تعویض سیم کلاچ ال 90

راهنمای مطالعه

سیم کلاچ ال 90 یکی از ابزار حیاتی این ماشین زیبا محسوب میشود. در سال 1380 در ایران سر و صداهایی راجب به ساخت ماشینی که جایگزین مناسبی به جای پیکان باشد به گوش میخورد. پیکان طول عمر بسیار بالایی داشت و قریب به 30 سال در ایران تولید و در خیابان ها به چشم میخورد. این جریان به گونه ای بود که پیکان به عنوان یک نماد در فرهنگ ایران شناخته شد.

یکی از فاکتورهای اصلی که باعث جایگزینی خودروی ال 90 بود قیمت مناسب آن بود. در سال 1391 پس از توقف تولید پیکان با شرکت های ماشین سازی در فرانسه تصمیم به ساخت و تولید رنوی ال 90 یا تندرو 90 گرفته شد. در سال 1392 این ماشین به قیمت 8 میلیون تومان در ایران عرضه شد.

کلاچ چیست ؟

آرزوی خرید یک خودروی اتومات برای رانندگان زمانی اتفاق می افتد و به وقوع میپیوندد که دچار مشکل میشوند. خیلی از رانندگان مبتدی و گاها رانندگان حرفه ای زمان تعویض کلاچ خودروی ال 90 و دیگر خودروها را نمیدانند!

تعویض کلاچ ال 90 و دیگر خودروها مسئله ای مهم است. اما باید به این موضوع توجه داشت که بسیاری از افراد از خودروی دنده اتومات برخوردار نیستند. و از نظر مالی توانایی خرید این دست از ماشین ها را ندارند بنابراین لازم است که نسبت به کلاچ و مسلتزمات مرتبط با آن آشنایی و  شناخت داشته باشند.

نیروی تولیدی برای حرکت به چرخ ها از طریق جعبه دنده منتقل میگردد. برای انتقال توان تولیدی به جعبه دنده باید رابطی بین موتور و جعبه وجود داشته باشد و این رابط کلاچ میباشد. همچنین قطع شدن توان تولیدی موتور که توسط جعبه هنگام تعویض دنده صورت میگیرد به وسیله ی کلاچ انجام میشود.

تنظیم، معایب و نحوه عملکرد کلاچ ال 90 توسط افراد متخصص در این حوزه به صورت متن و ویدئوهای اجمالی تدریس میشود بنابراین آن را به شما پیشنهاد میکنیم. هواگیری پمپ کلاچ ال 90 نیز مبحثی تخصصی است که توسط پمپ کلاچ صورت میگیرد. روش هواگیری کلاچ ال 90 در مقالات تخصصی تر مرتبط با پمپ کلاچ و ترمز توضیح داده شده است.

بیشتر بدانید  تعمیر کمک فنر ال 90

سیم کلاچ چیست ؟

سیستم کلاچ دارای اجزای مختلف و مهمی است که هرکدام از طریق ارتباط با یکدیگر وظیفه ی کنترل ماشین را به عهده دارند. سیم کلاچ نیز یکی از اجزای مهم و حساس در سیستم کلاچ محسوب میشود. وظیفه ی سیم کلاچ انتقال نیروی اعمالی توسط راننده  به کیت کلاچ است.

درواقع سیم کلاچ رابط بین پدال کلاچ و کیت کلاچ میباشد که در صورت بروز هرگونه آسیب برای این سیم ممکن است سیستم کلاچ دچار آسیب جدی شود. تنظیم، معایب و نحوه عملکرد کلاج ال 90 موضوعاتی هستند که در این مطلب به طور مختصر به آنها پرداخته شده است.

انواع کلاچ

از آنجایی که قسمت های مختلف انواع خودروها از مدل های مختلفی برخوردار هستند بنابراین کلاچ هم از مدلهایی برخودار است که به معرفی آن ها میپردازیم.

کلاچ هیدرولیک: انتقال مایع هیدرولیک سیال از یکی از صفحات به صفحه حرکت کننده دیگر، از وظایف کلاچ هیدرولیک ال نود و سایر خودروها است. جابجایی نیرو به علت تغییر فضا در سیستم کلاچ هیدرولیک از سایر کلاچ ها کندتر میباشد.

کلاج بدون لغزش: کلاچی که دچار ساییدگی و لغزش نمیشود و از شایع ترین نوع کلاچ در ماشین های شهری میباشد از این نوع است. کلاچ بدون لغزش در دوحالت کاملا درگیر و آزاد وجود دارد.

کلاچ اصطکاکی: این مدل از کلاچ به سبب ضریب اصطکاک بالا، اکثر اوقات در حالت درگیر است. برای انتقال نیرو در این کلاچ از صفحه دیسکی مخروطی و عاج دار استفاده میشود.

کلاچ یک طرفه: این نوع کلاچ ها نیرویی را انتقال نمیدهند! این موضوع در صورتی است که چرخش نیرو تک جهته نباشد و در جهات دیگر صورت گیرد. در کلاچ یک طرفه انتقال نیروی گشتاور در یک جهت صورت میپذیرد.

خودروی تندر نود و قابلیت های آن

این خودروی جذاب همانند بسیاری از خودروها دارای قابلیت هایی از جمله: جادار بودن فضای داخلی ماشین و صندوق، کیفیت بالا از نظر فنی، پایین بودن استهلاک قطعات و شتاب قابل قبول در هنگام حرکت برخوردار میباشد.

بیشتر بدانید  تعمیر جعبه فرمان ال 90

همچنین این ماشین جذاب دارای امکاناتی همچون کیسه هوا برای سرنشینان، فرمان هیدرولیک، شیشه های برقی اتومات و تجهیزات قوی برای ایمنی همچون قفل مرکزی، کمربند ایمنی با ارتفاع مناسب و ایموبلایزر میباشد. البته این خودرو رو نمیتوان با ماشینهای آپشن دار سالهای اخیر مقایسه نمود اما این خودرو از امکانات اولیه مورد نیاز هر راننده ی خودرویی برخوردار است.

نشانه های خرابی سیم کلاچ ال نود

سیستم کلاچ از قطعات حساس و حائز اهمیتی برخوردار است که آسیب و خرابی هرگونه از قطعات ممکن است فعالیت این سیستم مهم را مختل کند. از آنجایی که سیم کلاچ ال 90 و سایر خودروها از اجزای مهم این سیستم هستند پس بهتر است با نشانه های آسیب آن آشنا شوید. در صورت بررسی این موارد متوجه میشوید که زمان تعویض سیم کلاچ ال 90 فرا رسیده است یا خیر ؟

  1. در صورتی که دنده به صورت کامل جا نرود یا به اصطلاح به طور کامل خلاص نشود این مورد میتواند نشان دهنده ی خرابی در سیم کلاچ ال 90 و سایر خودروها باشد.
  2. اگر راننده هنگام فشار به پدال کلاچ بیش از حد آن را فشار دهد یا بالعکس بالا کشیدن پدال با پا انجام شود احتمال خیلی زیاد سیم کلاچ ال 90 و خودروی شخص دچار آسیب جدی شده است.
  3. زمانی که راننده پای خود را از پدال کلاچ برمیدارد ممکن است متوجه لرزشی هرچند جزئی روی پدال شود که این موضوع هم میتواند یکی از نشانه های خرابی سیم کلاچ ال 90 و خودروی شخص باشد.
  4. در صورت شل یا سفت شدن پدال کلاچ احتمالا باید بدانید که علت سفت شدن سیم کلاچ ال 90 آسیب دیدگی و خرابی سیم کلاچ ال 90 و خودروی شماست و برای تعویض سیستم کلاچ خودروی خود اقدام فرمایید.

زمان تعویض سیم کلاچ مگان ( سیم کلاچ ال 90 )

با مراجعه به مکانیکی های معتبر و نمایندگی های خودروی ال 90 و دیگر خودرو ها میتوانید برای تعویض سیستم کلاچ ال 90 و دیگر خودروها اقدام نمایید. اما گاها با تعویض سیم کلاچ مشکل سیستم کلاچ حل میشود.

بیشتر بدانید  مراحل هواگیری رادیاتور ال 90 چیست؟

اینکار باید توسط افرادی که آموزش تعویض سیم کلاچ تندر نود و دیگر خودروها را دیده اند و حرفه ای هستند انجام شود. برخی از نشانه هایی که شما از طریق آنها میتوانید متوجه خرابی سیم کلاچ مگان و خودروی خود شوید و برای تعویض سیم کلاچ اقدام کنید عبارتند از:

نکته: با بازرسی چشمی تمامی موارد قابل مشاهده است.

  • تابیدن قسمتها و سیم ها به یکدیگر
  • برش قسمتهایی از سیم
  • از دست دادن خاصیت نرمی سیم ها و خشکی آنها
  • از بین رفتن، پارگی و فرسودگی روکش پلاستیکی سیم کلاچ

نگه داری و محافظت از سیم کلاچ ( سیم کلاچ ال 90 )

برای اینکه از نحوه و عملکرد درست سیم کلاچ مطمئن شویم در قدم اول بررسی چشمی و سپس رسیدگی و بررسی به موقع آن از اهمیت بالایی برخودار است. محل خمیدگی سیم، اهرم کلاچ و محل اتصال سیم به پدال بیش از قسمتهای دیگر آسیب میبیند. باید در بررسی چشمی به این قسمتها توجه ویژه کنید.

در صورت بروز هرگونه آسیب برای تعویض سیم کلاچ ال 90 و خودروی خود به نمایندگی رنو یا تعمیرگاه مجاز رنو (رنو وان) مراجعه فرمایید. افرادی که در این نمایندگی ها مشغول به کار هستند. آموزش نحوه تعویض و رگلاژ سیم کلاچ ال 90 و دیگر خودروها رو به طور کامل دیده‌اند. در نتیجه سریعا مشکل خودروی شما را حل میکنند.

سیم تعویض دنده ال 90 یکی دیگر از اجزای مهم این ماشین محسوب میشود. این سیم در عملکرده دنده و سیستم آن از اهمیت بالایی برخوردار است. هنگام خرید این سیم باید از نوع، جنس، قیمت و تقلبی نبودن آن اطمینان حاصل کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *