تعویض لنت ال 90

تعمیرگاه تخصصی رنو کپچر

راهنمای مطالعه

تعویض لنت ال 90 یکی از مسایل بسیار مهم در نگهداری این نوع خودرو می باشد. لنت ترمز مهم ترین قطعه در سیستم ترمز خودرو می باشد. وظیفه این قطعه ایجاد اصطکاک در چرخ ها و نهایتاً توقف خودرو را بر عهده دارد.

هزینه تعویض لنت ال 90

همانطور که گفتیم لنت ترمز یکی از مهم ترین قسمت های خودرو می باشد. این قطعه پس از مدتی نیاز به تعویض دارد. اجرت و قیمت تعویض لنت ال 90 کمی بالا می باشد ولی از آنجایی که لنت ترمز مستقیم به ایمنی رانندگی مرتبت است، پس با این وجود که هزینه تعویض لنت ترمز جلو ال 90 نسبتاً بالا می باشد در مقابل اتفاقات ناگواری که تعویض نکردن آن به بار می آید کاملا نا چیز می باشد.

زمان تعویض لنت ترمز ال 90

لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی خودرو می باشد به این معنا که پس از مدتی عمر مفید آن تمام می شود و باید نمونه جدید آن جایگزین بشود. البته به درستی نمی­ توان زمان این تعویض را از قبل تعیین کرد. پس باید به صورت دوره ای آن را چک کرد تا از سالم بودنش مطمئن شد.

کوتاه یا بلند بودن عمر لنت ترمز به میزان بسیار زیادی به نحوه رانندگی شما بستگی دارد. اگر عادت دارید که در سرعت های بالا مرتب ترمزگیری کنید باید بدانید که عمر لنت ترمز کمتری خواهید داشت.

علاوه بر ترمزگیری زیاد دلایل زیاد دیگری برای کوتاه شدن عمر لنت ترمز وجود دارد. به طور مثال اگر راننده ای باشید که بیشتر عمر خودتان و خودروتان در بزرگراه ها و جاده ها سپری می شود لنت ترمز خودروتان طول عمر بیشتری نسبت به افرادی که در خیابان های درون شهری یعنی در ترافیک و چراغ قرمزها رانندگی می کنند، خواهد داشت.

یکی دیگر از موارد مهم دیگر بر عمر لنت ترمز تعداد سرنشینان خودرو می باشد. تعداد سرنشین کمتر باعث فشار کمتر بر لنت ترمز و طول عمر بهتر آن می شود. جنس لنت ترمز هم که قطعاً مورد بسیار تاثیر گذار در طول عمر لنت ترمز می باشد.

بیشتر بدانید  دلایل تخصصی عملکرد بد موتور ال 90

آموزش تعویض لنت ترمز عقب ال 90

با ما همراه باشید تا شما را با نحوه تعویض لنت ترمز عقب ال 90 آشنا کنیم.

برای تعویض لنت عقب تندر 90 لازم است که در مرحله اول میزان سظح روغن را چک کنید ئ اگر سطح روغن بالا بود بهتر است کمی از آن را با کمک گرفتن از یک سرنگ خارج کنید. این کار به این دلیل است که موقع تعویض لنت سطح روغن بالا می آید و سر ریز می شود، که در این صورت به قطعات و رنگ خودرو شما آسیب وارد خواهد شد.

از قفل نبودن فرمان و خاموش بودن خودرو نیز اطمینان حاصل کنید زیرا در غیر این صورت سیستم ABS  خودرو شما آسیب خواهد دید.

حالا وقت آن است که پیچ های چرخ را باز کنید و چرخ را بر روی جک قرار دهید. هر دو چرخ بالا و بر روی جک باشد. سپس چرخ ها را باز کنید. حالا به راحتی می توانید مهره پایینی قسمت کالیپر که متحرک نیز می باشد را باز کنید. اگر از یک آچار رینگ 13 و یک عدد آچار تخت شماره 17 استفاده کنید راحتتر خواهید بود زیر مهره داخلی را نگه خواهید داشت تا نچرخد. برای چرخ بالایی نیز از همین روش استفاده کنید و بعد مکانیزم متحرک را از جای خود خارج کنید. سعی کنید بدون فشار وارد شدن به شلنگ ترمز، قسمت از کالیپر که باز کرده اید را مهار کنید تا جلوی دست و پایتان نباشد.حال دیگر به راحتی می توانید با کمی فشار به طرفین لنت ها را از جای خود بیرون بیاورید.

نکات اصولی در تعویض لنت ترمز

حال که تا اینجای کار را انجام داده اید می توانید برای باررسی بیشتر و همچنین تمیز کردن کالیپر قسمت ثابت آن را هم باز کنید. برای باز کردن پیچ های این قسمت می توانید از آچار 18 استفاده کنید. البته باید به یاد  داشته باشید که این پیچ ها از پیچ های قبلی خیلی سفت تر هستند. برای باز کردن این پیچ ها به گشتاور 105 نیوتن متر نیاز است ولی برای پیچ های قبلی گشتاور 15 نیوتن متر کافی بود.

بیشتر بدانید  علائم خرابی دسته موتور شاتونی ال ۹۰

حال که همه چیز را بررسی و تمیز کردید قسمت ثابت کالیپر را با همام گشتاور 105 نیوتن متری سر جای خودش ببندید. توصیه می شود که محل تماس لنت با کالیپر را مانند پشت و کنار لنت ها را با گریس مخصوص چرب کنید تا در هنگام کار کردن دچار گیر کردن یا لغزیدن نشود. البته حواستان باشد که قسمت جلوی لنت و دیسک ترمز گریسی نشود. حال لنت را سر جای خود قرار بدهید. حالا دیگر با یک آچار کلاغی یا حتی گیره کوچک نجاری می توانید پیستون ترمز را در قسمتی از کالیپر که متحرک است قرار بدهید و به آرامی به داخل فشار دهید تا کاملاً سر جای خودش قرار بگیرد.

در این مرحله قسمت متحرک کالیپر را نیز می توانید در جای خودش قرار بدهید و پیچ های مخصوص آن را ببندید. بازرسی گردگیرهای کوچک  همچنین گریس زدن پیچ ها را هم به یاد داشته باشید تا کار کاملاً اصولی انجام شود.

تعویض لنت ترمز جلو ال90

با توجه به بالا بودن هزینه تعویض لنت جلو ال 90 شما به راحتی می توانید مراحل گفته شده برای تعویض لنت عقب ال90 را برای تعویض لنت جلویی هم انجام دهید تا کمی از هزینه شما کاهش یابد. ولی با این حال توصیه می شود که اگر برایتان ممکن است برای تعویض لنت جلویی یا تعویض لنت عقبی خودرو خود به تعمیرگاه مجاز مراجعه فرمایید تا از صحیح انجام شدن کار اطمینان حاصل بشود.

روشن شدن چراغ لنت ترمز ال 90

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حین رانندگی با روشن شدن چراغ لنت ترمز روبرو شده باشید. در ادامه دلایل این مورد را ذکر خواهیم کرد تا هر چه زودتر نسبت به رفع آن اقدام کنید.

 • بالا بودن ترمز دستی
 • کمبود روغن ترمز
 • سنسورهای معیوب

انواع لنت ترمز ال90

لنت ترمز خودرو دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام برای نوعی از خودرو مناسب است.

بیشتر بدانید  علت صدای جلوبندی ال 90

1.     لنت ترمز دیسکی

این نوع لنت ترمز جدیدا به بازار عرضه شده است و بیشتر برای خودروهایی می باشد که دیسک چرخ جایگزین کاسه نمد شده است. این نوع دیسک خود به دسته هایی تقسیم می شود. در ادامه انواع این دسته ها را نام خواهیم برد.

 • لنت ترمز دارای آزبست
 • لنت ترمز نیمه فلزی
 • لنت ترمز فلزی
 • لنت ترمز اورگانیک
 • لنت ترمز سرامیکی، تکنولوژی درخشان

2.     لنت ترمز کفشکی

از این نوع لنت ترمز در سالهای گذشته استفاده می شد. برای مثال در پیکان های قدیمی یا حتی این مدل از 206 ها. البته هنوز هم از این نوع لنت ترمز گاهی برای چرخ عقب استفاده می شود. شکل این نوع لنت قوسدار است و به راحتی درون کاسه چرخ قرار می گیرد.

علائم تمام شدن لنت ترمز ال90

وقت آن رسیده است که شما را با نشانه هایی که به معنی تمام شدن لنت ترمز و رسیدن زمان تعویض آن می باشد آشنا کنیم.

 • صدای سوت
 • صدای خرخر در لنت ترمز
 • کشیده شدن خوردو در هنگام ترمز
 • لرزش پدال ترمز
 • نا مناسب بودن فشار وارده به پدال و عملکرد ترمز

سخن پایانی

با توجه به مهم بودن تعویض به موقع لنت ترمز خودرو سعی کردیم در این مقاله شما را با نکاتی که در این مورد حائز اهمیت بود آشنا کنیم و همچنین به سوالاتی مانند اینکه قیمت تعویض لنت ال 90 در بازار چقدر است؟ جواب بدهیم. هر چند که با وجود نوسانات بازار جواب چندان قاطع و روشنی نمی توان به این سوال داد. ولی باید در نظر داشت که تعویض به موقع لنت ترمز بر روی ایمنی و سلامت رانندگی ما تاثیر می گذارد. امیدوارم این مقاله نیز برای شما مفید بوده باشد.

4 پاسخ

 1. سلام وقت بخیر
  یک سمت دیسک چرخ ال 90 بنده خط زیاد دارد ایا نیاز به تعویض دیسک دارد …؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما محبت کنید به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید و قطر دیسک را اندازه گیری کنیم اگر حد مجاز باشد تراش میدهیم اگر نباشد باید تعویض شود

  2. سلام
   لنت عوض کردم برق پشت کیلومتر بهم ریخته علتش چیه؟
   باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *