علت بالا رفتن آمپر آب ال 90

برخورداری انواع خودرو از سیستم خنک‌کننده یکی از مزیت‌های مهم برای جلوگیری از داغ شدن موتور خودرو است. رادیاتور بخشی از سیستم خنک‌کننده است که با برخورداری از مایع خنک‌کننده در حفظ دمای موتور ...
تعمیر موتور ال ۹۰

راهنمای مطالعه

جوش آوردن ال 90 یکی از مشکلاتی است که بسیاری از دارندگان این خودرو با آن مواجه می‌شوند. شناخت علل این موضوع و آشنایی با سیستم خودروی ال 90 در حفظ سلامت و عملکرد خودروی ما بسیار مؤثر است. ال 90 یکی از خودروهای کامپکت اقتصادی است که توسط کمپانی رنو تولید و عرضه شد. دو نسل از این خودرو در ایران تولیدشده که تندرو 90 یکی از انواع پرطرفدار و محبوب این خودرو است. اکثر اقشار متوسط و ضعیف جامعه این خودرو را به علت کیفیت و قیمت آن ترجیح می‌دهد. هدف اصلی شرکت رنو از ساخت این خودرو دسترسی مردم به یک خودروی باکیفیت و ایرانی است بنابراین ظاهر بیرونی این خودرو گاها موردتوجه برخی از اقشار قرار نمی‌گیرد.

این خودرو مانند هر خودروی دیگر دارای مزایا و معایبی است که به مشکلات ومسائل مهم و مرسوم این خودرو و سایر خودروها می‌پردازیم.

اهمیت آمپر آب

عدم توجه به دمای آمپر آب ال نود که یکی از قسمتهای حساس و مهم خودرو محسوب می‌شود می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیر یا هزینه‌های هنگفتی برای صاحب خودرو به بار بیاورد. بالا رفتن آمپر آب یکی از مشکلات مرسومی است که برای اکثر خودروها اتفاق می‌افتد. این موضوع باعث جوش آوردن ال 90 و سایر خودروها می‌شود. بالا و پایین شدن آمپر آب در انواع خودرو در فصول گرم سال بخصوص تابستان اتفاق می‌افتد.

دلایل بالا رفتن آمپر ال 90

جوش آوردن ال 90 یکی از مشکلات مرسوم این خودرو به علت طول عمر بالای خودرو و کارکرد زیاد موتور اتفاق می‌افتد. بالا رفتن دمای آمپر آب تندر نود آن از مشکلات مرسوم در این خودرو و سایر خودروها ازجمله ساندرو نیز می‌باشد که در ادامه به علل آن می‌پردازیم.

سیم‌کشی ضعیف خودرو

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که هزینه‌های هنگفتی به مالک خودروی ال 90 وارد می‌کند افزایش دمای خودرو است. یکی از دلایل مهم این موضوع نوسان برق در این خودرو است که به علت سیم‌کشی ضعیف این خودرو اتفاق می‌افتد. این سیم‌کشی ضعیف علت افزایش آمپر آب خودروی ال 90 است .علت بالا رفتن آمپر دمای آب ال 90 هنگام استفاده از کولر نیز به دلیل همین سیم‌کشی ضعیف در این خودرو است. هنگام مطلع شدن از این موضوع بهتر است بدون آگاهی اقدامی نکنید!

بیشتر بدانید  دلایل کم شدن سرمای کولر ال 90

بهتر است برای رفع عیوب خودروی خود به مکانیک‌های معتبر و افراد حرفه‌ای در زمینهٔ تعمیرات مراجعه نمایید. (شماره تلفن تعمیرگاه 09399301203)

دمای فن رادیاتور

زمانی که خنک‌سازی آب با دمای درست و مشخصی انجام نمی‌شود درنتیجه تست فن رادیاتور درست انجام‌نشده است. این موضوع به علل نشتی آب از قسمتهای (واتر پمپ، رادیاتور، مخزن آب، هزینگ، شلنگ ها) می‌باشد که با تست درست فن رادیاتور و مراجعه به شخص متخصص امکان رفع آن با هزینه مناسب وجود دارد. دمای مناسب برای موتور خودروی ال 90 برای جلوگیری از جوش آوردن ال 90، 88 درجه تا 99 درجه است.

گاهی پیش می‌آید که مقدار هوای کمتری هنگام ساکن بودن خودرو وارد رادیاتور می‌شود. این موضوع خود باعث بالا رفتن دمای موتور و آسیب به فن می‌شود که عوامل زیر نقش مهمی در خرابی فن دارند.

 • اتصالات و سیم‌کشی نادرست
 • خراب بودن سنسور خنک‌کننده
 • خرابی رله
 • مشکلات جزئی فن خودرو

مشکلات ترموستات خودروی ال 90

گاهی پیش می‌آید که واشر سرسیلندر دچار مشکل می‌ شود و زمانی می‌سوزد که آمپر آب خودروی ال 90 و سایر خودروها تا آخرین درجه بالا می‌رود. این موضوع حتی اگر یک‌بار هم اتفاق بیوفتد موجب خرابی سر سیلندر می‌شود.برای تعمیر واشر سرسیلندر ال 90 می توانید با تعیمیرگاه رنو وان تماس بگیرید.

نشانه‌های ظاهری خرابی سرسیلندر عبارت‌اند از:

 • لرزش خودرو و موتور در ثانیه اول روشن شدن
 • تأخیر در روشن شدن خودرو
 • آب‌روغن قاطی کردن
 • کم شدن آب خودرو

علائم داغ کردن خودرو

توجه به نشانه‌های داغ کردن خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است. آشنایی با علائم داغ کردن خودرو از وارد شدن هزینه‌های هنگفت به خود جلوگیری می‌کنید. برخی از مهم‌ترین علائم داغ شدن خودرو عبارت‌اند از:

 1. رسیدن بوی شیرین به مشام افراد موجود در خودرو که به علت نشتی ضد یخ است.
 2. خروج دود سفیدرنگ از کاپوت خودرو نشانه‌ی جوشش ال 90 و دیگر خودروها است که باید به آن توجه شود.
 3. بالا رفتن آمپر خودرو که روی خط قرمز می‌رود و در خودروهای جدید اتومات زمانی این آمپر بالا می‌رود که موتور شروع به داغ شدن می‌کند.
بیشتر بدانید  تعویض شمع وایر ال ۹۰

جلوگیری از بالا رفتن آمپر دمای آب

با رعایت یک سری موارد می‌توان مانع از بالا رفتن آمپر آب شد تا از خسارات جبران‌ناپذیر به خودروی خود جلوگیری کرد.

 • تعمیرات دوره‌ای و منظم موتور خودرو و رادیاتور
 • چک کردن گاز خودرو برای کولر
 • بررسی هواگیری درست و مناسب سیستم خنک‌ کننده خودرو
 • چک کردن و بررسی مقدار آب موجود در رادیاتور

اقدامات لازم هنگام افزایش دمای خودرو

 1. متوف کردن خودرو و باز کردن کاپوت برای کاهش دمای موتور
 2. بررسی عملکرد فن‌ها (در صورت خاموش بودن فن، کولر را روشن نمایید. در صورت روشن نشدن فن روی پره‌های رادیاتور آب بریزید.)
 3. بررسی سلامت تسمه پروانه موتور خودرو
 4. بررسی مقدار آب موجود در رادیاتور خودرو (کم بودن آب رادیاتور باعث می‌شود حتی در صورت روشن بودن فن، آمپر پایین نیاید.)
 5. استارت به خودرو نه به صورتی که خودرو کامل روشن شود، علت این موضوع جلوگیری از چسبندگی میان دیواره سیلندر و رینگ پیستون‌ها است.
 6. استارت را تا خنک شدن موتور ادامه دهید و سپس با کاهش آمپر اگر آب رادیاتور کم بود به آن مقداری آب اضافه کنید.

سؤالات متداول

علت بالا و پایین شدن آمپر آب و جوش آوردن ال 90 چیست؟

برخورداری انواع خودرو از سیستم خنک‌کننده یکی از مزیت‌های مهم برای جلوگیری از داغ شدن موتور خودرو است. رادیاتور بخشی از سیستم خنک‌کننده است که با برخورداری از مایع خنک‌کننده در حفظ دمای موتور خودرو مؤثر است. زمانی که دمای آب موجود در رادیاتور از دمای ثابت بیشتر شود داغی موتور اتفاق می افتد. این موضوع به قطعاتی همچون سوپاپ، میل‌لنگ، پیستون و میله‌های اتصال آسیب می‌رساند و خسارات زیادی به مالک خودرو وارد می‌کند.

دلیل اشتباه نشان دادن آمپر آب چیست؟

خودروهایی که از سیستم اکو ماکس برخوردار هستند دمای نمایشی در آمپر آن بیش از مقدار واقعی آن است.

دلیل بالا رفتن آمپر در سربالایی چیست؟

این موضوع میتواند در خودروی ال 90 به علت سیم کشی های نامناسب در سیستم خنک کننده اتفاق بیوفتد که باعث فشار به موتور و افزایش دمای آن میشود.

بیشتر بدانید  دلایل خرابی انژکتور ال 90 چیست؟

سخن پایانی

همان‌طور که متوجه شدید افزایش دمای ال 90 و سایر خودروها بیشتر در فصول گرم سال، اتفاق میوفتد. یادگیری اقدامات لازم برای جلوگیری از این موضوع باعث حفظ سلامت خودروی شما و افزایش طول عمر آن می‌شود.  تعمیرات و بازبینی منظم موتور خودرو و رادیاتور بسیار مهم است. همچنین مراجعه به یک تعمیرکار برای بررسی تسمه‌های موتور دارای اهمیت ویژه است.

شما می‌توانید برای انجام این امور به نمایندگی‌ ال 90 مراجعه کنید یا از طریق سایت‌های معتبر و مشاوره از کارشناسان یک مجموعه معتبر اقدام به انجام آن کنید.

6 پاسخ

 1. سلام و خسته نباشید بابت مطالب خوبتون
  خودرو بنده مدل ۹۱ ایران خودرو هست خیلی دمای آب آن بالا می ره با کولر داخل شهر خوب هست و فقط در سربالایی با دنده های ۴ یا ۵ با کولر خصوصا بالا میره که به فرمایش شما مربوط به سیم کشی خودرو می باشه ، کدام قسمت سیم کشی را باید تعویض کنیم و از کجا تهیه کنیم که رفع عیب بشود؟

 2. سلام و خسته نباشید بابت مطالب خوبتون
  خودرو بنده مدل ۹۱ ایران خودرو هست خیلی دمای آب آن بالا می ره با کولر داخل شهر خوب هست و فقط در سربالایی با دنده های ۴ یا ۵ با کولر خصوصا بالا میره که به فرمایش شما مربوط به سیم کشی خودرو می باشه ، کدام قسمت سیم کشی را باید تعویض کنیم و از کجا تهیه کنیم که رفع عیب بشود؟ ۰۹۱۲۷۴۹۶۹۵۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *