علت ریپ زدن مگان چیست؟

وجود آلودگی در سیلندر یا محفظه احتراق باعث می‌ شود موتور مگان ریپ بزند. احتراق لازم برای روشن شدن موتور در قسمت سیلندر رخ می‌دهد. این احتراق مداوم باعث می شود پس از مدتی یک سری دوده و چربی در سیلندر ایجاد بشود. با باز کردن موتور و تمیزی سیلندر ...
علت ریپ زدن مگان چیست؟

راهنمای مطالعه

علت ریپ زدن مگان چیست؟ بی شک این یکی از مهم‌ ترین سوالاتی است که دارندگان خودروی مگان با آن روبرو هستند. ولی جای نگرانی نیست. یکی از دلایلی که موجب می‌شود موتور ریپ بزند می‌تواند مسدود شدن مجرای خروج دود باشد.

علت ریپ زدن مگان چیست؟

اگر شما هم مانند اکثر دارندگان خودروی مگان از اینکه موتور ریپ بزند شاکی هستید و بارها مجبور به مراجعه به تعمیرگاه رنو شده‌ اید لازم است بدانید که مهم‌ ترین علت ریپ زدن مگان مسدود شدن مسیر خروج دود است. اگر مسیر خروج دود خودرو به هر دلیلی مسدود باشد و دود نتواند به راحتی خارج شود موتور شروع می‌ کند به اینکه ریپ بزند. این اولین علامت اخطار خواهد بود. به جز ریپ زدن، روشن نشدن خودرو و برخی مواقع خفه کار کردن نیز می‌تواند به دلیل انسداد مجرای خروج دود رخ بدهد.

به جز انسداد مجرای خروج دود علل های دیگر مانند خراب شدن مدار جرقه هم امکان دارد علت این باشد که موتور ریپ بزند. اگر کمی آب به مدار جرقه نفوذ کند و باعث رطوبت در مدار جرقه بشود زمینه‌ ساز خرابی مدار جرقه را ایجاد می‌کند. در چنین شرایطی بهترین کار این است که در اولین فرصت شرایط مدار را بررسی کنید و از خشک بودن مدار جرقه مطمئن شوید. مدار جرقه زمانی که خشک و به دور از هرگونه رطوبتی باشد در بهترین حالت عملکردی خود قرار دارد.

تاثیر خرابی شمع‌ ها در ریپ زدن مگان

از آنجایی که شمع‌ ها یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های سیلندر و حتی موتور خودرو می‌ شود پس اگر دچار هر گونه خرابی‌ شود منجر به ریپ زدن موتور مگان می شود. در صورت خرابی شمع‎‌ ها اولین قدم این است که آنها را بشویید و همچنین پلاتین را هم مجدد تنظیم کنید. اگر با این کارها مشکل برطرف نشد لازم است که حتما‌ً شمع‌ ها عوض شوند. یکی دیگر از دلایل رایج که باعث می‌ شود موتور ریپ بزند نبود میزان سوخت مکفی در خودرو می‌ باشد. مهم نیست که خودروی شما از چه نوع سوختی استفاده می‌ کند. اگر میزان سوخت کافی‌ در خودرو وجود نداشته باشد شاهد این هستیم که موتور ریپ می‌زند.

بیشتر بدانید  شستشوی سوزن انژکتور مگان

گاهاً پیش می‌ آید که کمی آب وارد مخزن سوخت می‌ شود. در صورت مشاهده چنین مواردی الزامی است که برای جلوگیری از مشکل و عملکرد معیوب خودرو مخزن را سریع خالی کنید و مخزن را با سوخت خالص پر نمایید. طبق نظر اکثر تعمیرکاران متخصص رنو وان عدم ارسال سوخت به موتور نیز دلیل دیگری است برای اینکه موتور ریپ بزند. اگر لوله دچار هر گونه گرفتگی‌ باشد نمی‌ تواند سوخت لازم را به موتور برساند. در چنین شرایطی مراجعه به تعمیرگاه تخصصی رنو و رسوب زدایی از لوله برای رفع انسداد امری ضروری می‌باشد. تلفن تماس تعمیرگاه رنو وان (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

دلایل دیگری برای ریپ زدن مگان

به جز موارد بالا دلایل متعدد زیادی باعث می‌شود موتور مگان ریپ بزند. قبل از اینکه بخواهیم تک تک این دلایل را به طور جزئی بررسی کنیم باید این مورد را در نظر داشته باشید که خودرو شما متشکل از سیستم‌ ها و قطعات بیشماری می‌ باشد. هر عیب یا نقضی در هر یک از این سیستم‌ ها یا قطعات می‌ تواند باعث ایجاد اختلال در عملکرد کلی خودرو بشود. در این بین برخی قطعات از اهمیت بیشتری برخوردار می‌ باشد. برای مثال گیربکس تاثیر بسیار مهمی در عملکرد کلی خودرو دارد.

آلودگی سیلندر

وجود آلودگی در سیلندر یا محفظه احتراق باعث می‌ شود موتور مگان ریپ بزند. احتراق لازم برای روشن شدن موتور در قسمت سیلندر رخ می‌دهد. این احتراق مداوم باعث می شود پس از مدتی یک سری دوده و چربی در سیلندر ایجاد بشود. با باز کردن موتور و تمیزی سیلندر از این دوده و چربی، مسئله تا حد زیادی حل می گردد و از اینکه موتور ریپ بزند جلوگیری می کند.

داغ کردن موتور

رانندگی در فصل گرما، طولانی مدت رانندگی کردن و همچنین رانندگی در ترافیک باعث می‌ شود موتور کمی داغ کند. وجود سیستم خنک کننده یا رادیاتور و حتی روغن موتور برای رفع این گرمای بیش از حد موتور است ولی گاهاً موتور به این راحتی خنک نمی‌ شود و گرمای خود باعث می‌شود خودرو ریپ بزند. اگر چنین اتفاقی رخ داد باید از روش‌ های برای خنکی موتور اقدام کرد تا دیگر موتور ریپ نزند.

بیشتر بدانید  همه چیز در مورد خودروی مگان

عملکرد نامناسب دلکو

آوانس دلکو حد مشخصی دارد که اگر کمتر یا بیشتر از این حد قرار گیرد موتور ریپ می‌ زند.در دفترچه راهنمای خودرو حد استاندارد برای آوانس دلکو وجود دارد که بهتر است آوانس دلکو را روی این حد تنظیم کنید. خرابی فنر آوانس دلکو باعث می‌شود آوانس دلکو از حد استاندارد خارج شود. در این شرایط با تعویض فنر مشکل برطرف خواهد شد. آوانس دلکو به صورت نیروی گریز از مرکز کار خواهد کرد.

آیا موتور در دورهای بالا ریپ می‌ زند؟

پس از مشاهده و اطمینان از حرکات نامتوازن مگان نوبت به بررسی این مورد می‌ رسد که آیا موتور در دورهای بالا نیز ریپ می‌زند یا نه؟ اگر شما هم در دورهای بالا هم شاهد بودید موتور ریپ می‌ زند باید پلاتین را وارسی کنید. سوخت کم در پلاتین را می‌ شود با یک برس زبر یا نهایتا خراشیدگی سوختگی برطرف ساخت ولی اگر میزان سوختگی زیاد باشد باید قطعه تعویض گردد.

چرا موتور خودرو در دور آرام خاموش می‌ شود؟

اگر شاهد این بودید که موتور در دور آرام ریپ می‌زند و در نهایت خاموش می‌ شود احتمال این که لوله‌های مکش نشتی خواهد داشت. در صورت بروز چنین مشکلی بهتر است که مشکل منیفولد و تمامی قطعاتی که به آن مربوط می‌ باشد را کنترل کنید تا اگر نشتی‌ ای وجود دارد برطرف گردد و باز اتصالات را باز محکم نمایید. دلیل دیگری که برای خاموش شدن خودرو در دورهای آرام وجود دارد این است که پیچ گاز تنظیم نباشد! می‌ توانید به تنظیم مجدد پیچ گاز تا جایی که ریپ و خاموشی خودرو برطرف گردد ادامه دهید.

اگر مشکل در سوراخ هوا باشد نیز می‌ توانید با برطرف کردن گرفتگی سر راه سوراخ هوا این مشکل را نیز حل کنید.

سخن پایانی

در این مقاله شما را با دلایلی که باعث میشد موتور ریپ بزند، آشنا کردیم. سعی کردیم با بیان تک تک دلایلی که باعث چنین اتفاقی می‌ شود به شما کمک کنیم تا راحت‌ تر بتوانید نسبت به رفع آن اقدام کنید. با این حال توصیه می‌ شود که در صورت مشاهده حرکات نامتوازن به تعمیرگاه مجاز رنو مراجعه کنید. امیدواریم اطلاعات مفیدی در مورد رفع حرکات نامتوازن موتور خودرو به شما ارائه داده باشیم در صورت بروز مشکل در خصوص ریپ زدن موتور مگان خود می توانید با شماره (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳) تماس بگیرید.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم مگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *