علت بالا رفتن آمپر آب مگان

علت بالا رفتن آمپر آب مگان و سایر خودروها زمانی اتفاق می‌افتد که در سیستم خنک‌کننده خودرو هوا وجود داشته باشد!! هوای موجود در این سیستم موجب افزایش آمپر آب خودروی مگان و ....
تعمیر گیربکس مگان

راهنمای مطالعه

جوش آوردن مگان یکی از مسائل مهمی است که باید برای حفظ سلامت خودرو، عوامل آن را شناخت و برای رفع آن اقدام نمود. رنو مگان یکی از خودروهای محبوب نزد ایرانیان است که در سال ۱۹۹۰ میلادی در کارخانه رنو تولید و در بازار عرضه شد. مونتاژ قطعات این خودرو در کشورهای برزیل، تایوان و فرانسه اتفاق افتاد. مگان در دو نسل به بازار عرضه شد و تا سال ۲۰۱۲ تولید آن ادامه داشت. ظاهر داخلی مناسب خودروی مگان در کنارآپشن های رسمی این خودرو باعث جذب بسیاری از افراد برای خرید آن شد. آشنایی با سیستم این خودرو در حفظ سلامت آن بسیار مهم است.

بالا رفتن آمپر آب رادیاتور مگان در فصول گرم سال مانند تابستان از مسائل مهمی است که بسیاری از دارندگان انواع خودرو با آن درگیر هستند. کارشناسان فنی و لوازم جانبی، علت جوش آوردن مگان و سایر خودروها را عملکرد نادرست سیستم خنک‌کنندگی خودرو میدانند. این موضوع باعث آسیب‌رسانی به قطعات و موتور خودرو می‌شود.

علت بالا رفتن آمپر دمای آب مگان

شناخت عوامل جوش آوردن مگان و دیگر خودروها از دارای اهمیت است. می‌توان برای رفع عیوب و مشکلات راهکار بهتری را ارائه داد. آشنایی با دلایل بالا رفتن آمپر مگان و دیگر خودروهای موجود در بازار برای سلامت خودرو بسیار حائز اهمیت است.

مسدود شدن مجاری آب رادیاتور

زمانی عملکرد سیستم خنک‌کننده دچار اختلال می‌شود که مجراهای عبور دهنده آب رادیاتور دارای کثیفی و گردش نادرست باشد. افزایش آمپر و دمای خودرو در صورت عملکرد نادرست سیستم خنک‌کننده بیشتر در مواقعی صورت می‌گیرد که مسدودیت در مجاری آب رادیاتور اتفاق بیافتد.

انسداد مجاری بیشتر مواقع هنگام قرارگیری خودرو در سربالایی‌ها  اتفاق می‌افتد. همچنین بالا رفتن آمپر آب مگان هنگام استفاده از کولر نیز یکی از موضوعات رایج و مهم است. از راهکارهای جلوگیری از رسوب و انسداد مجاری می‌توان به استفاده از ضدیخ‌های استاندارد و تعویض به همراه سرویس دوره‌ای مگان اشاره نمود. زمانی که مجاری مسدود می‌شوند انتقال مایع خنک‌کننده به لوله‌های فلزی خودرو دچار مشکل می‌شود. تبادل حرارتی درست صورت نمی‌گیرد که نتیجه آن افزایش دمای مگان و خودروهای دیگر می‌شود.

بیشتر بدانید  تعویض دیسک و صفحه مگان

موجود بودن هوا در سیستم خودرو

علت بالا رفتن آمپر آب مگان و سایر خودروها زمانی اتفاق می‌افتد که در سیستم خنک‌کننده خودرو هوا وجود داشته باشد!! هوای موجود در این سیستم موجب افزایش آمپر آب خودروی مگان و گردش نامناسب آب در سیستم می‌شود. راهکار مناسب برای رفع این مشکل هواگیری مناسب برای سیستم موتور خودرو است. هواگیری باید توسط یک تعمیرکار و در تعمیرگاه تخصصی رنو و به‌روز با ابزار مناسب صورت گیرد. اگر هنگام هواگیری به شخص نابلد مراجعه فرمایید ممکن است با عملکرد نادرست خود به تجهیزات خنک‌کننده سیستم شما آسیب جدی برساند و خسارات هنگفتی به شما وارد کند.

مشکلات موجود در واترپمپ

جوش آوردن مگان گاها به علت خرابی یا از کار افتادن واترپمپ که یکی از اجزای مهم در سیستم گردش آب خودرو است اتفاق می‌افتد. هرز بودن واترپمپ بر روی شفت خود در صورت عملکرد نادرست آن، باعث بالا رفتن آمپر آب مگان می‌شود و درنتیجه عملکرد صحیح سیستم خنک‌کننده خودرو تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

در صورت مشکل در واتر پمپ مگان می توانید برای تعمیر واترپمپ مگان با کارشناسان رنو وان تماس بگیرید. (09399301203)

قفل‌کردن ترموستات

گاها پیش می‌آید که سیستم رادیاتور خودرو خنک است اما آمپر بالا است! این موضوع به علت قفل‌کردن ترموستات خودروی مگان و دیگر خودروها است که در صورت لزوم باید برای رفع آن به اشخاصی که با لوازم جانبی خودروی مگان شناخت کلی دارند مراجعه کنید.

کثیف بودن سطوح خارجی رادیاتور خودرو

ممکن است هنگام بیرون رفتن با خودروی خود گل‌ و لای مسیر، گرد و خاک موجود در هوا و حتی حشرات ریزی که در محیط هستند وارد موتور ماشین شوند. چسبیدگی این آلودگی‌ها به محیط خارجی رادیاتور در کنار روغن موجود در موتور که باعث کثیفی پره‌ها می شود!!! این موضوع باعث عملکرد نادرست سیستم خنک‌ کننده شده و درنتیجه جوش آوردن مگان امری طبیعی به نظر می رسد.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم مگان

خرابی واشر سرسیلندر

درواقع تشخیص علل خرابی واشر سرسیلندر مگان که یکی از اجزای مهم سیستم خودروی مگان و سایر خودروهاست امری دشوار است. علل خرابی واشر سرسیلندر به‌قدری زیاد و غیرقابل تشخیص است که باید حتماً توسط افراد حرفه‌ای و آشنا با لوازم جانبی مگان انجام شود. بالا رفتن آمپر آب این خودرو از دلایل اصلی خرابی واشر سرسیلندر است. نشانه‌های دیگر خرابی واشر سرسیلندر نیز عبارت‌اند از:

  • خارج شدن بخارآب از اگزوز خودرو
  • کم شدن آب رادیاتور به‌صورت مکرر
  • استارت سخت و بد در ایام سرد سال

روش‌های جلوگیری از افزایش دمای خودرو

  1. با بررسی و سرویس دوره‌ای قبل از فرارسیدن فصول گرم سال از سالم بودن سیستم تهویه سالم مطمئن شوید.
  2. در صورت خرابی یا ایراد در رادیاتور خود برای تعویض یا تعمیر آن به تعمیرگاه‌های حرفه‌ای مراجعه نمایید.
  3. بررسی دوره‌ای سیستم خنک‌کننده و فن‌های خودروی مگان نیز مانع از افزایش آمپر آب می‌شود که بهتر است به آن توجه ویژه‌ای نمایید.
  4. تمیزی مکرر پره‌های رادیاتور خودروی مگان نیز مانع از افزایش آمپر آب مگان می‌شود.

سؤالات متداول

دلیل بالا رفتن آمپر در سربالایی چیست؟

مسدود شدن مجاری عبور دهنده آب رادیاتور از دلایل مهم و اصلی افزایش دمای خودرو به‌خصوص در هنگام رانندگی با خودرو در سربالایی است که باید به آن توجه ویژه‌ای نمود.

علت بالا و پایین شدن آمپر آب و جوش آوردن مگان چیست؟

دو علت اساسی و مهم جوش آوردن مگان، وجود هوا در رادیاتور و نشتی آب به علت خرابی سرسیلندر است. این موضوع مانع از گردش صحیح مایع خنک‌کننده در رادیاتور میشود. سخت روشن شدن خودرو نیز باعث سفتی شلنگ‌های رادیاتور می‌شود که درنتیجه آمپر آب بالا و پایین می‌شود.

اقدامات لازم برای کاهش آمپر آب خودروی مگان چیست؟

  • تزریق آب با حفظ خونسردی بر روی پره‌های رادیاتور ( توجه به عدم تزریق آب به دیگر قسمت‌های موتور مهم است. )
  • در صورت عملکرد نادرست فن، روشن کردن کولر باعث سرعت‌بالای فن می‌شود.
  • خاموشی خودرو در صورت افت دمای آن و کنترل میزان آب موجود در سیستم خنک‌کننده
بیشتر بدانید  علت کم آب شدن مگان

پس از انجام مراحل فوق با امداد خودرو تماس بگیرید و سایر اقدامات توسط اشخاص حرفه‌ای در این زمینه صورت گیرد.

کلام پایانی

آشنایی با اجزای تشکیل‌ دهنده موتور خودروی مگان و سایر خودروها در کنار داشتن اطلاعات مختصر و مفید در مورد نحوه‌ی عملکرد آن‌ها به ما کمک شایانی می‌کند. علت این موضوع و اهمیت آن این است که در صورت لزوم با آشنایی‌های نسبی می‌توان هنگام بروز مشکلات مختلف خودرو، به علل آن پی برد. درنتیجه می توان با آشنایی با روش‌های جلوگیری از مشکل اقدام نمود.

بالارفتن آمپر آب مگان نیز از مسائل مرسوم و جدی است که در صورت عدم آگاهی از آن و آشنا نبودن با اقدامات لازم برای رفع آن ممکن است خسارات و هزینه‌های هنگفتی به شما وارد گردد. در این مطلب تا حد زیادی سعی کردیم که به پرسش‌های شما پاسخ بدهیم تا در صورت بروز چنین مشکلی بتوانید آن را مدیریت نمایید و اقدامات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *