و چراغ گیربکس روشن شده .ولی شما بالا گفتید چراغ abs یا چراغ چک روشن می شود. امروز برای بار دوم باز هم تو مسافرت تو سرعت بالا دقیقا این موضوع تکرار شده. فعلا جایی نبردم.در صورت امکان راهنمایی بفرمایید.با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *