علت خرابی بلبرینگ چرخ عقب مگان

تعمیر گیربکس مگان

راهنمای مطالعه

رنو مگان یک خودرو با طراحی فرانسوی می باشد. این مدل ماشین در بین مردم محبوبیت فراوانی دارد. هرجا می توان این مدل خودرو را دید. اما شاید بلبرینگ چرخ مگان دچار خرابی شود و این مشکل شما را در جاده بگذارد. به همین دلیل مقاله ای برای نحوه تعمیر بلبرینگ چرخ مگان برای شما فراهم کردیم تا دیگر با این بخش ماشین آشنا باشید.

زمان تعویض بلبرینگ چرخ مگان

در بسیاری موارد پیش می آید که بلبرینگ شما خراب می شود و نیاز به تعویض پیدا می کند. اما اگر بدانید که زمان تعویض آن کی می باشد راحت تر می توانید از خسارات زیاد واردشده بر ماشین جلوگیری کنید.

  1. مگان را در سرعت بالا قرار دهید و برای لحظه ای فرمان خودرو را رها کنید. اگر فرمان دچار لرزش شد بلبرینگ مشکل دارد و زمان تعویض آن فرا رسیده است.
  2. ماشین را خاموش کنید، جک بگذارید و چرخ ها را بالا بیاورید. با دست شروع به چرخاندن چرخ ها کنید. اگر چرخ نچرخید یا به سختی توانستید آن را بچرخانید، مشکل از بلبرینگ است.
  3. خودرو را روشن کنید و در دنده قرار دهید، اگر صدای چرخ ها غیرعادی بود، بلبرینگ ها باید تعویض شوند.

علائم خرابی بلبرینگ چرخ عقب مگان

علائم متعددی وجود دارد که نشان می دهد بلبرینگ خراب شده‌و باید عوض شود.

  • صدای ساییدگی چرخ: خودرو را به حالت حرکت دراورید، صدای خش خش را از سمت خودرو می شنوید که با سرعت گیری این صدا بیشتر می شود. این صدا راچیز دیگری اشتباه نگیرید و مشکل از بلبرینگ است.
  • تغییر صدا: ماشین را در حالت سرعت قرار دهید و بعد به ست چپ و راست هدایت کنید. شنیدن‌صدا، نشان دهنده‌این است که بلبرینگ شما خراب شده‌است.
  • فرسودگی لاستیک: زمانی که بلبرینگ فرسوده شود، تراز چرخ ها از بین می رود.

قیمت بلبرینگ چرخ مگان

با توجه به شرایط اقتصادی و تورمی که در بازار وجود دارد، نمی توان به طور دقیق قیمت بلبرینگ چرخ عقب مگان یا قیمت بلبرینگ چرخ جلو مگان در نظر گرفت. اما به صورت حدودی شما 500 هزار تومان را درنظر داشته‌باشید. اجرت تعویض بلبرینگ چرخ جلو مگان هم بستگی به تعمیرگاه رنو دارد ولی شما حدود 50 هزار تومان به بالا را در نظر داشته باشید.

چه عواملی از خرابی بلبرینگ چرخ مگان جلوگیری می کند؟

بلبرینگ نیز مانند بسیاری از قطعات دیگر بالاخره خراب می شوند. اما عواملی وجود دارد که اگر آن را رعایت کنید از خرابی بلبرینگ چرخ مگان جلوگیری می کنید.

مشاهده لاستیک ها

آج لاستیک ها را بررسی کنید. اگر متوجه ناهماهنگی در آج لاستیک ها و عدم میزان ساییدگی در آن شدید، باید نسبت به تعویض لاستیک اقدام کنید. چرا که بعداز مدتی منجر به خرابی بلبرینگ و قطعات جلوبندی ماشین می شود.

بلبرینگ چرخ

زمانی که صداهای اضافه ای از خودرو می شنوید، حواستان به بلبرینگ باشد. در صورت فرسودگی بلبرینگ، لرزش هایی را درغربیلک فرمان ایجاد می کند و این امر ممکن است خسارت های جانی و مالی را برای شما به وجود بیاورد.

بالانس کردن چرخ ها

یکی دیگر از عواملی که به دیرتر خراب شدن بلبرینگ کمک می کند، بالانس بودن چرخ ها بخصوص در قسمت جلو ماشین می باشد. در صورت بالانس نبودن باعث لرزش هایی در قسمت فرمان ماشین میشود.

تنظیم فرمان

یکی دیگر از عواملی که باعث خراب شدن بلبرینگ می شود. تنظیم نبودن فرمان مگان می باشد. دیدن لرزش هایی در مگان به خصوص در زمان پیچ ها، مشکل از تنظیم نبودن فرمان می باشد. در اسرع وقت به تعمیرگاه برای تنظیم فرمان اقدام کنید.

تعویض کمک فنر

جذب ارتعاشات و لرزش های جاده را کمک فنر ماشین انجام دهد تا سرنشینان اذیت نشوند. اگر کمک فنر از استحکام کافی برخوردار نباشد، باید نسبت به تعویض آن اقام کرد. چرا که به جلوبندی ماشین و بلبرینگ آسیب وارد می کند.

تنظیم میل تعادل

تعادل خودرو را در هنگام پیچ ها میل تعادل برعهده دارد. با تقسیم کردن نیروی پیچش بین لاستیک ها باعث می شود که مگان بیش از حد نچرخد. میل تعادل توسط دوبوش ها نگهداری می شوند و اگر دو بوش ها خراب شوند، لرزش هایی را در غربیلک فرمان خواهیم داشت.

جا زدن بلبرینگ مگان

در هنگام جا زدن بلبرینگ مگان به سگ دست توجه کنید. اگر شما بلبرینگ نو خریده باشید تا با نسخه قدیمی ان آن را تعویض کنید ولی سگ دست حالت تخم مرغی داشته باشد و یا فرسوده باشد، منجر به خراب شدن مجدد بلبرینگ می شود. توجه داشته باشید که بلبرینگ با دستگاه پرس کار گذاشته شود تا مشکلی در روند ماشین به وجود نیاید.

صدای خرابی بلبرینگ چرخ مگان

ممکن است شما صداهایی را از بلبرینگ بشنوید. این صداها ممکن است علت های گوناگونی داشته باشند که ما به چند نمونه رایج آن ها اشاره می کنیم.

عدم روغن گریس

یکی از حیاتی ترین بخش هایی که شما را از شر سر و صدای بلبرینگ ها خلاص می کند روغن گریس می باشد. اگر یاتاقان کاملا روغن گیری شده باشد، گرمای بیش از حد تولید نمی شود و از اعوجاج فلز جلوگیری می شود. در ماشین های امروزه بلبرینگ ها مهر و موم شده‌هستند و اگر بلبرینگ روغن خودش را از دست داده‌باشد نمی شود آن را تشخیص داد و باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

آب شور

شوری آب مخصوصا در شهر های ساحلی بیشتر دیده‌می شود که سبب خرابی بلبرینگ می شود. آب شور وارد یاتاقان می شود و شروع به خوردن و آب کردن روغن گریس می می کند و در نهایت بلبرینگ ها خورده‌می شوند که شما باید نسبت به تعویض بلبرینگ اقدام کنید.

آموزش تعویض بلبرینگ چرخ مگان

در این بخش تلاش کرده ایم که آموزش تعویض بلبرینگ مگان را به صورت خلاصه برای شما قرار دهیم تا راحت تر بتوانید در مواقع ضروری از قبل درمورد نحوه تعویض بلبرینگ چرخ عقب مگان بدانید اما حواستان باشد که ابتدا مشکل را بدرستی پیدا کنید و بعد نسبت به تعویض آن اقدام کنید. یک نکته دیگر اینکه آموزش تعویض بلبرینگ چرخ جلو مگان نیز به همین شیوه ای است که در زیر درموردشصحبت می کنیم.
خودرو را خاموش کرده و جک را زیر آن قراردهید. بعد از جک کردن ماشین، چرخ ها را در بیاورید، مهره سرپلاس، سیبلک فرمان و پیچ و مهره را باز کنید. در ادامه سیلندر ترمز و لنت ها را نیر باز کنید. بعد از آنکه پیچ سگ دست را جدا کردید، دیسک چرخ را نیز باز کنید و خار النگویی را در بیاورید. حالا وقت تعویض بلبرینگ می باشد. بلبرینگ را توسط پرس کارگذاری کنید.

اجزای بلبرینگ مگان چیست؟

اجزای بلبرینگ چرخ جلو مگان با بقیه خودرو ها متفاوت می باشد. در چرخ جلوی آن از مگنت استفاده شده‌است. در هنگام تعویض بلبرینگ حتما به این نکته توجه داشته باشد که به طور کلی اجزای بلبرینگ شامل کنس بیرونی و درونی، ساچمه، کاسه نمد یا زد، گریس، جداکننده یا قفسه و در نهایت مگنت می باشد.

خطرات خرابی بلبرینگ چرخ جلو مگان

دو عامل مهمی که نشان می دهد بلبرینگ دچار خرابی شده‌است، یکی لرزش فرمان و دیگری صدای چرخ ها می باشد. اگر به این موارد توجه نداشته باشیم و سرسری بگیریم، ممکن است ماشین در هنگام سرعت بالا جواب ندهد و دچار تصادف شویم. یا حتی ممکن است در هنگام پیچ ها ماشین زیادی بچرخد. عدم توجه به علائم خرابی بلبرینگ چرخ مگان خطرات جبران ناپذیر جانی و مالی را برای ما در پی خواهد داشت. همیشه در زمان های مناسب به تعمیرگاه رنو برای چک کردن ماشین خود مراجعه کنید.

علت زود خراب شدن بلبرینگ چرخ مگان چیست؟

یکی از مهم ترین قطعاتی که شاید شما مجبور شوید بارها آن را عوض کنید ولی مشکل ماشینتان برطرف نشود، همین بلبرینگ چرخ مگان می باشد. خوردگی بلبرینگ و سوختگی بلبرینگ از جمله عواملی است که در زود خراب شدن بلبرینگ تاثیر دارد و باید متوجه ان باشد.

خوردگی بلبرینگ

زمانی که در قسمت داخلی کنس و ساچمه ها خوردگی یا ضرب زدگی دیده‌شود، علت آن خوردگی بلبرینگ می باشد و صداهای عجیبی ایجاد می کند. اگر بلبرینگ نامرغوب باشد یا استهلاک زیاد ماشین سبب شده‌باشد که تضعیف شود شما خرابی زود هنگام بلبرینگ را شاهد خواهید بود.

سوختگی بلبرینگ

در داخل کنس دو ردیف ساچمه وجود دارد. اگر به هنگام باز کردن‌بلبرینگ ساچمه ها سوخته‌و سیاه بودند، یا گیریس بلبرینگ تمام شده‌یا بلبرینگ کیفیت خوبی نداشته‌است.
از دو ردیف کنس اگر یک ردیف آن سوخته‌و سیاه بود در واقع سگ دست مشکل دارد و باید سگ دست را تعویض کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *