تعویض تسمه دینام سیمبل

تعویض تسمه دینام سیمبل با استفاده از بازارهای دستی رایجی که در هر فروشگاهی پیدا می‌ شود قابل انجام می‌ باشد. بنابراین چند دقیقه ای زمان بگذارید و درمورد تسمه دینام یاد بگیرید تا بتوانید به راحتی نسبت به تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. شاید خیلی تسمه مورد توجه واقع نشده‌ است ولی ...
تعمیرگاه تخصصی رنو سیمبل در تهران

راهنمای مطالعه

تعویض تسمه دینام سیمبل با استفاده از بازارهای دستی رایجی که در هر فروشگاهی پیدا می‌شود قابل انجام می‌باشد. بنابراین چند دقیقه ای زمان بگذارید و درمورد تسمه دینام یادبگیرید تا بتوانید به راحتی نسبت به تعویض آن اقدامات لازم را انجام دهید. شاید خیلی تسمه مورد توجه واقع نشده‌است ولی کار مهمی را بر عهده دارد. بدون این تسمه ماشین به درستی کار نمی‌کند.

مراحل تعویض تسمه دینام سیمبل

کمربند سرپانتین یکی دیگر از نام‌های تسمه دینام می‌باشد. این قطعه معمولا در قسمت جلویی خودرو با بلند کردن کاپوت قابل مشاهده است. برای آنکه بتوانید تعویض درستی از تسمه دینام ارائه دهید باید حداقل در مورد برخی قطعات خودرو اطلاعات داشته‌باشید. در غیر این صورت بهتر است به تعمیرگاه سیمبل این عمل را واگذار کنید. شماره تماس تعمیرگاه رن وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

تسمه دینام را پیدا کنید

همانطور که میدانید با توجه به محل و نوع خودرو تسمه دینام در موقعیت متفاوتی قرار دارد. اما اگر کمی توجه کنید می توند این کمربند مارپیچ را ببینید که در کنار محفظه موتور قرار گرفته‌است.

نشانه تعویض تسمه دینام سیمبل

هر قطعه‌ای در ابتدای راه بسیار خوب عمل می‌کند ولی وقتی عمر ان به پایان برسد دیگر باید آن را تعویض کرد. تسمه دینام نیز همینطور می‌باشد. اگر کابوت را بازکردید و دیدید که این قطعه دچار ترک خوردگی و شکستگی شده‌است، بلافاصله باید آن را تعویض کنید. در غیر آن صورت آسیب زیادی به قطعات مرتبط با آن وارد می‌شود. در اکثر مواقع ممکن است علت شکستگی کمربند نباشد، بلکه عامل دیگری منجر به ساییدگی، کشیدگی و خراش روی آن شده‌باشد. حتی ممکن است تکه پارچه یا براده‌های شکستگی بر روی ان گیر کرده باشند. بنابراین بهتر است در این مواقع موتور خودرو را روشن کنید تا از وجود دقیق محل مشکل آگاه شوید.

اندازه گیری مقدار سایش تسمه دینام با کمک گیج

گاهی تسمه دینام بدون هیچ علائمی دچار فرسودگی می‌شود و گاه هم این اتفاق نمی‌افتد و مشکل از جای دیگر می‌باشد. قبل از انکه تسمه دینام جدید را خریداری کنیم بهتر است دقیق بدانیم که آیا این قطعه نیاز به تعویض دارد یا خیر. برای اینکار ابتدا باید تسمه سنج پلاستیک خریداری کنید. با این وسیله مقدار عمق شیارهای روی کمربند را اندازه کنید. برای اینکار گیج را بر روی یکی از شیارها قرارداده و آن را فشار دهید. اگر گیج کاملا در داخل تسمه فرو رفت به طوری که دسته با کمربند تماس پیدا کرد، نشانه‌ای از فرسودگی است که به شما هشدار می‌دهد.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم سیمبل

برای انجام این تست می‌توانید خودرو را روشن کنید و یا زمانی که خودرو خاموش است اقدام کنید.

وسایل ایمنی مناسب

تجهیزات مناسب شما را از آسیب در امان نگه می‌دارد. بنابراین سعی کنید تا حد امکان این وسایل را هنگام تعویض تسمه دینام سیمبل فراموش نکنید. برای مثال دستکش شما را در برابر خراش، نیشکون و بریدگی محافظت می‌کند. همچنین عینک از چشمانتان در برابر هر آسیبی جلوگیری می‌کند. این ابزارها را از یاد نبرید.

باتری را جدا کنید

برای آنکه مطمئن باشید در هنگام تعویض کمربند موتور خودرو خودبه خود روشن نشود و یا اینکه شما دچار برق گرفتگی نشوید، بهتر است در ابتدا باتری را جدا کنید. کابوت را بالا بزنید و باتری را پیدا کنید. حالا با استفاده از یک آچار بخش پیچ نگهدارنده زمین متصل به بخش منفی باتری است را قطع کنید. حتما از این موضوع اطمینان حاصل کنید که این کابل مجددا به باتری برخورد نکند تا روشن شود.

شل کردن کشنده خودکار

همانطور که میدانید تسمه دینام سیمبل خودش به تنهایی نمی‌تواند چفت قرقره شود تا عمل چرخیدن قطعات به درستی طی شود. بنابراین به ابزاری نیاز است تا این عمل را به درستی انجام دهد.کشنده با سفت کردن تسمه باعث می‌شود تا این قطعه به خوبی عمل کند. شما برای آنکه بتوانید تسمه جدید را قرار دهید، باید این قطعه را شل کنید. با استفاده از آچار مخصوص کشنده را شل کنید. آچار را تنها باید در جهت عقربه‌های ساعت حرکت دهید.

پیچ تسمه دینام سیمبل را باز کنید

هنگامی که در وسیله نقلیه شما کشنده وجود ندارد و به جای آن پیچ‌های متصل‌کننده موجود می‌باشد. پس تنها کافی است که ان را شل کنید تا تشمه بتواند از محفظه خود خارج شود. زمانی که پیچ‌های اتصال دهنده را باز می‌کنید باید کمربند را به سمت جلو هدایت کنید تا بتوانید ان را در بیاورید.

بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ سیمبل چیست؟

تسمه دینام سیمبل را از قرقره جدا کنید

حالا وقت آن است که تسمه را به طور کامل دربیاورید تا بتوانید نمونه جدید آن را جایگزین کنید. برای اینکار بهتر است از بزرگترین قرقره شروع کنید. اگر تسمه به صورت پیچیده قرار گرفته‌ است، هر بخش را یادداشت یا علامت گذاری کنید تا در هنگام تعویض دچار سردرگمی نشوید.

مقایسه طول عمر تسمه دینام سمبل

 • همیشه قبل از انکه قطعه جدی را در موقعیت مناسبش قرار دهید بهتر است طول و عرض آن را با نمونه قدیمی کاملا مقایسه کنید.
 • اگر در هنگام نصب تسمه، کار را اشتباهی انجام دهید. قطعا خسارات زیادی به موتور خودرو وارد می‌ شود.
 • گاهی پیش می‌آید که تسمه دچار شل شدگی شده‌باشد، بنابراین در هنگام مقایسه حتما به این نکته توجه داشته‌ باشید.
 • حتما به این نکته نیز توجه داشته‌باشید که هم تسمه قدیمی و هم جدید، هردو دارای تعداد دنده یکسانی باشند.

کشش تسمه دینام سیمبل را بررسی کنید

همانطور که میدانید هر چیزی پایانی دارد. بعد از انکه مراحل تعویض به پایان رسید. زمان آن فرارسیده‌ است تا میزان کشش تسمه بررسی شود. تسمه شل باعث خوب کار نکردن موتور می‌ شود. بنابراین حتما باید میزان کشیدگی کمربند بر روی قرقره‌ ها اندازه گیری شود. هم میتوانید به صورت دستی میزان کشش را حدس بزنید و هم می توانید با استفاده از ابزار سنجش مخصوص این کار را انجام دهید.

باتری را دوباره وصل کنید

زمانی که همه چیز در موقعیت درست خود قرار گرفته‌اند، زمان آن فرارسیده‌ است، باید مدار باتری خودرو را که از قبل خارج کردید دوباره وصل کنید. با استفاده از آچار مخصوص کابل زمین را به قطب منفی باتری بازگردانید. سپس با انگشتان خود اطمینان حاصل کنید که این اتصال شل نباشد. چرا که اگر در هنگام رانندگی به دلیل بی احتیاطی شما از موقعیت خود جدا شود، موتور خودرو قطعا آسیب زیادی می‌بیند.

بیشتر بدانید  تعویض روغن موتور سیمبل

سخن پایانی

تعویض تسمه دینام سیمبل از جمله کارهایی است که معمولا نادیده گرفته‌ می‌ شود. به دلیل آنکه هیچ علائمی را نمی توان از خودرو در صورت خرابی این قطعه پیدا کرد. حتی مکانیک‌ ها نیز بررسی این قطعه را از قلم می‌ اندازند. اما با توجه لازم و کافی به تمام بخش‌های مختلف سیستم می‌توانید خیال خود را از بابت بسیاری از مشکلات خودرو راحت کنید.

 

6 پاسخ

 1. سلام رنو سیمبل دارم بعد تعویض تسمه دینام یکم که ماشین گرم میشه صدای صوت از قسمت تسمه دینام شنیده میشه
  علت از چی می تونه باشه

  1. سلام دوست عزیز
   شما از جنس اورجینال استفاده نکردین به خاط این موضوع که صدا می دهد
   برای اطلاع از قیمت تسمه دینام ائرجینال سیمبل بااین شماره تماس بگیرین09174114823

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *