نشتی روغن ساندرو

نشتی روغن ساندرو از قسمت هیدرولیک معمولا به رنگ قهوه‌ای یا قرمز است. این روغن رقیق می‌باشد و اگر آن را بوکنید بوی تندی دارد. همچنین دارای خاصیت پاک کنندگی است. این مدل روغن ریزی معمولاً کمتر اتفاق می‌افتد در صورت خراب شدن ناحیه فشنگی یا ایجاد اشکال در ....
تعمیرگاه تخصصی رنو کپچر

راهنمای مطالعه

نشتی روغن از دلایل نگران کننده ای است که شما را مجبور میکند ماشین خود را به یک تعمیر کار نشان دهید. نشتی روغن مشکلی است که نه تنها برای ساندرو بلکه برای بیشتر خودروها پیش می آید. در واقع روغن نقش اساسی را در سیستم خودرو به عهده دارد. دلایلی مثل کهنه شدن و فرسوده شدن ماشین، به کار بردن روغن‌های نامرغوب و آسیب دیدن بعضی از قطعات می‌تواند باعث نشتی روغن بشود. برای یافتن علت نشتی روغن ساندرو بهترین کار این است که در صورت مشاهده این اتفاق ماشین خود را هرچه سریع‌تر به تعمیرگاه ساندرو برسانید.

 عوامل نشتی روغن ساندرو

هر گونه نشتی روغنی که شما در ماشین خود ببینید یعنی عملی غیر طبیعی در روند کاری ماشین شما به وجود آمده‌است. در صورتی که این مشکل را مشاهده کردید حتماً هر چه سریع‌تر برای رفع آن اقدام کنید. یک راننده حرفه‌ای هنگامی که رطوبت یا لکی را در زیر ماشین خود بر روی کف حیاط مشاهده کند متوجه می‌شود که ماشینش دچار نشتی روغن شده‌است. ساندرو هم با وجود اینکه ماشینی با کیفیت و با استهلاک کم است اما مثل همه ماشین‌های دیگر دچار مشکلاتی مانند نشتی روغن خواهد شد.

یکی از شایع ‌ترین دلایل نشتی روغن ساندرو پوسیدگی اجزای داخلی ماشین و یا ترک خوردگی می‌باشد‌. هنگامی که موتور ماشین استارت می‌خورد برای اینکه قطعات داخلی آن بتوانند راحت تر و روان تر کار خود را انجام دهند روغن به وسیله پمپ با فشار بالا وارد کانال‌های ورودی روغن خواهد شد و موقع برگشت به وسیله مسیر‌های برگشت با فشار پایین تری وارد کارتل می‌شود.

به علت سرعت زیاد در هنگام تزریق و همچنین تزریق روغن با فشار بالا به نواحی بین یاتاقان ها، روغن همیشه به دنبال یک روزنه برای نشت خواهد بود. حتی ریز‌ترین روزنه و یا چک نکردن می‌تواند باعث نشت روغن ساندرو شود و در این حالت کم شدن مقدار آن بسیار خطرناک است. نشتی روغن ساندرو می‌تواند از قسمت‌های مختلف مثل مسیرهای انتقال دهنده روغن واشر‌ها و محل ذخیره روغن باشد.

بیشتر بدانید  شستشوی سوزن انژکتور رنو ساندرو

انواع نشتی روغن

 •  روغن موتور
 • نشتی از ناحیه ترمز
 • روغن هیدرولیک
 •  روغن گیربکس

نشتی روغن موتور

نشتی روغن ساندرو بیشتر در نواحی فوقانی و زیرین موتور ایجاد می‌شود. اگر نشتی از قسمت بالا بود یعنی سرسیلندر مشکل پیدا کرده‌است که می‌تواند به خاطر خرابی واشر باشد. خرابی کاسه نمد هم می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود. همچنین گاهی اوقات به خاطر سهل انگاری تعمیرکار اگر پیچ‌ها درست بسته نشود این نشتی به وجود می آید.

درصورتی که نشتی از قسمت زیرین ماشین باشد، عیب از کارتل است که دلیل آن می‌تواند به خاطر نبودن چسب در محل اتصال کارتل باشد‌. اگر رنگ روغن شما قهوه‌ای بود و یا به رنگ سیاه نزدیک بود یعنی نشتی از قسمت موتور است. در این هنگام معمولاً لکه‌ها چرب می‌باشند و جای آنها بر روی زمین و تمیز نمی‌شود. دلیل نشت روغن ساندرو از ناحیه موتور می‌تواند به خاطر سست بودن پیچ‌ها و یا شکاف در قسمتی از موتور باشد.

نشتی روغن از قسمت هیدرولیک

نشتی روغن ساندرو از قسمت هیدرولیک معمولا به رنگ قهوه‌ای یا قرمز است. این روغن رقیق می‌باشد و اگر آن را بوکنید بوی تندی دارد. همچنین دارای خاصیت پاک کنندگی است. این مدل روغن ریزی معمولاً کمتر اتفاق می‌افتد در صورت خراب شدن ناحیه فشنگی یا ایجاد اشکال در مخزن یا شلنگ و یا فرمان معمولا این نوع روغن ریزی را مشاهده می‌کنید.

مسیر عبور روغن هیدرولیک پر از اتصالات فلزی و لاستیکی می‌باشد که هر لحظه احتمال نشت از آن‌ها وجود دارد. مهمترین بخش ناحیه فشنگی می‌باشد که وظیفه کنترل فشار روغن را بر عهده دارد. پمپ دارای یک منبع تغذیه در حال گردش است که به وسیله کاسه نمد عایق می‌شود و امکان خرابی در آن و نشتی روغن ساندرو وجود دارد.

نشتی از ناحیه ترمز

روغن ترمز نسبت به روغن‌های دیگر از غلظت پایین تری برخوردار است و رنگ آن شفاف می‌باشد. به وجود آمدن مشکل در قطعاتی که در زیر به آن می‌پردازیم می‌تواند باعث نشت روغن از ترمز شود.

 • اشکال در پمپ ترمز
 • جایگاه سیلندر چرخ‌های عقبی
 • خراب شدن واشرهای میان اتصالات
بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ ساندرو

در صورت مشاهده این نوع روغن ریزی هر چه سریع‌تر برای برطرف کردن آن اقدام کنید زیرا سیستم ترمز ماشین بسیار در امنیت ماشین موثر است و اگر درست عمل نکند خطرات فراوانی برای سرنشینان خود می‌تواند بوجود آورد. شایع‌ترین علت نشتی روغن ساندرو از ناحیه ترمز مربوط به تجهیزات لاستیکی که در چرخ‌ها وجود دارد وبست هایی که به لوله‌های انتقال دهنده روغن به سیلندر وصل می‌شود می‌باشد.

نشتی از گیربکس + نشتی روغن ساندرو

روغن سالم و تمیز قرمز رنگ است اما زمانی که دچار آلودگی و کثیفی می‌شود رنگ آن قهوه‌ای و تقریباً سیاه رنگ می‌شود. بوی آن شبیه  بوی نفت است. اگر نشتی روغن  ساندرو از قسمت وسط یا جلو باشد می‌توان به گیربکس شک کرد. دلایل نشتی روغن گیربکس عبارتند از:

 • مشکل در فشنگی دنده عقب
 • ایجاد شکاف یا ترک در غشای گیربکس
 • اشکال در کاسه نمد

در این هنگام توانایی گیربکس بسیار پایین می‌آید و سپس بعد از مدتی کاملا از حرکت می‌ایستد و قطعات الکترونیکی هم خراب می‌شوند. اگر شک‌ دارید که علت نشتی روغن ساندرو بخاطر گیربکس است، پیوسته‌میزان آن را چک‌ کنید. همچنین به رنگ آن توجه کرده و به تیرگی و روشن بودن آن دقت کنید.

در محلی که ماشین خود را پارک می‌کنید حتما به زیر ماشین نگاه کرده تا متوجه شوید که آیا علائم ریزش روغن در آنجا وجود دارد یا نه. به صداهایی که از گیربکس ماشین شما خارج می‌شود دقت کنید و اگر احساس کردید که صدای زوزه مانند می‌شنوید و یا ماشین شمابی‌دلیل دنده عوض می‌کند به عملکرد گیربکس خود چک کنید.

عوارض نشتی روغن

 • سوختن موتور
 • ازبین رفتن یاتاقان و میل لنگ
 • مشکل در سوپاپ و فنر آن
 • چسبیدن پیستون به سیلندر

سخن پایانی

نشتی روغن ساندرو اگر بابی‌توجهی همراه باشد می‌تواند مشکلات زیادی برای شما به وجود آورد. پیدا کردن مکان نشت روغن در برطرف کردن مشکل ساندرو بسیار  مهم است. دیدن هرگونه روغن بر روی زمین پارکینگ نشان دهنده بوجود امدن اختلال در یکی از قطعات ماشین است. اگر اطلاعات زیادی در مورد تشخیص محل نشت روغن ندارید بهترین کار این است که از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید و ماشین خود را در اسرع وقت برای جلوگیری  از مشکلات بیشتر به تعمیرگاه رنو ببرید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه دینام ساندرو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *