تعویض روغن گیربکس سیمبل

هنگام تعویض روغن گیربکس سیمبل، بهتر است وضعیت فیلتر و واشرها را بررسی و ارزیابی کنید تا اگر دچار خرابی شده‌اند، آنها را عوض کنید. هربار لازم نیست اینکار را انجام دهید. فیلترها و واشرهای ترک خورده یا نشتی باید برداشته شوند و با قطعات یکسان جایگزین شوند...
تعویض روغن رنو سیمبل

راهنمای مطالعه

تعویض روغن گیربکس سیمبل برای افزایش عمر قطعات سیستم گیربکس بسیار لازم و ضروری می‌باشد. به صورت معمول بعد از ۳ ماه یا طی کردن مسافت ۶۰ هزار کیلومتر باید حتما تعویض روغن گیربکس انجام پذیرد. بسیاری از افراد این مورد را پشت گوش می‌اندازند و آن را جدی نمی‌گیرند. اما باید بدانید که در صورت نبودن مایع انتقال به مقدار کافی، قطعا متحمل ضررهای بیشماری از جانی سیستم گیربکس خواهید شد.

مراحل تعویض روغن گیربکس سیمبل

هر خودرویی نیاز به تعویض مایع انتقال دارد تا آنطور که باید باعث شتاب خودرو شود. برای تعویض روغن گیربکس سیمبل مراحل را به ترتیب برایتان شرح می‌دهیم.

آماده سازی خودرو

در ابتدا باید مقدار مایع انتقال را با استفاده از میله سنجش اندازه کنید. به دنبال میله گیر مایع گیربکس باشید که معمولاً دسته قرمز است. روی اکثر خودروها باید به وضوح برچسب گذاری شود و دسترسی به آن آسان باشد معمولا نزدیک به روغن آن را پیدا میکنید. اگر سطح مایع فقط کم شده بود ولی رنگ آن تغییری نکرده‌ بود، تنها کافیست روغن را به آن اضافه کنید. اما اگر مسافت یا رنگ روغن به شما می‌گوید که زمان تعویض فرارسیده است. بهتر است کار تعویض روغن گیربکس سیمبل را آغاز کنید.

وسیله نقلیه را با پایه های جک بلند کرده و حمایت کنید. مطمئن شوید که فضای کافی برای زیر خودرو دارید و جک ها به طور ایمن پشتیبانی می شوند. ظرف مایع گیربکس را پیدا کنید. تابه با شش تا هشت پیچ به پایین جعبه دنده متصل می‌شود. بنابراین برای پیدا کردن آن باید زیر خودرو بخزید. برای خودروهای دیفرانسیل جلو، گیربکس معمولاً از چپ به راست در زیر محفظه موتور قرار می گیرد. برای خودروهای چرخ عقب، گیربکس معمولاً در زیر قسمت کنسول مرکزی، رو به جلو قرار می گیرد.

تخلیه روغن گیربکس سیمبل

ظرف جمع آوری مایع را زیر سوراخ تخلیه قرار دهید. یک ظرف بزرگ زیر پیچ تخلیه قرار دهید تا مایع وارد آن شود. حالا زمان آن است که پیخ تخلیه را باز کنید تا مایع از تشت خارج شود به درون ظرف بریزد. احتمالا کمی از مایع بر روی دستتان بریزد ولی حواستان باشد که مایع بر روی بدنتان نریزد. اگر تشت انتقال دارای دوشاخه تخلیه است، دوشاخه را جدا کنید تا سیال در ظرف جمع آوری تخلیه وارد شود.

بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ سیمبل چیست؟

اگر نیاز به برداشتن کل سینی گیربکس دارید، دو پیچ بالایی را تا نیمه باز کنید، سپس پیچ های دیگر را تا انتها باز کنید. به محض باز شدن کامل آخرین پیچ، ظرف ممکن است کمی بیفتد و مایع شروع به تخلیه کند. همچنین ممکن است مجبور شوید با استفاده از مقداری نیرو آن را شل کنید. مایعی که خارج می شود را بررسی کنید. اکثر تابه های گیربکس اتوماتیک دارای یک آهنربا برای جمع آوری براده های فلزی هستند که توسط قطعات متحرک فرسوده تولید می‌شوند. این براده ها را به همراه مایع باقی مانده از تابه بردارید. براده های فلزی طبیعی هستند و نشان دهنده ساییدگی و پارگی معمولی چرخ دنده ها هستند. با این حال، هر تکه بزرگ یا عجیب و غریبی طبیعی نیست. این قطعات را نگه دارید و از یک مکانیک مشورت بگیرید که چه کاری باید انجام دهید.

حدود 50 درصد از مایع در گیربکس با تخلیه آن باقی می ماند. برای حذف تمام مایعات، از جمله مایع موجود در مبدل گشتاور، باید گیربکس را به طور کامل شستشو دهید، فرآیندی که معمولاً بخشی از یک روال تعمیر و نگهداری است.

تعویض روغن گیربکس سیمبل

هنگام تعویض روغن گیربکس سیمبل، بهتر است وضعیت فیلتر و واشرها را بررسی و ارزیابی کنید تا اگر دچار خرابی شده‌اند، آنها را عوض کنید. هربار لازم نیست اینکار را انجام دهید. فیلترها و واشرهای ترک خورده یا نشتی باید برداشته شوند و با قطعات یکسان جایگزین شوند. حالا باید خودرو را به حالت اولیه برگردانید. یا آن را از پایه جک پایین بیاورید. مایع انتقال جدید را باید به گیربکس اضافه کنید. برای اینکار میتوانید از یک قیف کمک بگیرید. قیف را بر روی دهانه مخزن قرار دهید و مایع را به آن اضافه کنید. برای آنکه بدانید سطح مایه چه مقدار باید باشد میتوانید از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید. مقدار مایع را تا سطح استاندارد آن پر کنید.

بیشتر بدانید  تعویض روغن موتور سیمبل

بررسی روغن گیربکس سیمبل

ماشین را روشن کنید و اجازه دهید چند دقیقه کار کند. سطح مایع را بررسی کنید. اگر سطح پایین است، مایع بیشتری اضافه کنید. این کار را تا زمانی که مایع گیربکس در سطح مناسب قرار گیرد تکرار کنید. از پر کردن بیش از حد آن خودداری کنید. برخی از گیربکس ها نیاز به بررسی مایع در حالت خنثی و برخی دیگر در پارک دارند. اگر در موقعیت صحیح قرار نگیرد مقدار نامناسبی مایع اضافه خواهد کرد.

خودرو را به آرامی روشن کنید و به مخزن روغن گیربکس نگاه کنید، اگر نشتی از آن مشاهده کردید باید اقدامات لازم را برای برطرف شدن آن انجام دهید. برای اینکار می توانید به تعمیرگاه تخصصی رنو مراجعه نمایید. اگر هیچ مشکلی وجود نداشت، خودرو را خاموش کنید. حالا میتوانید به راحتی از خودرو استفاده کنید و زمان تعویض به پایان رسیده‌است.

دور ریختن روغن گیربکس سیمبل قدیمی

مایع انتقال برای محیط زیست بسیار مضر می‌باشد. بنابراین هنگام دور ریختن آن بسیار دقت کنید که آن را در طبیعت رها نکنید. میتوانید از ظرف های باز یافت استفاده کنید و آنها را در آن ظروف قرار دهید. حواستان باشد که در هنگام کار با مایع حتما دستکش دستتان کنید. اگر روغن بر روی بدنتان ریخته است، بلافاصله با آب کاملا آن بخش را پاک سازی کنید.

سخن پایانی

مراقبت از گیربکس برای خودرو بسیار مهم و ضروری است. چراکه با این کار هم خودرو به درستی شتاب می‌گیرد و کار می‌کند و هم شما خیالتان از بابت هزینه‌های سنگین تعویض قطعات راحت است. مایع انتقال یکی از ابزارهای بسیار کاربردی در گیربکس می‌باشد. شاید این وسیله خیلی پراهمیت جلوه نکند ولی اگر نباشد قطعات به هم سایده می‌شوند و خیلی زود باید تعویض شوند. روغن به روانکاوی بین قطعات می‌پردازد تا به همدیگر برخورد نکنند. اگر سطح روغن کاهش پیدا کند قطعا شما بعد از مدتی نیاز به تعویض و تعمیر گیربکس سیمبل خواهید داشت. اگر مشکلی در گیربکس به وجود بیاید قطعا شما هزینه‌های زیادی را متحمل خواهید شد.

بیشتر بدانید  دلایل افزایش مصرف سوخت رنو سیمبل

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *