علت اصلی خراب شدن باتری مگان

گاهی اوقات بر اثر یکسری از عواملی ناشناخته زمانی که موتور خودرو را خاموش می‌ کنید، باتری خودرو همچنان انرژی مصرف می‌ کند و تخلیه می‌ شود. به این اتفاق تخلیه انگلی می‌گویند که اگر پیگیری نشود، قطعا عمر باتری را کوتاه می‌ کند. هنگامی که چراغ‌ های صندوق روشن می‌ شوند....
علت خراب شدن باتری مگان

راهنمای مطالعه

خراب شدن باتری مگان و تخلیه جریان آن از نشانه‌های خرابی و کاهش عمر این قطعه می‌ باشد. از جمله رایج ترین دلایلی که چرخه عمر این ابزار را کوتاه می‌کند، انبساط و انقباض در درون باتری است. باید از این قطعه به درستی نگهداری شود، سرویس‌ دوره‌ ای مگان جدی گرفته شود و در صورت نیاز تعمیر شود تا برای سالیان سال سالم باقی بماند.

دلایل فاسد شدن باتری مگان

بسیاری از افراد هستند که با کوچکترین دلیل باتری خودرو را تعویض می‌کنند. اما بهتر است شما علت‌های خرابی را شناسایی و از بروز آنها جلوگیری کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید. دلایل فاسد شدن باتری مگان شامل:

عملکرد نامناسب در نگهداری از باتری

گاهی اوقات عواملی پیش می آید که خود انسان مسئول خرابی باتری خودرو می‌شود. زمانی که خودرو در حالت خاموش می‌باشد و شما چراغ‌های داخلی خودرو، رادیو یا بسیاری از عوامل دیگر را روشن کنید، باعث  تخلیه انرژی باتری و در نهایت منجر به فرسودگی آن خواهید شد. اگر به صورت ناخواسته و تصادفی نیز درهای خودرو را باز بگزارید به گونه‌ای که منجر به روشن شدن چراغ‌ های داخلی خودرو شوید. در نهایت تخلیه باتری زودتر از زمان مقرر آن را شاهد خواهید بود.

تخلیه ناگهانی باتری مگان

گاهی اوقات بر اثر یکسری از عواملی ناشناخته زمانی که موتور خودرو را خاموش می‌ کنید، باتری خودرو همچنان انرژی مصرف می‌ کند و تخلیه می‌ شود. به این اتفاق تخلیه انگلی می‌گویند که اگر پیگیری نشود، قطعا عمر باتری را کوتاه می‌ کند. هنگامی که چراغ‌ های صندوق روشن می‌ شوند، می توانید پی به این موضوع ببرید که باتری دچار بیماری تخلیه انگلی شده‌ است.

سوئیچ رله معیوب

برای آنکه مدار الکتریکی به درستی طراحی و آماده شود نیازمند رله در بستر آن می‌ باشد. رله توانایی عبور دادن برق را دارد و اگر دچار خرابی یا فرسودگی شود، باتری به سرعت تخلیه می‌ کند. اگر سوئیچ رله در وضعیتی گیر کرده باشد که نتواند به درستی عمل کند، حتی در حالت خاموش نیست جریان الکتریسیته را برقرار می‌کند و باعث به کار افتادن باتری می‌ شود. در نهایت منجر به تخلیه کامل باتری می‌ گردد. علاوه بر این گزینه، خرابی رله باعث آسیب زدن به قطعه‌های درگیر با این ابزار نیز می‌ شود.

بیشتر بدانید  علت خطای گیربکس اتوماتیک مگان چیست؟
علت خراب شدن باتری مگان
علت خراب شدن باتری مگان

درجه حرارت شدید

اکثریت ما به این موضوع آگاه هستیم که شرایط آب و هوایی و تغییرات جوی به شدت بر عمر باتری اثر می‌ گذارد. دمای بسیار بالا باعث تبخیر مایع درون باتری، خورده‌ شدن و فرسودگی صفحات داخل باتری و ایجاد اختلال در فرایند کارکرد سیستم شارژ باتری می‌شود. از طرف دیگر دمای بسیار پایین باعث به حداقل رسیدن ظرفیت باتری و شارژ مجدد آن می‌ شود. در نهایت به باتری فشار زیادی وارد می گردد، چراکه روغن موتور به حالت انجماد می‌ رود و نمی تواند به درستی عمل کند.

افزایش مقاومت داخلی

یکی از ابزارهای مهمی که باتری خودرو به آن وابسته است مقاومت داخلی آن می‌ باشد. هر مقداری که مقاومت درونی یک باتری کمتر باشد، در نهایت منجر به انقضباض کمتر آن می‌ شود. در نهایت ما شاهد توان مناسب باتری خواهیم بود. به عبارت دیگر اگر باتری مقاومت پایین داشته باشد، توان بالایی برای ارائه خدمات به دست می‌ آورد. درحالی که اگر مقاومت داخلی آن زیاد باشد، باعث گرم شدن باتری می‌ شود. این کار ولتاژ را تا حد امکان پایین می‌آورد که باعث کوتاه شدن طول عمر باتری می‌ شود. خوردگی و ایجاد سولفات در صفحات درون باتری سبب افزایش مقاومت آن می‌ شود.

شرایط آب و هوایی و جوی نیز می تواند بر ایجاد این عامل در باتری بسیار تاثیرگذار باشد.

درایو های کوتاه بیش از حد

یکی از دلایلی که منجر به خرابی و کوتاه شدن عمر باتری می‌ شود، استفاده نکردن از ماشین در طولانی مدت است. هنگامی که شما از خودرو برای یک سفر کوتاه چند دقیقه‌ای استفاده می‌ کنید و بعد دیگر از آن استفاده‌ ای نمی‌کنید، عمر باتری شما بسیار زود به پایانی می‌ رسد.

پایان چرخه عمر باتری

یکی از عواملی که باعث به پایان‌ رسیدن چرخه‌ عمر این قطعه می‌ شود، درواقع پایان‌ یافتن عمر طبیعی آن است. بعد از مدتی همه پیر می شویم و باتری نیز از این قضیه مستثنی نیست. بعد از مدتی حدود ۲ تا ۵ سال عمر آن به پایان می‌ رسد. برای اینکه نسبت به پایان‌ یافتن عمر این قطعه آگاهی داشته‌ باشید بهتر است زمان تعویض آن را جایی یادداشت کنید.

بیشتر بدانید  رفع مشکلات سنسور گیربکس مگان

ساییدگی و پارگی باتری مگان

با چرخش باتری، یعنی شارژ و دشارژ شدن، مواد فعال درون صفحات باتری در حرکت هستند تا الکتریسیته ذخیره‌شده توسط باتری را آزاد کنند. هر بار که باتری شارژ و تخلیه می شود، مقدار کمی از مواد فعال برای همیشه از صفحات از بین می رود. از آنجایی که عمر نهایی باتری توسط عوامل زیادی مانند دما، وضعیت شارژ باتری، چرخه کار و غیره تعیین می‌شود، نمی‌توان حداقل و حداکثر طول عمر را در این زمینه تعیین کرد. این فرآیند پیری طبیعی در نهایت باعث از دست‌دادن ظرفیت باتری می شود و به جایی می رسد که باتری دیگر نمی تواند وسیله نقلیه یا تجهیزات را روشن کند.

شارژ باتری مگان
شارژ باتری مگان

شارژ باتری مگان

هر بار که باتری شارژ و تخلیه می‌ شود، مقدار کمی ماده از بین می‌ رود. اگر باتری در معرض دشارژ عمیق (بیش از 35٪) و شارژ سریع باشد، این فرآیند کوتاه شدن طول عمر آن را تضمین می‌کند. علاوه بر این، اگر شارژ مجدد چرخه‌ تخلیه را به طور کامل بازیابی نکند، باتری عملکرد خود را از دست می دهد و غلظت اسید بین صفحات رخ می دهد که می تواند منجر به خوردگی و از دست‌دادن عملکرد آن شود.

سخن پایانی

احتمالا این موضوع برایتان بسیار جالب است که خرابی باتری، منجر به آسیب دیدن دزدگیر خودرو نیز می‌ شود. این خرابی معمولا به گوش کسی نمی‌ رسد چون علائمی از خودش نشان نمی‌ دهد. بهتر است سرویس‌ های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید تا از بروز همچین مشکلاتی گرفته‌ شود. گاهی بسیاری از افراد تجهیزاتی بر روی خودرو نصب می‌کنند که این وسایل انرژی باتری را کاهش می‌دهد و عمر آن را کوتاه می‌کند. بنابراین سعی کنید روش صحیح استفاده از باتری را در پیش بگیرید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید. هنگامی که باتری خراب شده‌ باشد و یا هر مشکل دیگری در آن به وجود بیاید، در حقیقت هر چیزی که با برق کار می‌کند از کار می‌افتد.

بیشتر بدانید  تعویض روغن موتور مگان

برای مثال چراغ کیلومتر شما روشن نمی‌ شود. بنابراین بهترین راهکار چک کردن منظم باتری و کنترل آن می‌باشد. ممکن است مشکلات برقی مگان برای شما ایجاد مشکل کند در این صورت می توانید با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید یا به صورت حضوری در تعمیرگاه رنو مشکلات شما به صورت کامل بررسی و خیالتان از بابت مشکلات مگان راحت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *