تعویض روغن گیربکس کپچر

معیارهای مورد استفاده برای تنظیم فواصل تعویض روغن با پذیرش بیشتر روغن‌های مصنوعی و ترکیبی مصنوعی تغییر کرده است. بنابراین، اگر مدت زیادی گذشته است، باید روغن گیربکس رنو کپچر و روغن موتور را تعویض کنید. در صورت نیاز می‌ توانید از تعمیرگاه تخصصی رنو وان برای ....
تعویض روغن گیربکس کپچر

راهنمای مطالعه

وقتی تعویض روغن گیربکس کپچر خود را انجام می دهید، داخل میل لنگ تازه و تمیز است. حالا تا دفعه بعد خودروی شما خوب کار می‌کند. اما دفعه بعد چه زمانی باید باشد؟ برای چندین دهه، تعویض روغن هر ۳ ماه برنامه‌ریزی می‌ شد، اما این فاصله زمانی بسیار رایج نیست زیرا از روغن‌ های درجه بالاتر و موتورها کارآمدتر ساخته می‌شد. تعویض روغن موتور کپچر مقدمه‌ای برای تعمیر و نگهداری درست خودرو می‌ باشد. این عمل یکی از بهترین راه‌ ها برای کمک به بهبود عملکرد موتور، افزایش عمر آن و همچنین صرفه جویی در هزینه‌ هاست. همیشه به یاد داشته باشید که هیچ کاری در ابتدا آسان و راحت نمی‌ باشد. بنابراین به خودتان سخت نگیرید.

اگر فکر می‌کنید که از پس آن بر نمی‌آیید حتما به تعمیرگاه تخصصی کپچر مراجعه کنید.

تجهیزات و لوازم تعویض روغن گیربکس کپچر

برای شروع هر کاری نیاز به تجهیزات مناسب آن می‌باشد. این تجهیزات را برایتان نام می‌بریم تا کار را برایتان ساده‌ تر کنیم.

 • روغن موتور + فیلتر روغن
 • رمپ چرخ + چاک
 • عینک ایمنی + دستکش
 • ست جغجغه + سوکت
 • آچار فیلتر روغن + آچار گشتاور
 • قیف + تابه روغن
 • پارچه های تمیز + روزنامه
 • یافتن روغن و فیلتر مناسب

زمان تعویض روغن گیربمس کپچر

در حالت ایده آل، زمانی که احساس می‌کنید ماشین مانند قبل خوب کار نمی‌کند و نمی توانید مانند گذشته از موتور خود محافظت کنید، باید روغن گیربکس کپچر خود را تعویض کنید. شما باید بتوانید روغن را بررسی کرده تا به این تشخیص برسید که:

 • چقدر در میل لنگ باقی مانده است!
 • اگر روغن توسط آب مخلوط شود، آن را شبیه شیر شکلات می‌کند!

گاهی اوقات، وضعیت پس از چندین ماه استفاده همچنان خوب به نظر می‌رسد، اما باید تعویض شود. معیارهای مورد استفاده برای تنظیم فواصل تعویض روغن گیربکس با پذیرش بیشتر روغن‌های مصنوعی و ترکیبی مصنوعی تغییر کرده است. بنابراین، اگر مدت زیادی گذشته است، باید روغن گیربکس رنو کپچر را تعویض کنید. در صورت نیاز می‌ توانید از تعمیرگاه تخصصی کپچر برای تعویض روغن گیربکس کپچر خودروی خود در کمترین زمان کمک بگیرید.

نشانه‌های تعویض روغن گیربکس کپچر

 • موتور یا چراغ تعویض روغن بعد از مدتی روشن می‌شود و به شما هشدار می‌دهد.
 • شنیدن صدای ضربه زدن از موتور که اصلا علامت خوبی نیست و باید فورا اقدامات لازم را انجام دهید.
 • روغن تیره و کثیف در موتور میتواند موتور شما را با مرگ زودرس مواجه کند.
 • بوی روغن داخل خودرو را حتما جدی بگیرید.
 • مسافت پیموده شده بیش از حد لازم باعث کاهش سطح روغن موتور خودرو می‌شود.

مراحل تعویض روغن گیربکس کپچر

قبل از آنکه شروع به تعویض روغن گیربکس کنید بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید تا صدمه‌ای به بدن خود وارد نکنید! به همین منظور استفاده از عینک برای محافظت از چشم و دستکش برای جلوگیری از سوختی یا خراشیدگی بسیار مهم می‌باشد.

خودرو را بر روی سطح شیبدار قرار دهید…

اگر با استفاده از جک خودرو را بالا آورده‌اید باید به شما هشدار دهیم که حتما خودرو را ایمن کنید و بعد به زیر آن بروید و تنها به یک جک اکتفا نکنید. در غیر این صورت چرخ‌های جلو را باید در سطح شیب دار قرار دهید تا قسمت جلویی ان به سمت بالا قرار بگیرد. برای عقب خودرو نیز چیزی قرار دهید تا خودرو فرار نکند.

پلاگین تخلیه را پیدا کرده و بردارید…

یک ظرف بزرگ روغن گیربکس را در زیر محل تخلیه قرار دهید. روزنامه را به زیر و دور تا دور ظرف قرار دهید تا در صورت ریخته روشن روغن بر روی زمین، گاراژ را کثیف نکند! سوکت مناسب را به جغجغه وصل کنید! سوکت را روی دوشاخه تخلیه قرار دهید. پلاگین تخلیه را با ضامن باز کنید و به آرامی در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. هنگامی که دریچه تخلیه شل شد، برداشتن آن را با دست کامل کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید واشر پلاگین تخلیه را بردارید.

بیشتر بدانید  تعمیر TCU گیربکس کپچر

به این نکته توجه داشته‌ باشید که روغن استفاده شده و برخی از سطوح فلزی ممکن است بسیار داغ باشد. برخی از خودروها دارای یک صفحه فلزی یا پلاستیکی هستند که زیر بدنه را پوشانده است که ممکن است برای دسترسی به دریچه تخلیه نیاز به برداشتن آن باشد. بنابراین باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید.

دو شاخه تخلیه را دوباره نصب کنید!

پس از چند دقیقه، پلاگین تخلیه را با آچار گشتاور دوباره نصب کنید و به آرامی در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. همچنین ممکن است مجبور شوید واشر پلاگین تخلیه را مجدداً نصب کنید. روزنه‌های شمع تخلیه و واشر آن ممکن است به مرور زمان از بین بروند. بازرسی بصری این قطعات در هر تعویض روغن اهمیت فراوانی دارد.

تعویض فیلتر روغن موتور کپچر

ظرف روغن و روزنامه را مستقیماً زیر فیلتر روغن قرار دهید و آن را با احتیاط با آچار مخصوص شل کنید و به آرامی در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. هنگامی که فیلتر روغن شل شد، اجازه دهید روغن برای چند ثانیه تخلیه شود. حالا زمان آن فرا رسیده تا فیلتر روغن جدید نصب کنید.

روغن موتور جدید بریزید

کاپوت وسیله نقلیه خود را باز کنید، درپوش روغن موتور را بردارید و قیف را در سوراخ پرکننده قرار دهید. مقدار مشخصاز روغن را به آرامی داخل قیف بریزید. یک لایه نازک روغن را روی روزنه درپوش روغن موتور خود بمالید و با چرخش در جهت عقربه های ساعت دوباره نصب کنید.

نشت روغن موتور کپچر را بررسی کنید

موتور را روشن کنید و اجازه دهید خودروی شما ۲ دقیقه در دور آرام بماند. در این مدت، خودروی خود را از نظر نشتی در اطراف دریچه تخلیه و فیلتر روغن به صورت بصری بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه نشتی، فوراً موتور را خاموش کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

سطح روغن موتور کپچر را بررسی کنید

موتور را خاموش کنید و اجازه دهید روغن موتور به مدت ۲ دقیقه ته نشین شود. میله را بردارید و با دستمال یا دستمال کاغذی تمیز پاک کنید. میله را وارد کنید، یک ثانیه صبر کنید و دوباره آن را بردارید. سطح روغن را در رابطه با نشانگرهای میله اندازه گیری بررسی کنید. علامت های کوچک روی میله به شما اطلاع می دهد که سطح روغن باید کجا باشد.

سرویس مبتنی بر زمان

بسته به وسیله نقلیه، فاصله سرویس دارای یک جزء مبتنی بر زمان خواهد بود. در خودروهای قدیمی‌تر، این فاصله زمانی نشان می‌دهد که روغن باید هر ۳ ماه، ۶ ماه یا یک بار در سال تعویض شود. سرویس‌ های مبتنی بر زمان به این دلیل ایجاد می‌ شوند که تخریب طبیعی در روغن موتور اتفاق می‌ افتد و پس از قرار گرفتن در معرض رطوبت و سایر آلاینده‌ ها تسریع می‌ شود.

تعویض روغن گیربکس کپچر
تعویض روغن گیربکس کپچر

عمر روغن گیربکس

به جای مسافت پیموده شده یا فاصله زمانی تعویض روغن، گزینه دیگری وجود دارد. برای اکثر خودروهای ساخته شده در چند سال اخیر، یک سیستم نظارت بر عمر روغن، استفاده شما را ردیابی و زمان موعد سرویس بعدی را پیش بینی می‌کند. این ترکیب عواملی از جمله شرایط عملیاتی، زمان و مسافت پیموده شده را برای تخمین بهترین زمان برای تعویض روغن گیربکس قبل از تجربه مشکلات مربوط به کیفیت ضعیف روغن، ارائه می‌کند. مانیتورهای عمر روغن یا OLM ها می‌توانند تغییر روغن بعدی شما را در کمتر از ۵/۰۰۰ کیلومتر یا در بیش از ۲۰/۰۰۰ کیلومتر پیش بینی کنند، همه اینها به نحوه استفاده از وسیله نقلیه شما بستگی دارد.

بیشتر بدانید  تعمیر کولر کپچر

این دستگاه عددی را به عنوان درصد عمر روغن نشان می‌دهد و سرویس تعویض روغن گیربکس کپچر و روغن موتور شما باید قبل از رسیدن به ۰٪ عمر باقیمانده انجام شود.

گرفتگی سوزن انژکتور

انژکتورهای سوخت شما باید هر ۵۰ هزار تا تمیز شوند. بله، پاک کننده های انژکتور سوخت بدون نیز وجود دارد، اما بهتر است آن‌ها را به صورت حرفه ای تمیز کنید. این امر نه تنها تضمین می کند که ذرات کربن از بین رفته است، بلکه به تکنسین‌ های خودرو اجازه می‌ دهد تا انژکتورهای سوخت شما را برای ترک و نشت بررسی و آزمایش کنند. اما اگر این کار را دیر انجام دهید ممکن از باعث گرفتی یا حتی سوراخ شدن انژکتور خودروی شما شود.

روغن موتور مناسب کپچر

ابتدا، درک برخی از اصطلاحات و برچسب های رایج روغن موتور ضروری است. هر روغن موتور یا روغن گیربکس رنو کپچر که روی بطری آن مشخصات زیر را داشته باشد مناسب خودرو و حتی جایگزین روغن موتور کپچر  اتومات شما می‌تواند باشد.

 • ویسکوزیته: مقاومت روغن در برابر جریان.  ویسکوزیته با دمای مایع تغییر می‌کند. روغن با سرد شدن غلیظ و با گرم شدن رقیق می‌ شود.
 • SAE: انجمن مهندسین خودرو: این سازمان استانداردهای نفتی را برای صنعت حاکم و ایجاد می‌کند.
 • دونات API: برچسب روی موتور ماشین شما که به شما می‌گوید وسیله نقلیه شما به چه نوع روغنی نیاز دارد. برای تعمیر و نگهداری خودرو، پیروی از استاندارد عملکرد API برای به دست آوردن بهترین طول عمر ممکن موتور ماشین شما بسیار مهم است.
 • 5W-30: درجه حرارت و ویسکوزیته روغن موتور را نشان می‌دهد. ۵ به این معنی است که روغن تا ۵ درجه فارنهایت درجه بندی شده است! عدد دوم نشان دهنده مقاومت روغن در برابر رقیق شدن است. هرچه این عدد بیشتر باشد، روغن در برابر رقیق شدن مقاومت بیشتری دارد.

چه نوع روغن موتور وجود دارد؟

در مورد تعمیر و نگهداری صحیح خودرو، چهار دسته اساسی از روغن موتور کپچر اتومات وجود دارد.

روغن موتور معمولی

روغن موتور معمولی رایج ترین نوع روغن موتور است. از نفت خام تازه تصفیه شده‌ای که اخیراً از یک چاه نفت زیرزمینی بیرون آمده است، می‌آید. این روغن برای خودروهای سبک و مدل قدیمی با مسافت پیموده شده کم و طراحی موتور ساده بهترین کارایی را دارد.

روغن موتور با مسافت پیموده شده بالا

فیلتر روغن موتورهای پرمصرف دارای مواد افزودنی و موادی هستند که به مراقبت از موتورهای قدیمی با مسافت ۱۲۰/۰۰۰ کیلومتر یا بیشتر کمک می‌کنند. تهویه مطبوع، تورم مهر و موم، آنتی اکسیدان‌ها، مواد شوینده و افزودنی‌های اصطکاک به جلوگیری از خرابی عمده موتور و مشکلات تعمیر و نگهداری خودرو کمک می‌کند. روغن موتور کپچر با مسافت پیموده شده ممکن است به کاهش مصرف روغن، به حداقل رساندن نشت روغن و کاهش دود و گازهای گلخانه‌ای کمک کند.

روغن موتور مصنوعی

قیمت روغن موتور مصنوعی و همینطور روغن گیربکس رنو کپچر تا چهار برابر روغن معمولی است، اما در دراز مدت برای موتور شما بهتر است. از نظر عمر خودرو، پولی که برای روغن موتور و فیلتر روغن موتور مصنوعی خرج می‌کنید، می‌تواند با جلوگیری از بروز مشکلات بزرگ در آینده، هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتری را جبران کند. روغن مصنوعی با پایه‌ای از روغن معمولی بسیار تصفیه شده همراه با افزودنی‌های پودر و روغن حامل شروع می‌شود که مواد افزودنی را به طور مساوی در سراسر موتور شما توزیع می کند.

تعویض روغن گیربکس کپچر
تعویض روغن گیربکس کپچر

روغن موتور ترکیبی مصنوعی

روغن موتور ترکیبی مصنوعی روغن معمولی را با نوع مصنوعی ترکیب می‌کند. این روغن یک جایگزین کم‌ هزینه برای روغن‌های موتور تمام مصنوعی می‌ دهد در حالی که دارای درجه بالاتری نسبت به انواع معمولی هستند.

بیشتر بدانید  تعمیر توربو شارژ رنو کپچر

روغن ترمز مناسب کپچر دنده ای

روغن ترمز مناسب کپچر ترکیبی، مخلوطی از روغن فول سنتتیک و روغن معمولی است. معمولاً بیش از ۳۰ درصد روغن مصنوعی ندارد، اما حاوی مواد افزودنی است که به آن اجازه می‌دهد با کاهش احتمال تبخیر روغن، محافظت بیشتری از سیستم ترمز خودرو انجام دهد. یکی از سودمندترین جنبه‌های این دسته روغن این است که معمولاً بسیار ارزان تر از روغن مصنوعی کامل است.

نوع روغن ترمز کپچر

اگر خودرو شما با مسافت ۱۲۰ هزار کیلومتر یا بیشتر دارید، روغن ترمز با مسافت پیموده شده بالا احتمالا بهترین گزینه برای ماشین کپچر شما خواهد بود. این نوع روغن دارای مواد افزودنی است که نشت داخلی و خارجی را کاهش می‌دهد.

چند وقت یکبار باید روغن موتور کپچر خود را تعویض کنید؟

نحوه رانندگی و بسیاری از موارد دیگر تعیین می‌کند که بعد از چند وقت باید نسبت به تعویض روغن موتور کپچر اقدام کنید. به صورت کلی بعد از طی کردن مسافت ۳۰ هزار کیلومتر باید حواستان را جمع کنید و نسبت به تعویض روغن موتور اقدام کنید. سعی کنید همیشه از روغن موتور متناسب خودرویتان استفاده کنید! روغن موتوری که مناسب خودرو نباشد نه تنها هزینه‌های شما را کاهش نمی‌دهد بلکه به آنها می‌افزاید. چرا که با روغن نامناسب به موتور خودرو آسیب وارد می‌شود و حتی ممکن است بسیاری از قطعات آن خراب شوند.

اگر سرویس‌ دوره‌ای کپچر را جدی بگیرید قطعا دیگر نگران این موضوعات نخواهید بود. همچنین از این موضوع اطمینان حاصل می‌کنید که در جاده ها با یک ماشین خراب نمی‌ مانید و تمام برنامه‌های روز خود را از دست نمی‌دهید.

از چه نوع روغنی برای ماشین خود استفاده کنید؟

تعیین نوع روغن گیربکس رنو کپچر مورد نیاز خودرو شما نباید فرآیند چالش برانگیزی باشد. در اینجا چند روش برای ارزیابی انواع روغن موتوری که باید برای ماشین خود استفاده کنید آورده شده است:

 • بررسی کنید که آیا روغن تست شده است یا خیر
 • اطمینان پیدا کنید که روغن شما مناسب بوده و دارای استاندارهای لازم و تایید شده باشد.
 • روغن در جایی روی ظرف دارای علامت ستاره ای برای نشان دادن آن خواهد بود.
 • آیا مسافت پیموده شده شما بیش از ۱۲۰/۰۰۰ کیلومتر است؟
 • آب و هوای منطقه شما چگونه است؟
 • اگر در آب و هوای سردتر زندگی می‌کنید، باید روی روغن رقیق تری سرمایه گذاری کنید زیرا روغن موتور در آب و هوای سردتر غلیظ می‌ شود.
 • روغن غلیظ تر با افزودنی های بیشتر ممکن است برای آب و هوای گرم تر لازم باشد زیرا روغن در هوای گرم رقیق می‌ شود.
 • به درجه ها توجه کنید، زیرا عدد کمتر در جلوی “W” روی یک محصول روغنی به این معنی است که ویسکوزیته آن ضخیم تر است!

از کجا می توانم خدمات تعویض روغن دریافت کنم؟

همیشه سعی کنید هر چند وقت یک بار سطح روغن را چک کنید تا از این موضوع اطمینان حاصل کنید که جای موتور در خودرو کاملا امن باشد. گاهی پیش می‌آید که شما در طول یک ماه از خودرو زیاد کار می‌کشید و سفرهای طولانی می‌روید. در این صورت باید بدانید که حتما سطح روغن از آن چیزی که انتظار دارید پایین‌ تر آمده‌ است. بنابراین حتما به این موضوع توجه کنید و سریعا نسبت به تعویض روغن موتور کپچر اقدام کنید.

بخش روانکاری سریع در رنو وان می‌ تواند در کوتاه ترین زمان و بدون وقت قبلی تعویض روغن گیربکس کپچر شما را انجام دهد. در صورت نیاز می توانید با شماره تلفن (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس گرفته و یا به صورت حضوری در تعمیرگاه رنو منتظر شما خواهیم بود.

2 پاسخ

 1. سلام و درود
  کپچر مدل 1400دارم با 84هزار تا کارکرد
  برای تعویض روغن گیربکس باید فیلتر هم تعویض کنیم یا نیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *