تعویض تسمه تایم داستر

در ابتدا باید ماشین خود را آماده کنید. زمان تعویض بستگی به میزان تجربه، مهارت و یادگیری شما دارد که معمولا بین 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد. پس برای تعویض حتما این مقدار زمان را در نظر بگیرید. معمولا پمپ آب را نیز به همراه تسمه تایم تعویض می‌کنند، بنابراین در این کار ...
تعویض تسمه تایم خودرو

راهنمای مطالعه

تعویض تسمه تایم داستر زمانی که دچار خرابی، شکستگی شده‌ باشد، قطعا باید صورت پذیرد. با یادگیری نحوه تعویض تسمه تایم داستر می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌ جویی کنید. اما باید بدانید که بدون دانستن اطلاعات اندکی در مورد خودرو قطعا نمیتوانید این کار را انجام دهید. بنابراین هر زمان که مشکلی برای خودرویتان به وجود آمد، بهتر است به تعمیرگاه تخصصی داستر مراجعه کنید.

۸ نشانه زمان تعویض تسمه تایم داستر

هنگامی که تسمه تایم پاره می‌شود، معمولا هیچ نشنه‌ای قبلش ظاهر نمی‌شود. بنابراین بسیار سخت می‌توان تشخیص داد که تسمه تایم چه زمانی دچار خرابی یا شکستگی می‌شود. اما براثر علائمی در خودرو می‌توان نتیجه گرفت که موقع تعویض تسمه تایم داستر فرا رسیده است.

 • کاهش قدرت موتور
 • گرم شدن بیش از حد
 • لرزش یا تکان دادن
 • مشکل در راه اندازی خودرو
 • صدای جیغ یا مالش تسمه ها
 • صدای تیک تیک که از موتور می آید
 • نشت روغن
 • چراغ موتور را بررسی کنید

در هنگام بررسی خودرو حتما نگاهی به پمپ آب نیز بیاندازید. زمان تعویض این قطعه نیز با تسمه تایم برابر است.

ابزارهای مورد نیاز تعویض تسمه تایم داستر

 • مجموعه آچار سوکتی
 • پیچ گوشتی، از جمله فیلیپس و درایو اسلات
 • مجموعه کلید آلن
 • کیسه های پلاستیکی و نشانگر دائمی (برای برچسب زدن مهره ها، پیچ ها و قطعاتی که از موتور جدا می کنید)
 • دستکش لاستیکی
 • تسمه تایم جدید

مراحل تعویض تسمه تایم داستر

برای آنکه بتوانید تعویض تسمه تایم داستر را به درستی انجام دهید باید اطلاعات اندکی از زیر کابوت خودرو داشته‌باشید. اگر این اطلاعات را ندارید خوب است کار را به حرفه‌ای‌ها واگذار کنید.

آماده سازی

در ابتدا باید ماشین خود را آماده کنید. زمان تعویض بستگی به میزان تجربه، مهارت و یادگیری شما دارد که معمولا بین 1 تا 3 ساعت به طول می‌انجامد. پس برای تعویض حتما این مقدار زمان را در نظر بگیرید. معمولا پمپ آب را نیز به همراه تسمه تایم تعویض می‌کنند، بنابراین در این کار نیز شما را همراهی می‌کنیم.

 • ابتدا کاپوت خودرو را بالا بزنید تا بتوانید به راحتی به زیرشاخه زیر موتور دسترسی پیدا کنید.
 • یک سطل زیر پمپ آب قرار دهید، زیرا وقتی آن را خارج می کنید، مایع خنک کننده بیرون می زند. دفترچه راهنمای خودرو را بخوانید تا پمپ را پیدا کنید.
 • تمام ابزار خود را آماده کنید و کیسه ها و خودکاری برای برچسب زدن و نگهداری قطعاتی که از موتور جدا می کنید در اختیار داشته باشید.
 • قبل از شروع به کار مطمئن شوید که موتور کاملا خنک است.
 • موتور را در دنده قرار دهید (برای جلوگیری از چرخش آن هنگام برداشتن تسمه تایم) ترمز دستی را بگیرید.

کمربندها را بردارید

ابزارهایی مانند تسمه فن و تسمه فرمان در محفظه‌ای قرار دارند که تسمه تایم و پمپ آب نیز در ان بخش واقع شده‌اند. به همین دلیل برای انکه کار به درستی پیش برود، ابتدا باید این دو ابزار را بردارید. برای اینکار ابتدا باید پیچ و مهره‌هایی را باز کنید که دینام را در جای قرارداده‌است. حالا به آرامی روی ان ضربه‌ای وارد کنید، میبینید که تسمه فن به ارامی باز می‌شود. خب اکنون تسمه فن را بردارید. دقیقا همین عمل را باید با تسمه فرمان انجام دهید. زمانی که تسمه فرمان را از جای خود برداشتید، حالا می‌توانید به راحتی جعبه زمان‌بندی و قرقره میل لنگ را ببینید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه دینام داستر

در این مرحله باید قرقره میل لنگ را شل کنید تا به موتور برسید. برای اینکار شما نیاز به یک بازوی آچار بلند احتیاج دارید.

حذف کیس زمان تسمه تایم داستر

احتمالا به این موضوع پی برده‌اید که کیس تایم، تسمه تایم و پمپ آب را دربرمی‌گیرد. به همین دلیل برای ادامه کار نیاز دارید که ان را بردارید. حالا که تسمه‌ها را جدا کردید و قرقره میل لنگ شل شده‌است، ادامه کار بسیار ساده خواهد بود.

در این مرحله باید براکت‌های پایه موتور را از جای خود جدا کنید. احتمالا دو تا پیچ یکی در بالا و دیگری در پایین را مشاهده کردید، باید این پیچ‌ها را باز کنید تا بتوانید به پایه برسید و آن را از خودرو جدا کنید. حالا زمان آن فرا رسیده‌است که پیچ‌های نگهدارنده پوشش زمان‌بندی بالایی را از موقعیتی که قرار دارد جدا کنید. با این عمل قرقره میل لنگ به راحتی آشکار می‌شود و شما می‌توانید آن را جدا کنید. حالا فقط کافیست چند پیچ دیگر را باز کنید تا به قاب زمان بندی پایینی برسید و ان را بردارید. زمانی که این کار به پایان رسید، میتوانید تسمه تایم و پمپ آب را ببینید.

علامت گذاری چرخ دنده‌ها

زمانی که بخواهید قرقره‌ها را شل کنید تا تسمه تایم را از جای خود بردارید، بهتر است قبل از آن دندانه‌ها را با رنگی سفید یا گچ علامت‌گذاری کنید. این کار باعث می‌شود که در هنگام جای گذاری مجدد ابزارآلات، همه قطعات به درستی در جای خود بنشینند. این کار باعث می‌شود که چرخ‌دنده‌ها به درستی در جای خود قرار بگیرند و به خوبی کار کنند. جاهایی وجود دارد که حتما باید علامت گذاری شوند تا در موقعیت درستی قرار بگیرند، این قطعات شامل:

 • بادامک بالایی باید در راستای چرخ دنده و واشر قرار بگیرد و به همین دلیل باید یک رنگ داشته‌باشند.
 • بادامک پایینی نیز مانند بالایی است.
 • چرخ دنده‌ها را به درستی و به ترتیب علامت گذاری کنید تا در موقعیت مناسب خود قرار بگیرند.

تسمه تایم داستر را بردارید

حالا زمان آن فرا رسیده است تا تسمه تایم را از موقعیتی که دارد جدا کنید و مدل جدید ان را در جای خود قرار دهید. برای اینکه این عمل را انجام دهید باید کارهایی را دنبال کنید. در ابتدا باید چرخ دنده کشنده میانی را که درست در میانه پیکربندی زمان بندی قرار گرفته‌است را کمی شل کنید. این ابزار از دو بادامک کوچکتر است و یک پیچ روی آن قرار گرفته‌است. همانطور که این اعمال را انجام می‌دهید باید فنر را به سمت پایین هدایت کنید. حالا پیچ را سفت ببندید تا در جای خود ثابت بماند. این کار باعث می شود تا تسمه تایم آماده جداشدن باشد. حالا تسمه دیگر آن کششی که قبلا داشت را ندارد و به راحتی قابل جداشدن است.

با احتیاط فراوان تسمه را بیرون بکشید به طوری که چرخ‌ دنده‌ها نچرخند!

پمپ آب را بردارید

به دلیل آن که عمر پمپ آب با تسمه تایم برابری می‌کند، معمولا این دو را همزمان تعویض می‌کنند. برای تعویض پمپ آب بهتر است یک سطل در زیر خودرو قرار دهید، هنگامی که پیچ پمپ آب را باز می‌کنید، مایع خنک کننده یا همان ضد یخ از ان به بیرون میریزد. بنابراین سطح بسیار لازم و ضروری است.

بیشتر بدانید  زمان تعویض ترموستات داستر

در ابتدا پیچ‌های پمپ اب را باز کنید و اجازه دهید تا مایع خنک کننده یا همان ضد یخ به آرامی از آن خارج شود. شل کردن کامل پیچ‌ها باعث می‌شود که مایع خنک کننده پمپاژ کند. به همین دلیل اینکار را به آرامی انجام دهید. در این بخش باید به سیستم زمان دهید تا کار را خودش پیش ببرد. مقداری از مایع که از محفظه خارج شد حالا زمان آن است که پیچ‌ها را کامل باز کنید. واشر را فراموش نکنید تا از پمپ آب خارج کنید.

مونتاژ مجدد تسمه تایم داستر

اکنون زمان تعویض تسمه تایم داستر و پمپ آب فرا رسیده‌است. توصیه ما همیشه این بوده که هر دو قطعه بهتر است همزمان با هم تعویض شوند. حتما به این نکته توجه داشته‌باشید که بعد از طی کردن مسافت ۶۰ هزار کیلومتر بهتر است نسبت به تعویض تسمه تایم داستر اقدام کنید. این سرویس دهی هم در وقت شما صرفه‌ جویی می‌ شود چراکه ساعت‌ ها در جاده معطل نمی‌ شوید. هم هزینه‌ های تعمیرات بیشتر را از شما می‌گیرید. برای تعویض تسمه تایم داستر ابتدا باید پیچ روی ابزار کشنده را باز کنید.

دنده میانی را که قبلا برای برداشتن تسمه تایم بازکردید، باید مجددا سفت کنید. حالا که همه چیز به حالت اولیه بازگشته‌ است باید تمسه جدید را نصب کنید. چرخ دنده‌ها را که از قبل علامت‌گذاری کردید باید به درستی در جای مناسب خود قرار بگیرند. پیچ کشنده را کمی شل کنید تا ببینید که اگر تسمه تایم درست در جای خود قرار نگرفته، ان را به ردرستی در جای خود نصب کنید. حالا که تسمه تایم در موقعیت مناسب خود قرار گرفته‌ است تنها کافی است که مراحلی که قبلا طی کردید را به صورت برعکس انجام دهید و قطعات را در جای خود قرار دهید.

باید پوشش زمان بندی، قرقره میل لنگ، براکت‌های پایه موتور و تسمه‌ها را به درستی در موقعیت مناسب خود قرار دهید.

سیستم خنک کننده را دوباره پر کنید

در این بخش باید سیستم خنک کننده یا همان ضد یخ را با مایعی مناسب و مرغوب پر کنید. برای اینکه مایع را به درون مخزن ضد یخ بریزید ابتدا باید درپوش آن را بردارید. سپس باید مخزن را تا خط حداکثری آن طبق دفترچه راهنمای خودرو پر کنید. هنوز زمان ان نرسیده‌است تا درپوش را سرجای خود بگذارید.

وقتی در مخزن باز است موتور خودرو را روشن کنید و اجازه دهید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه همین طوری باقی بماند. با این کار هوا از سیستم به طور کامل خارج می‎‌شود و این اطمینان را برای شما فراهم می‌کند که کار را به درستی دارید پیش می‌برید.  این نکته بسیار مهمی است پس هرگز فراموش نکنید، چراکه اگر هوا به درستی از پمپ خارج نشود، می‌توانید به پمپ آبی که تازه خریده‌اید آسیب وارد کند و مجبور شوید دوباره ان را تعویض کنید. پس حتما حواستان باشد که هوا را از مخزن خارج کنید.

بیشتر بدانید  تعمیر کولر داستر

بعد از خارج کردن هوا اگر سطح مایع خنک کننده کاهش پیدا کرد دوباره در آن مایع به مقدار کافی بریزید. سپس در آن را به درستی ببندید. اگر فراموش کنید که مایع خنک کننده را درون خودرو بریزید و سپس با بی‌ توجهی آن را روشن کنید، قطعا خسارات بسیار زیادی به موتور خودرو وارد می‌شود.

چه زمانی باید تسمه تایم و پمپ آب خود را تعویض کنم؟

هر قطعه از جمله تسمه تایم و پمپ آب باید مطابق با استانداری که سازنده درنظر گرفته‌است تعویض شوند. به صورت معمول می توان نتیجه گرفت که بعد از طی کردن مسافت ۶۰ هزار کیلومتر باید نسبت به تعویض تسمه تایم داستر اقدام کرد. بسیاری از افراد برای آن که وقت خود را به خوبی مدیریت و از هزینه زیادی جلوگیری کنند معمولا پمپ و تسمه را باهم تعویض می‌کنند.

تسمه تایم از جنس لاستیک می‌باشد، به همین دلیل به مرور زمان ئچار فرسودگی و خرابی می‌شود. این فرسایش بعد از مدتی موجب شکستگی آن می‌شود. زمانی که این قطعه خراب شود، موتور به درستی کار نمی‌کند و باعث می‌شود خودرو خاموش کند. در این زمان نه تنها موتور آسیب می‌بیند بلکه اجزای مرتبط با آن نیز دچار آسیب می‌شوند.

بهتر است تسمه تایم را در زمان درست آن تعویض کنید. بنابراین سرویس‌های دوره‌ای را جدی بگیرید و مطابق با زمان به آن عمل کنید. عدم تعویض و رسیدگی به موقع به تسمه تایم منجر به خرابی موتور، شکستگی یا خم شدگی سوپاپ‌ها، آسیب به سر سیلندر یا میل بادامک، آسیب‌دیدن پیستون و دیواره سیلندر می‌شود. تسمه تایم باید طبق برنامه تعویض شود، پس آن را جدی بگیرید.

هزینه تعویض تسمه تایم و پمپ آب چقدر است؟

هزینه تعویض تسمه تایم بستگی به نوع و مدل تسمه دارد. اگر سایر قطعات به جز تسمه نیز خراب باشند، باز هم می توان انتظار متفاوتی از آن داشت. در این مواقع بهتر است با تعمیرکاران و یا مکانیک‌های حرفه‌ای تماس بگیرید و از آنان مشورت بگیرید. درمورد خودرو و میزان خرابی آن صحبت کنید تا از هزینه مطلع شوید. مخصوصا با شرایط تورم و فشار اقتصادی نمی توان نتیجه‌ای قطعی از هزینه را ارائه داد. همچنین ماشین‌هایی که وارداتی هستند و قطعات آن به وفور در کشور یافت نمی‌شود، شرایط را سخت تر می‌کند.

سخن پایانی

تعویض تسمه تایم داستر در بعضی مواقع بین ۴ تا ۸ ساعت به طول می‌انجامد. این کار یک فرایند بسیار پیچیده است که هر کسی نمی‌تواند به راحتی آن را انجام دهد. نیاز به افراد متخصص و حرفه‌ای دارد تا قطعات به درستی کار گذاشته‌شود. در هنگام تعویض تسمه تایم باید چک شود که موتور آسیب دیده‌است یا خیر. بنابراین سعی کنید خودتان تعویض را انجام ندهید. حتی اگر شما به درستی تعویض تسمه تایم داستر را انجام دهید ولی موتور دچار خرابی شده‌باشد، باز هم مشکلاتی را از خودرو احساس خواهید کرد. بنابراین بهترین گزینه تعمیرگاه رنو می‌باشد. اگر سروی‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید دیگر نگران هیچ گونه آسیب به قطعات و یا در جاده ماندن نیستید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *