علت بالا رفتن آمپر آب ساندرو

تعمیرگاه تخصصی ساندرو استپ وی

راهنمای مطالعه

بالا رفتن آمپر آب ساندرو بعد از استفاده طولانی از خودرو و عدم سرویس دهی مناسب آن می‌تواند اتفاق بی‌افتد. هنگامی که دمای آب خودرو بر اثر عواملی افزایش پیدا کند، تایمر خراب‌شدن موتور شروع می‌شود. در صورتی که در زمان مناسب به این مشکل رسیدگی نشود، مشکلات جدی را برای وسیله نقلیه به وجود می‌آورد. برای جلوگیری از این اتفاق حفظ دمای مناسب آب در هر زمان و شرایطی، ضروری می‌باشد.

علت بالا رفتن آمپر آب ساندرو

خودروهایی مانند ساندرو که موتور آنها با آب خنک می‌شود، طوری طراحی و مهندسی شده‌اند که طول عمر دستگاه بستگی به دمای سطح موتور دارد. بنابراین، زمانی که گرمای آب بالا می‌رود، اجزای داخلی موتور مسدود می‌شود. درنهایت به بخش‌های دیگر مانند پیستون‌ها، میل لنگ، سیلندرها، میله‌های اتصال و سوپاپ‌ها آسیب وارد می‌کند. عوامل زیادی منجر به بالا رفتن آمپر آب ساندرو می‌شوند که به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.

مایع خنک کننده، ضد یخ

اگر می خواهید مطمئن باشید که دمای آب در وسیله نقلیه شما به درستی تنظیم شده‌است، باید بررسی مایع خنک کننده، ضد یخ را به عنوان بخشی از روال تعمیر و نگهداری خودرو بگنجانید. به خاطر داشته‌باشید که بدون مایع خنک‌کننده، گرمای زیاد به سرعت به موتور شما آسیب می رساند.

استفاده از آب به تنهایی برای خنک نگه داشتن سیستم کافی نیست. از طرف دیگر، در شرایط آب و هوایی بسیار سرد، زمانی که وسیله نقلیه شما ساکن است، آب شروع به یخ زدن می‌کند. در این هنگام حتما دفترچه راهنمای خودرو را چک کنید تا از نسبت معین آب و ضد یخ اطمینان حاصل کنید. توصیه می شود مایع خنک کننده را هر 30000 کیلومتر تعویض کنید.

خرابی رادیاتور باعث بالا رفتن آمپر آب ساندرو

تعمیر و نگهداری رادیاتور خودرو را نیز فراموش نکنید. در غیر این صورت، مبدل حرارتی خراب می‌شود و مشکلاتی را در جاده ایجاد می‌کند. رادیاتور را می‌توان در جلوی خودرو، درست قبل از موتور پیدا کرد. شیلنگ‌های خنک کننده لاستیکی ضخیم را خواهید دید که به آن متصل شده‌اند. زمانی که گیج دما یا چراغ نشانگر روی داشبورد به شما می گوید که دمای آب خیلی بالاست و موتور شما به اندازه کافی خنک نمی شود.

بیشتر بدانید  دلایل سفت بودن فرمان ساندرو چیست؟

در این زمان به سرعت خودرو را به کنار جاده بکشید. فراموش نکنید که برای خاموش کردن موتور، کلید استارت را بچرخانید. همچنین گیربکس را در موقعیت پارک قرار دهید. یک حوله بردارید و درب آن را باز کنید تا بخار خارج شود. پس از خنک شدن موتور و رادیاتور، درب رادیاتور را کمی باز کنید تا گرما و بخار خارج شود. هنگامی که رادیاتور به اندازه کافی خنک شد، می توانید آب و مخلوط ضد یخ را داخل آن بریزید.

ترموستات معیوب

یکی از علت های بالا رفتن آمپر آب ساندرو خرابی در ترموستات آن می‌باشد. ترموستات مانند یک درچه عمل می‌کند. این قطعه بر سطح مایع خنک کننده‌ای که به موتور وارد می‌شود، نظارت می‌کند. هنگامی که سوپاپ ترموستات به درستی عمل نکند، مایع خنک کننده را به میزان لازم دریافت نمی‌کند.

بنابراین باعث گرم شدن موتور می‌شود. هر مشکل دیگری که در ترموستات وجود داشته‌باشد، مانند نشت مایع خنک کننده که میتوان در زیر خودرو آن را مشاهده کرد، یا نوسانات پیاپی دما که منجر به روشن و خاموش شدن چراغ هشدار می‌شود، بهتر است ترموستات را کنترل کنید.

فن رادیاتور معیوب

عملکردی که فن رادیاتور دارد، بسیار مهم است. این دستگاه، هوای خنک را به مایع خنک کننده می‌دهد تا رادیاتور خنک باقی بماند. اگر فن رادیاتور دچار فرسودگی و خرابی شود، آنطور که باید موتور خودرو خنک نمی‌شود، درنهایت ما بالا رفتن آمپر آب ساندرو را شاهد خواهیم بود. این عمل حتی در موقع ترافیک بیشتر به چشم می‌آید.

مشکلاتی که باعث خرابی فن رادیاتور می‌شود:

  • خرابی سنسور دمای مایع خنک کننده موتور یا رله سنسور
  • فرسوده بودن برس کربن موتور
  • سیم کشی رادیاتور دچار مشکل شود
  • فیوز آسیب دیده یا شل شده

گرفتگی یا کثیف شدن رادیاتور باعث بالا رفتن آمپر آب

بعد از مدتی استفاده از خودرو لوله‌های رادیاتور بر اثر عواملی دچار زنگ زدگی می‌شوند که این عامل منجر به بسته شدن این لوله‌ها می‌شود. درنهایت شاهد اختلال در روند انتقال مایع خنک کننده خواهیم بود. این عامل منجر به گرم شدن آمپر آب و موتور خودرو می‌شود.

بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ ساندرو

در برخی موارد این گرفتی در پره‌های رادیاتور اتفاق می‌افتد. هوا که وارد سیستم خنک کننده می‌شود تا آن را خنک نگهدارد. این جریان هوا ممکن است همراه با حشرات، خاک و برگ باشد که سبب مسدود شدن پره‌های رادیاتور می‌شوند. در نهایت منجر به گرم شدن موتور و بالا رفتن آمپر آب ساندرو می‌شود.

پمپ آب شکسته باعث بالا رفتن آمپر آب ساندرو

پمپ سبب می‌شود مایع خنک کننده بتواند آزادانه جریان پیدا کند و کارش را که خنک کردن موتور است به درستی انجام دهد. زمانی که پمپ آب بر اثر عواملی بشکند یا دچار فرسودگی و آسیب شود، این جریان مختل می‌شود. علاوه اینکه خرابی پمپ منجر به گرمای زیاد می‌شود، باعث فرسودگی یا شل شدگی پروانه و اتصالات بین محور نیز می‌شود.

نشتی واشر سر باعث بالا رفتن آمپر آب ساندرو

ابزاری که بین موتور و سرسیلندر قرار گرفته را واشر سر می‌گویند. کاری که این دستگاه انجام می‌دهد باعث آب بندی موتور و مانع از ترکیب مایع خنک کننده و روغن موتور می‌شود. اگر این قطعه دچار نشتی شود، گاز سیلندر به سیستم خنک کننده نفوذ می‌کند. در نهایت این گاز فشار زیادی به سیستم وارد می‌کند که باعث حفظ مایع خنک کننده می‌شود. این اقدام باعث گرم شدن موتور می‌گردد.

نشتی یا خشک شدن مایع خنک کننده رادیاتور

اگر مایع خنک کننده به مقدار لازم در رادیاتور نباشد، موتور بسیار گرم می‌شود. علت‌هایی که باعث نشت مایع خنک کننده می‌شود شامل خرابی و فرسودگی پمپ آب، فرسودگی رادیاتور، خرابی شیلنگ رادیاتور و فرسودگی دوشاخه هسته جلیقه آب می‌باشد. اگر متوجه شدید که مایع در رادیاتور نشتی ندارد درواقع مشکل از جای دیگری است که سبب خشک شدن مایع خنک کننده شده‌است. این مشکل ممکن است به علت نشتی درپوش واشر رادیاتور باشد.

هوای محبوس در سیستم خنک کننده

زمانی که دریچه واشر نتواند کار خود را به درستی انجام دهد و اجازه خارج شدن گاز سیلندر را ندهد، در سیستم خنک کننده شاهد ایجاد شدن حباب‌های هوا خواهیم بود. علاوه بر این گزینه زمانی که درحال تمیزکردن رادیاتور هستید هم امکان وارد شدن هوا به داخل آن وجود دارد. در این زمان بهتر است ماشینتان را برای درمان کردن به مکانیکی بفرستید.

بیشتر بدانید  دلیل صدای پدال ترمز ساندرو

سخن پایانی

بهتر است همیشه سرویس دهی موتور خودرو را جدی بگیرید چرا که با نگهداری درست از ماشین احتمال خرابی و در جاده ماندن را کاهش می‌دهید. برای جلوگیری از بالا رفتن آمپر آب ساندرو باید راهکارهای مهم را فرا بگیرید تا بتوانید در اسرع وقت خودرو را به تعمیرگاه رنو وان برسانید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *