علائم ضعیف بودن ترمز ساندرو

علت ترمز نگرفتن خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

ضعیف بودن ترمز ساندرو ممکن است علت‌های متفاوتی داشته‌باشد. اگر سرویس‌های دوره‌ای خودرو را جدی نگیرید، همچین مشکلاتی برای شما به وجود می‌آید. تمامی قطعات متحرک و غیر متحرک سیستم ترمز دارای طول عمر محدودی هستند. بنابراین لازم است که بنا به نیاز به طور مرتب تعمیر یا تجدید شوند تا سرنشینان در جاده‌ها دچار مشکل نشوند.

چه عواملی باعث خرابی ترمز ساندرو می شود؟

همانطور که میدانید خودرو دارای بخش‌های متفاوتی می‌باشد. هرکدام از این بخش‌ها سیستم‌های جداگانه‌ و عملکرد مخصوص به خود را دارند. این سیستم‌ها به صورت هماهنگ باهم کار می‌کنند تا خودرو حرکت کند یا متوقف شود. یکی از این سیستم‌های مهم ترمز خودرو می‌باشد. عواملی منجر به خرابی و یا کار نکردن سیستم ترمز می‌شوند که به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.

نشتی روغن ترمز ساندرو

شایع ترین علت خرابی ترمز از دست دادن روغن ترمز است. زمانی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید، مایع ترمز را به سمت پایین هدایت می‌کنید. درواقع این مایع به دیسکهای ترمز و چرخهای خودرو منتقل میشود. در این هنگام است که چرخ‌ها کند و سپس متوقف می‌شوند. زمانی که قصد سوارشدن خودرویتان را دارید، میتوانید به راحتی نشتی روغن ترمز را ببینید. تا زمانی که نشتی را برطرف نکردید، به هیچ عنوان رانندگی نکنید. چراکه امکان تصادف کردن و عدم کارکردن ترمز وجود دارد.

خرابی سیلندر ترمز ساندرو

از جمله عواملی که باعث خرابی یا ضعیف‌ بودن ترمز ساندرو می‌شود، فرسودگی سیلندر ترمز است. این خرابی قدرتی که سیستم ترمز باید داشته‌باشد را از آن می‌گیرد. در نهایت سیستم ترمز به خوبی عمل نمی‌کند یا شما در جاده ضعیف شدن ترمز ساندرو رو احساس خواهید کرد.

خرابی تقویت کننده ترمز

یکی دیگر از بخش‌هایی که منجر به ضعیف شدن ترمز ساندرو یا خرابی آن می‌شود تقویت‌کننده ترمز می‌باشد. بوستر ترمز نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. زمانی که شما پدال گاز را فشار می‌دهید، بوستر این نیرو را می‌گیرد و آن را تقویت می‌کند. اگر این قسمت خراب شود، نیروی کافی برای کند کردن و توقف وسیله نقلیه شما ایجاد نمی‌شود. درنهایت ممکن است در جاده ترمزتان کار نکند و باعث تصادف شود.

بیشتر بدانید  دلایل کم کردن روغن موتور ساندرو

علائم ضعیف بودن ترمز ساندرو

زمانی پیش می‌آید که خودرو از خود نشانه‌هایی را بروز می‌دهد مبنی براینکه ترمز داچار خرابی شده‌است. این نشانه‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

چراغ هشدار داشبورد

چراغ های داشبورد لزوماً فقط در مورد وضعیت یا بی نظمی موتور نیستند، بلکه در مورد الکترونیک خودرو و هر چیزی که به واحد کنترل الکترونیکی متصل است نیز مربوط می شود. بنابراین، اگر بار بعدی که ماشین خود را روشن می کنید، چراغ های چک می‌درخشند، باید با یک مکانیک تماس بگیرید.

جیغ متالیک هنگام حرکت

در صورت شنیدن صدای نافذی که با فشار دادن ترمز متوقف می‌شود، احتمالاً صدای سایش لنت ترمز است. این لنت‌ها از فولاد ساخته شده‌اند، بنابراین وقتی شروع به تماس با روتور بدون اعمال ترمز می کنند، صدای بدی شنیده می‌شود. این صدا نشان می‌دهد که لنت‌های ترمز شما فرسوده شده و باید قبل از آسیب دیدن روتور تعویض شوند. رایج ترین مشکل در تشخیص ضعیف بودن ترمز ساندرو جیغ متالیک از خودرو می‌باشد.

شنیدن صدای ساییدگی هنگام ترمززدن

صدای ساییدگی که در پدال احساس می‌کنید می‌تواند به معنای چیزهای مختلفی باشد. ممکن است مقداری شن یا سنگ در واحد کولیس گیر کرده باشد که به راحتی می‌توان آن را رفع کرد. اما اگر مدت زیادی باشد که ترمز خود را تعمیر نکرده‌باشید. این صدا احتمالا درمورد فرسودگی لنت‌های ترمز به شما هشدار می‌دهند.

لرزش یا خمیدگی هنگام ترمزگیری

لرزش فرمان یا لرزش هنگام فشاردادن ترمز ممکن است نتیجه یک روتور کج باشد. وقتی پدال ترمز را می‌زنید، لنت‌های ترمز روتورها را در آغوش می‌گیرند و سرعت خودروی شما را کاهش می‌دهند. به دلیل سایش ناشی از گرما، پیستون چسبناک می‌شود، دراین هنگام وقتی پدال ترمز را رها می‌کنید، لنت ها به حالت اولیه خود باز نمی‌گردند. در این زمان بهتر است به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

نشتی مایع ترمز

در صورتی که با پدال ترمز نرم در خودرو مواجه هستید، از تکنسین کمک بخواهید. احتمالا در جایی نشتی مایع ترمز دارید که نیاز به رسیدگی دارد. هنگامی که ترمز را فشار می‌دهید، مایع از طریق لوله‌های نازکی هدایت می‌شوند. در صورت نشتی این بخش‌ها ترمز دچار مشکل می‌شود.

بیشتر بدانید  تفاوت رنو ساندرو و رنو استپ وی

پدال ترمز چوبی یا نرم

وقتی روی پدال ترمز فشار می‌دهید و آن تا سطح کف فرو می‌رود، این نشانه‌ای است که خودرو به کمک فوری نیاز دارد. ممکن است هوا یا رطوبت در چارچوب ترمز گیرکرده یا مشکل در سیلندر اصلی وجود داشته باشد.

کشیدن ماشین در یک جهت هنگام ترمز زدن

این علامت می‌تواند ناشی از خرابی شلنگ ترمز یا مشکل کالیپر باشد. زمانی که شما ترمز می‌گیرید کالیپر بیشتر یا تمام فشار را میگیرد تا خودرو متوقف شود. هنگامی که این عمل به درستی صورت نگیرد، کشیده‌شدن ماشین را شاهد خواهیم بود. قبل از بدتر شدن اوضاع ترمز بهتر است سریعتر مورد بررسی قرار گیرد.

بوی سوختگی هنگام ترمز زدن

احساس بوی تند و شیمیایی پس از ترمزهای شدید در جاده‌های شیب دار، نشانه گرم‌شدن بیش از حد ترمز یا کالیپر است. فوراً در یک مکان امن، ترمز دستی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید کاملاً آزاد شده‌است و اجازه دهید ترمزها خنک شوند. اگر این کار را نکنید، روغن ترمز به جوش می آید و منجر به خرابی یا ضعیف بودن ترمز ساندرو می‌شود.

جهش یا توقف مکرر هنگام ترمزگیری ناگهانی

هنگامی که خودرو را ترمز گرفتید و متوجه تکان شدیدی شدید، درواقع مشکل از ترمزها نمی‌باشد. در این زمان باید بدانید که محافظ‌های خودرو نیاز به جایگزین دارند.

خرابی کامل یا ضعیف بودن ترمز ساندرو

در صورت بروز هرگونه مشکلی که نشان دهنده خرابی کامل یا جزئی سیستم ترمز باشد، به هیچ عنوان نباید رانندگی کنید. در این مواقع سریعا به تعمیرگاه رنو (RenoOne) مراجعه کنید تا مشکل به صورت کامل بررسی شود.

سخن پایانی

همانطور که میدانید بعد از مدتی استفاده از خودرو، قطعات ترمز دچار مشکل می‌شوند. به همین دلیل باید سرویس‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید تا با خرابی لنت ترمز مواجه نشوید. هر زمانی که نشانه‌های نشتی مایع ترمز را مشاهده کردید بلافاصله با تعمیرگاه ارتباط بگیرید. به صورت کلی اگر هر کدوم از نشانه‌ها را در خودرو مشاهده کردید، بدون شک وسیله نقلیه شما نیاز به بازبینی دارد.

بیشتر بدانید  دلایل بد کار کردن موتور ساندرو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *