علت صدای گیربکس مگان اتومات

رانندگی بدون اصول درست می‌ تواند باعث ایجاد صدا در اتومبیل مگان شود. مثلاً عوض کردن دنده بطور ناگهانی و یا تغییر سرعت می‌ تواند مشکلات را به وجود آورد. تغییر ناگهانی سرعت دنده‌ ها می‌تواند قسمت کامپیوتری را دچار آسیب کند و در نتیجه باعث ایجاد صدا‌های شدید شود....
تعمیر گیربکس مگان

راهنمای مطالعه

علت صدای گیربکس مگان اتومات و نحوه تعمیر آن به دلیل وجود تعداد بالای خودروهای فرانسوی در کشور به راحتی انجام و برطرف می‌شود. گیربکس این خودرو به صورت اتوماتیک ۴ سرعته و از نوع گیربکس AL۴ است. پیشرفت تکنولوژی باعث تغییر گیربکس از حالت دستی به اتوماتیک شده و در نتیجه شما می توانید بسیار آسان‌ تر از قبل رانندگی کرده و ماشین شما سوخت کمتری مصرف می‌کند. (دیگر احساس خستگی نمی‌کنید) در این مقاله با تعمیر گیربکس مگان اتوماتیک و علت صدای گیربکس مگان اتومات آشنا می‌شویم.

تفاوت گیربکس اتوماتیک و دنده ای در مگان

معمولاً در نوع اتومات سیستمی به نام دنده سیاره‌ای وجود دارد که انرژی موتور را به کمک ضریب دنده‌های متفاوت به چرخ می‌فرستد. دنده‌ مرکزی خورشیدی نامیده‌ می‌شود و یک رینگ خارجی به نام دنده‌ رینگی نیز در آن وجود دارد. تعویض گیربکس‌ های نوع اتومات راحت تر انجام می‌ شود و تعویض دنده نیز زودتر انجام می‌گیرد. در نوع دستی باید در یک زمان هم ترمز را بگیرید، هم کلاچ را و هم دنده را عوض کنید همچنین با پدال نیز کار کنید. بنابراین در نوع دستی مهارت بیشتری برای راندن ماشین نیاز دارید اما در نوع اتومات فقط از طریق بازی با پدال همه فرایند‌ها انجام می‌گیرد.

گیربکس مگان اتومات چیست

گیربکس این ماشین از نوع پنج دنده ای است. حرکت به جلو به وسیله ۴ دنده و یک دنده هم وظیفه حرکت به عقب را دارد. (این گیربکس بسیار با کیفیت است.)

نحوه عمل گیربکس مگان اتومات

در گیربکس اتومات ۴ قسمت هیدرولیکی، برقی، مکانیکی و رایانه‌ای با هماهنگی خاصی در کنار هم مجموعه‌ ای منظم را تشکیل می‌ دهند. ایجاد مشکل در هر کدام از این اجزا باعث بهم ریختن نظم عملکرد گیربکس می‌ شود. توربین‌ ها در هر دو شکل دستی و اتوماتیک عمل شبیه به هم دارند. اما اگر آنها را بصورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم اجزا اتوماتیک پیچیدگی بیشتری دارند! در نوع اتوماتیک فشار روغن انجام کار را بر عهده دارد. در نتیجه حتما تعویض روغن باید به موقع انجام شود و در صورت نشتی ممکن است دنده‌ها از کار بیفتند و بسوزند.

بیشتر بدانید  آشنایی با لیست خطاهای مگان

اگر این مشکل ایجاد شود اولین جایی که آسیب می‌ بیند دنده عقب است و بعد آن کل دنده‌ ها از حرکت می‌ ایستد.

علت صدای گیربکس مگان اتومات

مواردی که موجب ایجاد این صدا از گیربکس مگان می‌شود عبارتند از:

رانندگی نادرست

رانندگی بدون اصول درست می‌ تواند باعث ایجاد صدا در اتومبیل مگان شود. مثلاً عوض کردن دنده بطور ناگهانی و یا تغییر سرعت می‌ تواند مشکلات را به وجود آورد. تغییر ناگهانی سرعت دنده‌ ها می‌تواند قسمت کامپیوتری را دچار آسیب کند و در نتیجه باعث ایجاد صدا‌های شدید شود.

مشکل در شیر رادیاتور

در دو نوع اتوماتیک و دستی، مسلماً رانندگی با نوع اتوماتیک بسیار آسانتر است. اما این نکته را باید در نظر بگیریم که محیط باید خنک باشد پس بهتر است به موقع روغن گیربکس را عوض کنیم زیرا توجه به تعویض روغن گیربکس به خاطر عمل خنک کننده‌ای که دارد بسیار حائز اهمیت خواهد بود. بی‌ توجهی به‌ این امر باعث بوجود‌ آمدن مشکلات زیادی‌ می‌شود‌. زیرا روغن گیربکس توسط شیر رادیاتور تنظیم و کنترل می‌شود و اگر این شیر دچار مشکل شود عملکرد درست از خود نشان نمی‌دهد و حرارت افزایش پیدا کرده و تولید صدا می‌کند.

کم شدن کیفیت روغن

کاربرد روغن واسکازین اکثرا در نوع دستی است اما در نوع اتومات بجای واسکازین از روغن گیربکس استفاده می‌ شود. خنک ماندن گیربکس با کیفیت روغن رابطه مستقیم دارد. همچنین باعث می‌شود که قطعات آن راحت کار می‌کند. این روغن‌ها به مرور زمان آلودگی در آنها ایجاد می‌شود و برای اینکه روغن زود خاصیت روان خود را از دست ندهد بهتر است سر وقت مقرر خود تعویض شود چون اگر اینکار انجام نشود صدای تقه زدن به گوش می‌رسد.

مشکل ایجاد شده در سوپاپ

سوپاپ‌ ها باید این توانایی را داشته‌ باشند که کار خود را به نحو احسنت انجام دهند در غیر اینصورت روغنی که مورد استفاده قرار‌ گرفته است فشار زیادی به قطعات وارد می کند و با خراب شدن سوپاپ صدای بدی از گیربکس بلند می‌شود‌.

بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ مگان

شل بودن اتصالات

برای این که همه بخش‌ های ماشین مخصوصاً گیربکس به نحو احسنت کار کنند باید اتصالات داخلی آن سفت باشد. اگر به این موضوع توجه نشده و برطرف نشود صدای تقه از گیربکس اتوماتیک بیشتر به گوش می رسد.

 رفع صدای گیربکس مگان اتومات

معمولا تعمیر کاران حرفه‌ای از روش های قبل برای برطرف کردن مشکل استفاده می کنند اما اگر زمان کافی برای حل مشکل وجود نداشته باشد این عمل را برای راه انداختن موقت ماشین انجام می‌دهند.

سر باطری را گرفته و ۲۰ دقیقه میگذارند تا ماشین در همین وضعیت بماند. سپس دوباره سر باتری را به حالت اول خود بر می‌ گردانند و پدال ترمز را فشار می‌ دهند. بعد از چند ثانیه دنده را بر روی N و سپس D می‌گذارند. این عمل را چندین بار تکرار شده و زمانی که شروع به حرکت کرد با سرعت بالا این عمل را انجام می‌دهند تا این عمل باعث پر شدن همه دنده‌ها شود. ممکن است انجام مشکل صدای خودرو تا حدی از بین برود، اما باید بدانید که با این عمل مشکل ماشین شما فقط بطور موقت حل شده و باید در سریعترین زمان آن را به تعمیرگاه تخصصی مگان برده تا کارشناسان فنی و حرفه ای مشکل را مجدد بررسی و رفع نمایند.

 جلوگیری از خرابی گیربکس اتومات مگان

  • اهرم دنده را قبل از اینکه ماشین کاملا بایستد روی وضعیت P قرار ندهید!
  • قبل از ایست کامل ماشین اهرم دنده را روی وضعیت D یا R قرار ندهید!
  • از هل‌دادن ماشین خاموش در هنگام بکسل بر روی زمین خودداری کنید!
  • برای دیفرانسیل عقب از ماشین هایی که کارشان حمل ونقل خودرو است استفاده کنید.
  • برای کاهش سرعت ماشین از حالت دستی برای نگهداشتن دنده گیربکس استفاده نکنید!
  • در موقع شروع هرگز با دور بالای موتور حرکت نکنید و ناگهان دنده را روی وضعیت D قرار ندهید!

سخن پایانی

تعویض به موقع روغن گیربکس و سرویس دوره ای مگان به موقع می‌ تواند از ایجاد صدای گیربکس مگان اتومات جلوگیری کند. معمولا علت‌ شنیدن صدا از گیربکس فشار روغن‌است اما گاهی‌ اوقات خراب‌ شدن دنده‌ ها هم این‌ صدا را ایجاد‌ می‌کند. اکثر صداهایی که از گیربکس مگان به گوش می رسد به خاطر مشکلات برقی و فنی است! در این هنگام بهتر است ماشین را به تعمیرگاه مجاز رنو برده یا با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید.

بیشتر بدانید  تعمیر بخاری مگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *