تعمیر بلبرینگ چرخ ال 90

تعمیر جلوبندی مگان

راهنمای مطالعه

بلبرینگ چرخ ال 90 مهم‌ترین قسمت از مجموعه چرخ می‌باشد. بلبرینگ چرخ باعث می‌شود که چرخ به محور متصل شود. در اصل این قطعه از تجمع گلوله‌های استیل یا مخروطی شکل که به واسطه یک حلقه فلزی بهم وصل شده‌اند تشکیل شده است.

بلبرینگ چرخ ال 90 چیست؟

این قطعه بخاطر تاثیری که بر روی کاهش اصطکاک یا کارکرد روان ماشین در جاده دارد باعث می‌شود که خودرو عملکرد مناسب‌تری داشته باشد. پس برای عملکرد مناسب خودرو و توپی، همچنین لاستیک و چرخ یک قطعه ضروری محسوب می‌شود.

بلبرینگ به چرخ‌ها کمک می‌کند که با سرعتی بیشتر، روان‌تر و با میزان کمی اصطکاک بچرخند تا سرعت مناسبی داشته باشند و بتوانند به راحتی حرکت کنند.

این قطعه در انواع اتومبیل‌ها، کامیون‌ها، دوچرخه و هواپیما کاربرد دارد و یکی از قطعات ضروری محسوب می‌شود.

بلبرینگ چرخ بر روی یک چرخ محور فلزی قرار دارد. همچنین داخل توپی چرخ که خود یک قطعه تو خالی از جنس فلز است که در وسط چرخ قرار دارد، به صورت محکم قرار گرفته است. وظیفه توپی گفته شده نگه داشتن پیچ و مهره هایی است که برای اتصال لاستیک بر روی چرخ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علامت خرابی بلبرینگ چرخ ال 90

برای اینکه بدانید یک قطعه خراب دارای چه علائمی می‌باشد به ادامه این مقاله توجیه کنید.

·         سایش ناهموار تایر

اولین و مهم‌ترین علامت خراب بودن بلبرینگ، ساییدگی ناهموار لاستیک‌ها می‌باشد. این اتفاق باعث می‌شود که سایز این لاستیک در مقایسه با بقیه لاستیک‌ها غیر طبیعی‌ می‌باشد.

اگر لاستیک‌ها بخاطر شرایط خاص رانندگی یا استفاده در دراز مدت دچار فرسایش بشود، همه لاستیک‌ها به یک میزان و مشابه دچار ساییدگی می‌شود.

نکته مهم این است که این یک مورد به تنهایی نمی‌تواند دلیل برای خرابی باشد زیرا گاهی دلایلی چون، تراز نامناسب چرخ و لاستیک نامتعادل می‌تواند دلیل این موضوع باشد.

·         سر و صدا کردن

دومین علائم خرابی بلبرینگ چرخ عقب ال 90 این است که از لاستیک خودرو صدای سنگ زنی می‌آید. این صدا علامت بسیار روشنی برای خرابی این قطعه است.

بیشتر بدانید  دلایل بوی بنزین داخل کابین ال 90

این صدای سنگ زنی زمانی حاصل می‌شود که بلبرینگ ها روغن و حرکت روان خود را از دست می‌دهند و این باعث می‌شود که داخل بلبرینگ گرما و اصطکاک زیادی حاصل شود.

این صدا شبیه صدای برخورد دو قطعه فلزی به همدیگر می‌باشد. بدانید که این صدا ممکن است که بجای اینکه از همه بلبرینگ چرخ بشنوید، فقط از یک طرف شنیده شود. این صدا در هنگام چرخش یا تغییر جهت خودرو بیشتر خواهد شد.

·         لرزش فرمان

با افزایش مشکل، فرمان شما نیز شروع به لرزش می‌کند. در لرزش در سرعت کم احساس می‌شود ولی در سرعت‌های بالاتر مشکل خیلی بیشتر خواهد شد.

·         کشیده شدن خودرو به یک سمت

یکی دیگر از علائم خرابی این است که لرزش تایر باعث می‌شود که خودرو به همان سمتی که بلبرینگش خراب است کشیده بشود. در چنین شرایطی بلبرینگ خراب، پوسیده و دارای حفره می‌باشد.

·         لق زدن حرکت زیاد چرخ‌ها

برخلاف علائم دیگر تشخیص این مورد به سادگی ممکن نیست و به نگاهی تخصصی‌تر و رفتن بر روی بالابر هیدرولیکی نیاز است.

اجزای بلبرینگ ال 90 چیست؟

این قطعه دارای اجزای تشکیل دهنده زیر می باشد.

 • کنس بیرونی
 • کنس داخلی
 • ساچمه
 • کاسه نمد
 • گریس
 • جدا کننده یا قفسه
 • مگنت

علت زود خراب شدن بلبرینگ چرخ ال 90 چیست؟

در ادامه مقاله به علت ها و عواملی که باعث خرابی این قطعه می شود می پردازیم

 • ضربات جاده و رعایت نکردن سرعت گیرها
 • لقی زیاد بلبرینگ ها
 • ورود گرد و خاک
 • شل بودن مهره سرپلوس
 • عدم توجه به سرویس دوره ای و نگه داری بلبرینگ
 • نامرغوب بودن جنس بلبرینگ
 • تخم مرغی شدن جای بلبرینگ

چه عواملی از خرابی بلبرینگ چرخ ال 90 جلوگیری می کند؟

در شرایطی که تعمیر بلبرینگ چرخ ال 90 بسیار هزینه بر است نیاز است به عواملی که  از خرابی این قطعه جلوگیری می کند بیشتر و بیشتر توجه کنیم.

 1. در مواقع مواجهه با سرعت گیرها بیشتر رعایت کنید تا ضربه کمتری به بلبرینگ وارد شود.
 2. پس از 5 هزار کیلومتر رانندگی خودروی خود را بر روی چک ببرید و لقی چرخ را بررسی کنید و به موقع آن را رفع کنید.
 3. کاسه نمدهای موجود در بلبرینگ که وظیفه ممانعت از ورود گرد و غبار را بر عهده دارد را بررسی کنید تا اگر دچار پارگی یا زدگی شده‌اند آن را برطرف سازید.
 4. توجه به عدم شل بودن مهره سرپلوس
 5. سرویس دوره ای بلبرینگ چرخ که در هر 10 هزار کیلومتر باید انجام شود. همینطور گریس کاری و تنظیم لقی آن
 6. توجه به مرغوبیت جنس بلبرینگ چرخ
 7. توجه کنید یکه نشینمگاه بلبرینگ به حالت تخم مرغی تبدیل نشده باشد. این مورد حتی بلبرینگ نو را هم خراب می کند.
بیشتر بدانید  تعمیر پمپ هیدرولیک ال 90

آموزش تعویض بلبرینگ چرخ ال 90

برای آموزش تعویض بلبرینگ ال 90 بخصوص آموزش تعویض بلبرینگ چرخ جلو تندر 90 در وهله اول باید بدانیم که مشکل از کدام طرف است و بعد نسبت آموزش نحوه تعویض بلبرینگ چرخ عقب ال 90 اقدام کرد.

حال خودروی خود را بر روی جک ببرید و سپس چرخ ها را باز کنید. مهره سرپلوس، مهره های سیبک فرمان و همچنین پیچ و مهره های طبق را هم باز کنید. خب حالا سیلندر ترمز را باز کنید و لنت را جداسازی کنید. در آخرین مرحله نیز پیچ سگ دست را هم باز کنید و آن را کامل جدا کنید. بعد از اینکه جدا کردن دیسک چرخ را باز کنید و خار الگویی را جدا کنید و در زیر پرس قرار دهید. حال بلبرینگ نو را جایگزین بلبرینگ قبلی کنید و مراحل را از آخر به اول انجام دهید و هر قطعه را سر جای خود قرار دهید.

نکاتی در مورد جا زدن بلبرینگ تندر 90

مهم ترین نکته در جا زدن بلبرینگ تندر 90 توجه به سگ دست است. اگر سگ دست حالت تخم مرغی پیدا کند تعویض بلبرینگ کارساز نیست و می تواند بلبرینگ نو را هم خراب کند. پس لازم ایت اول عیب آن برطرف شود.

نکته دوم اینکه باید مگنت بلبرینگ باید به سمتی که سرپلوس قرار دارد باشد. در غیر این صورت چراغ ای بی اس روشن می شود و ای بی اس دیگر عمل نمی کند.

و اما نکته دیگر اینکه حتما لازم است که بلبرینگ توسط پرس نصب بشود.

خطرات خرابی بلبرینگ چرخ جلو ال 90

در مورد خطرات خرابی بلبرینگ چرخ جلو ال 90 این است که وجود این خرابی باعث می شود چرخ جلو قفل کند و دیگر قادر به حرکت نباشید.

صدای خرابی بلبرینگ چرخ ال 90

در صورتی که این قطعه دچار خرابی بشود صدایی شبیه صدای زوزه در داخل اتاق خودرو می شنوید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه دینام ال 90

زمان تعویض بلبرینگ چرخ ال 90

در مورد زمان تعویض بلبرینگ چرخ ال 90 این نکته را باید در نظر گرفت که هنگام تعویض حالت نشینمگاه بلبرینگ حالت تخم مرغی تغییر  نشده باشد. زیرا در این صورت بلبرینگ نو نیز به سرعت دچار خرابی می شود.

قیمت بلبرینگ چرخ جلو ال 90

قیمت های این قطعه بخصوص قیمت بلبرینگ چرخ عقب ال 90 دارای نوسانات زیادی می باشد و از ثبات خاصی برخوردار نمی باشد.

اجرت تعویض بلبرینگ چرخ جلو ال 90

هزینه بالا در تعویض بلبرینگ  باعث می شود که خیلی از رانندگی دیرتر نسبت به تعویض بلبرینگ اقدام کنند و یا خود نسبت به تعویض آن اقدام نمایند.

سخن پایانی

شما را در این مقاله با بلبرینگ چرخ ، کارایی آن و دلایل خرابی بلبرینگ چرخ  آشنا شنید. حال دیگر از نوع صدای خودرو خود به راحتی می توانید به خرابی احتمالی بلبرینگ چرخ خود پی ببرید. امیدوراریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *