صفر تا صد تعمیر بخاری ال ۹۰

اولین دلیل گرم نشدن بخاری ال ۹۰، خرابی ترموستات و بعد از آن، آلودگی رادیاتور، خرابی مقاومت حرارتی یا لوله های آب خودرو است. بدون شک کثیفی بخاری در پایین آوردن دمای خودرو تاثیر بسزایی دارد! در خودروی ال ۹۰ زمانی که موتور بخاری ال ۹۰ صدا می دهد امکان دارد داخل بخاری آشغال گیر کرده باشد!!
تعمیر بخاری ال ۹۰

راهنمای مطالعه

بخاری ال ۹۰ یکی از اجزای سیستم تهویه مطبوع خودروی ال ۹۰ است که این روزها در تمامی خودروها مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال کلید کولر، کلیدهای کنترل هوای سرد و گرم به داخل و کلید داخلی برای جریان هوای داخل به بیرون تعبیه شده است و در دو نوع پنل اتوماتیک و دستی بر روی خودرو نصب می شود. تعمیر بخاری ال ۹۰ یکی از دغدغه های صاحبان خودرو در هنگامی خرابی سیستم گرمایشی تندر ۹۰ است که در ادامه به صورت کامل با این سیستم گرمایشی و نحوه رفع مشکلات ایجاد شده در آن آشنا می شویم.

اجزای بخاری ال ۹۰ عبارتند از:

۱. محفظه موتور
۲. بخاری و کولر
۳. اواپراتور
۴. رادیاتور گرمایشی
۵. لوله های رفت و برگشتی
۶. سیستم تنظیم بخاری
۷. دریچه تهویه مطبوع

دلایل خرابی بخاری ال 90

دلایل خرابی بخاری ال 90 چیست؟

اولین دلیل گرم نشدن بخاری ال 90، خرابی ترموستات و بعد از آن، آلودگی رادیاتور، خرابی مقاومت حرارتی یا لوله های آب خودرو است. بدون شک کثیفی بخاری در پایین آوردن دمای خودرو تاثیر بسزایی دارد! در خودروی ال 90 زمانی که موتور بخاری ال 90 صدا می دهد امکان دارد داخل بخاری آشغال گیر کرده باشد!! در همه ماشین ها قسمتی که به عنوان پنل بخاری شوفاژ یا پنل AC شناخته می شود وظیفه راه اندازی و کنترل بخاری و کولر خودروی شما را بر عهده دارد. احتمال گرفتگی رسوب بخاری ال 90 و موتور رادیاتور در تندر ۹۰ ممکن است باعث از کار افتادن بخاری شما در فصل سرما شود.

بهترین راه حل چیست؟

بهترین راه حل این است که لوله های بخاری و رادیاتور را با مخلوط ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد محلول رسوب زدایی تمیز کنید. یکی دیگر از دلایل خرابی موتور بخاری ال ۹۰ شکسته شدن پروانه داخلی آن است، موتور بخاری و کولر به مرور خشک و شکننده می شوند. (موتور بخاری و کولر در خودروی L90 نقش دمنده در بخاری و کولر خودرو را دارد.)

بیشتر بدانید  دلایل خرابی انژکتور ال 90 چیست؟

تنظیم سرعت دمنده در بخاری ال ۹۰

دستگیره کنترل A را از موقعیت ۰ به موقعیت ۴ بچرخانید. هرچه بیشتر دکمه کنترل را به سمت راست بچرخانید، جریان هوا قوی تر می شود. برای بستن کامل جریان ورودی و خاموش کردن سیستم، کلید کنترل A را در موقعیت ۰ قرار دهید. استفاده طولانی مدت در این حالت ممکن است باعث بخار شدن شیشه ها و ایجاد بوی نامطبوع به دلیل عدم تجدید هوا در قسمت سرنشینان خودرو شود.

بخاری ال ۹۰ چگونه کار می کند؟

در خودروی ال 90 از بخاری برای سیستم گرمایش استفاده می شود، این وسیله گرمایشی گرمای خود را با استفاده از آب موتور تامین می کند. آب گرم موتور با استفاده از لوله های حرارتی به رادیاتور بخاری نصب شده در زیر داشبورد منتقل شده و آب در گردش، رادیاتور را گرم می کند در ادامه پره های پشت رادیاتور بخاری، این گرما از طریق هوا به رادیاتور منتقل می کند.

دلایل خرابی بخاری ال 90

علت کاهش گرمای بخاری ال 90 چیست؟

در برخی موارد حرارت بخاری تندر ۹۰ کاهش می یابد و به اندازه قبل گرما نمی دهد که در این صورت باید مواردی که در ادامه گفته می شود کاملا بررسی نمایید:

خرابی ترموستات:
در صورت خرابی ترموستات، بخاری درست کار نمی کند، و ترموستات باز می ماند و حرارت بخاری کاهش می یابد.

کمبود آب رادیاتور:
اگر آب کمتری در موتور وجود داشته باشد، این امر باعث می شود که آب کمتری به رادیاتور گرمایشی برسد و در نتیجه گرمای کمتری ایجاد شود.

آلودگی رادیاتور بخاری:
اگر رادیاتور بخاری کثیف و گرفته باشد، گردش آب رادیاتور بخاری کاهش می یابد و گرمای بخاری نیز پایین می آید.

خراب بودن واتر پمپ:
در صورت خرابی واتر پمپ، داخل موتور جایی برای گردش آب وجود ندارد. در نهایت آب به رادیاتور بخاری نمی رسد و حرارت بخاری کاهش می یابد.

بیشتر بدانید  تعمیر جعبه فرمان ال 90

سوختن واشر سر سیلندر:
یکی دیگر از دلایل گرمای کم بخاری ال 90، سوختن واشر سر سیلندر است. در این حالت با سوختن واشر سرسیلندر، سیستم آب رادیاتور بخار می شود و باعث از دست دادن گرمای بخاری می شود.

 

نحوه کار با پنل گرمایش و سرمایش خودروی ال 90

– کلید AC برای روشن کردن کولر استفاده می شود!

– سوئیچ خطی برای روشن و خاموش کردن هوای داخل و خارج خواهد بود.

– دکمه ولوم پروانه ای شکل برای روشن و خاموش کردن بخاری و میزان گرما و سرما (رنگ آبی و قرمز) مشخص شده است.

دلایل خرابی بخاری ال 90

علائم خرابی رادیاتور بخاری ال 90 را بشناسید!

یکی از علائم و نشانه های خرابی رادیاتور گرمایشی ال 90، روشن شدن چراغ هشدار دما می باشد. اگر رادیاتور خودروی شما به درستی کار نکند، تبادل حرارت خودرو دچار مشکل می شود و بخاری شما نمی تواند به راحتی هوای گرم را به محیط کابین خودرو پمپاژ کند. در صورت آسیب دیدن این قطعه حتما توسط تعمیرکار حرفه ای آن را تعویض نمایید تا عملکرد دستگاه خراب نشود! پیشنهاد ما به شما برای خدمات برق و دیاگ ال ۹۰ مراجعه به تعمیرگاه تخصصی رنو وان می باشد.

روشن شدن این چراغ نشان دهنده سوراخ یا نشتی در رادیاتور است. لازم به ذکر است در صورت نشتی این قطعه باید در اسرع وقت تعویض گردد. اگر بخواهید قسمت گرمایش رادیاتور ال 90 را با جوش زدن درست کنید، بعد از مدتی دوباره این قسمت می سوزد! برای بررسی این قسمت از خودرو باید سطح مایع خنک کننده در مخزن انبساط را به دقت کنترل نمایید. به این نکته توجه داشت باشید که نسبت آب درون رادیاتور ال 90 و ضد یخ نصف به نصف باشد.

نکته مهم:

هنگامی که موتور سرد و خنک است باید آب رادیاتور رو بررسی نمایید!

سوالات متداول

چگونه بخاری ال ۹۰ را روشن کنیم؟
برای روشن کردن بخاری، اهرم ۱ را به داغ ترین سطح (راست) بکشید، سپس اهرم ۲ را به موقعیت اول ببرید. اگر از موقعیت ۱ به وسط بروید، دمای گرمایش کمتر می شود و با انتخاب اعداد بالاتر و شماره ۲، هوا بیشتر پمپاژ میشود و دمای داخل ماشین افزایش پیدا می کند.

بیشتر بدانید  دلیل نشتی روغن گیربکس ال 90 چیست؟

هزینه تعویض رادیاتور بخاری ال ۹۰ چقدر می شود؟
با توجه به نوسانات بازار قطعات خودرو امکان اعلام صریح قیمت نیست؛ شما میتوانید با تماس با مرکز تخصصی رنو وان، از قیمت های مختلف قطعات و هزینه تعویض آنها مطلع شوید.

دلایل روشن نشدن بخاری ال ۹۰ چیست؟
خرابی ترموستات، کمبود آب رادیاتور، آلودگی رادیاتور بخاری، خراب بودن واتر پمپ و سوختن واشر سر سیلندر

نحوه کار سیستم گرمایش خودرو ال ۹۰ چگونه است؟
آب گرم موتور با استفاده از لوله های حرارتی به رادیاتور بخاری نصب شده در زیر داشبورد منتقل می شود و آب در گردش، رادیاتور را گرم می کند و از طریق پره های پشت رادیاتور بخاری، این گرما از طریق هوا به رادیاتور منتقل می شود.

5 پاسخ

  1. وقت بخیر
    خودرو بنده زیر پا پر آب شده آیا بخاریخراب شده..؟
    باید حتما داشبورد باز شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *