تعویض لنت ساندرو

لنت‌های ساخته شده در ایران مختص آب و هوای همین کشور هستند و در آب وهوای خیلی گرم و سرد مقاومت بالایی ندارند. لنت‌های ارگانیک خاصیت نرمی‌دارند و در هوای خیلی داغ زود به اتمام می‌ رسند. نوع کم متالیک نیز در هوای خیلی سرد جوابگو نیست...
تعویض لنت ساندرو با قطعات اصلی

راهنمای مطالعه

لنت ساندرو از اجزای مهم آن است که در صورت عملکرد ضعیف خطرات زیادی ایجاد می‌کند. لنت ساندرو باید طوری طراحی بشود که عملکرد بسیار خوبی داشته‌باشد و در کوتاه ‌ترین زمان بتواند ترمز ماشین را فعال سازد. هرگاه عمر لنت به پایان برسد توسط برق با دیسک تماس ایجاد می‌کند. در این هنگام چراغ ترمز روشن‌ شده و این امر نشان دهنده تعویض لنت ساندرو است! همچنین صداهای ناهنجار که از سیستم ترمز به‌ گوش می‌رسد هم بیانگر پایان عمر لنت می‌ باشد.

بررسی لنت ساندرو

لنت ترمز یکی از اجزای با اهمیت خودرو می‌باشد که در کنترل ترمز ماشین اهمیت فراوانی دارد. در واقع لنت ساندرو نقش مهمی در توقف آن دارد و اگر نقصی در آن وجود داشته‌ باشد، موجب خطر برای سرنشینان ماشین می‌شود. مهم‌ ترین کار لنت ساندرو ایجاد نیروی اصطکاک بوده که با کمک آن انرژی جنبشی به نوع حرارتی تبدیل می‌ شود. حرارت‌ بوجود آمده در محیط منتشر شده و موجب کم‌ شدن سرعت ماشین و یا ایست‌ کامل آن خواهد شد. از نشانه‌ های با کیفیت بودن لنت ترمز این است که در صورت بالا رفتن دما عملکرد آن حفظ شود و همچنین در برابر ساییده شدن بادوام و پایدار باشد و صدمه‌ای به کاسه ترمز نزند.

بررسی لنت ساندرو جزو سرویس دوره ای ساندرو بوده و می توانید بعد از مراجعه به تعمیرگاه رنو وان از کارشناس بخواهید که لنت ساندروی شما را بررسی و در صورت نیاز تعویض کند.

تعویض لنت جلو + لنت ساندرو

لنت جلو کنترل کننده لاستیک‌ های جلو ماشین می‌ باشد و عمل ایجاد وقفه در چرخ‌ های جلو را برعهده دارد. در صورت صدمه به این قسمت ترمز قسمت جلو از کار می‌ افتد. لنت ساندرو در قسمت جلو از نوع کاسه ای می‌باشد.

تعویض لنت عقب + لنت ساندرو

ترمز عقب ساندرو از نوع دیسکی می‌ باشد‌. اهمیت ترمز جلو بیشتر از عقب است زیرا موقع بوجود آمدن اصطکاک ترمز جلو تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد‌.

بیشتر بدانید  تعمیر کولر ساندرو
تعویض لنت ساندرو با قطعات اصلی
تعویض لنت ساندرو با قطعات اصلی

روش‌های انتخاب لنت

برای خرید لنت ساندرو باید شناخت کافی در مورد این قطعه مهم داشت تا بتوان یک انتخاب درست انجام داد. در زیر به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم.

انتخاب لنت بر اساس نوع ماشین

نخست با توجه به نوع ماشین، زمان ساخت ماشین و چرخ جلو و عقب، لنت مورد نظر انتخاب می‌ شود. اطلاعات در مورد اندازه لنت و مدل و طرح آن نکات مهم در انتخاب لنت ساندرو است.

انتخاب لنت براساس کار ماشین

با توجه به نوع فعالیت ماشین می‌ توانیم لنت‌ های با کیفیت و یا معمولی تر خریداری کنیم. انتخاب لنت‌های با کیفیت باعث آرامش بیشتر در هنگام ترمز کردن می‌شود. اگر راننده‌ای آرام رو هستید لنت‌های معمولی هم جوابگوی نیاز شما است اما در صورت استفاده زیاد از خودرو بهتر است از لنت‌های با کیفیت تر استفاده کنید. هر چه کیفیت لنت بالاتر باشد هزینه‌ تعویض لنت ساندرو کمتر بوده و مدت بیشتری کارایی دارد.

انتخاب لنت ساندرو بر اساس مسیر عبور ومرور

جاده‌ های کوهستانی و یا پر ترافیک و یا جاده هایی که شیب زیاد دارد نیازمند لنت‌های با کیفیت است که زمان داغ شدن توان ترمز گیری خود را حفظ کند. کیفیت بالای لنت باعث می‌شود دیرتر مستهلک شود. در صورتی که عبور ما از جاده‌ های کم تردد و هموار باشد لنت‌های نسبتا خوب هم جوابگوی نیاز ما است.

تعویض لنت ساندرو با قطعات اورجینال
تعویض لنت ساندرو با قطعات اورجینال

انتخاب لنت ساندرو براساس میزان سرعت رانندگی

اگر با سرعت بالا رانندگی می‌کنید و در واقع راننده تند‌رویی هستید باید بدانید لنت ساندرو شما برای ترمز گیری قویتر باید از نوع با کیفیت بالا باشد. زیرا رانندگی با شتاب بالا با ترمز‌های یکدفعه‌ای همراه است و لنت در شتاب‌های بالا سریع‌تر داغ می‌کند. یک لنت با کیفیت دیرتر داغ‌شده و زودتر سرد می‌شود. همچنین دیسک چرخ هم دیرتر دچار مشکل می‌شود. باید بدانید داشتن سرعت استاندارد و رعایت فاصله مناسب با خودرو جلویی باعث ترمز زدن‌های کمتر شده و درنتیجه طول عمر لنت ساندرو را بیشتر می‌کند.

بیشتر بدانید  دلایل کم کردن روغن موتور ساندرو

انتخاب لنت بر اساس معمولی یا ABS بودن

لنت‌های معمولی به خاطر متصل شدن به دیسک و چفت شدن چرخ‌ها کمتر مستهلک می‌شوند اما در نوع ABS زودتر تمام خواهد شد به‌همین دلیل نیازمند استفاده از نوع با کیفیت تر است.

انتخاب لنت بر اساس آب وهوا + لنت ساندرو

لنت‌های ساخته شده در ایران مختص آب و هوای همین کشور هستند و در آب وهوای خیلی گرم و سرد مقاومت بالایی ندارند. لنت‌های ارگانیک خاصیت نرمی‌دارند و در هوای خیلی داغ زود به اتمام می‌ رسند. نوع کم متالیک نیز در هوای خیلی سرد جوابگو نیست.

انتخاب لنت بر اساس قیمت

هزینه‌ای که برای خرید لنت ساندرو در نظر می‌گیریم در انتخاب ما تاثیر بسزایی دارد. در بعضی مواقع نیاز است تا لنت ساندرو را عوض کنیم اما قادر به پرداخت مبلغ زیاد برای خرید لنت ساندرو با کیفیت نیستیم. در این مواقع از طریق مشورت با یک متخصص این امر می‌توانید از لنت‌های با قیمت مناسب مانند نیمه متالیک استفاده کنید.

انتخاب لنت بر اساس وزن

یکی دیگر از راه‌ های انتخاب لنت توجه به وزن ماشین می‌ باشد. ماشین‌های سنگین وزن احتیاج به ترمز‌های با قدرت بالا و کیفیت عالی دارند زیرا در هنگام ترمز در سرعت‌های زیاد به‌ علت تولید حرارت بالا برای ایستادن سریع به ترمز قوی نیاز داریم.

انتخاب لنت با توجه به قیمت ماشین

برای ماشین‌ های گران قیمت معمولاً از لنت‌ های با کیفیت و اصلی استفاده می‌کنند. زیرا کوچک ‌ترین حادثه برای این ماشین‌ها باعث ایجاد ضررهای بزرگ خواهد شد. بنابراین استفاده از لنت‌های اصلی برای این ماشین‌ها ضروری است.

زمان تعویض لنت ساندرو

برای تعویض لنت ساندرو نمی‌ توان زمان خاصی در نظر گرفت زیرا این امر به نوع رانندگی فرد وابسته‌ است. ماشین هایی که بیشتر در محیط شهری استفاده می‌ شوند لنت آنها باید زودتر عوض شود اما ماشین هایی که در جاده حرکت می‌کند تعویض لنت ساندرو دیرتری دارند. در بعضی از ماشین‌ها چراغ هشدار در زمانی که لنت باید عوض شود روشن خواهد شد. برای تعویض لنت ساندرو می توانید به تعمیرگاه رنو مراجعه کرده و یا با شماره تلفن (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) جهت مشاوره تماس بگیرید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم ساندرو

علت صدا دادن لنت ساندرو

  • خط‌دار بودن دیسک
  • استفاده بیش از اندازه از آهن ارزان قیمت
  • بسته‌بودن کلیپر
  • تماس لنت با آهن
  • صاف نبودن سطح لنت

آسیب‌های ناشی از تمام شدن لنت ساندرو

  • نابود شدن دیسک
  • از کار افتادن ترمز در اثر داغ شدن
  • لرزش ماشین
  • پایین آمدن قدرت ترمز گیری

سخن پایانی

یکی از قطعات مهم در ماشین‌ های ساندرو، لنت ساندرو می‌باشد که تولید اصطکاک چرخ‌ها و ایست خودرو را بر عهده دارد. ترمز در ماشین نقش مهمی در محافظت از سرنشینان خودرو دارد. در ماشین‌ های رنو معمولا لنت جلو زودتر به اتمام میرسد زیرا اصطکاک چرخ‌های جلو بیشتر است. استفاده از لنت‌های اصلی تضمین کننده سلامت جان راننده و سرنشینان است. خرید لنت‌ های نامرغوب باعث خسارت‌ های جبران ناپذیری در حوادث خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *