لرزش موتور مگان

گاهی وقت ها خود موتور خودرو به علت خرابی یا آسیب ممکن است سبب لرزش شود از جمله نشانه هایی از لرزش مثل لرزیدن و تکان خوردن خودرو در حین شتاب بالا، در محدوده سرعت خاص بریده بریده تکان خوردن، در ابتدا ماشین خوب روشن شود ولی بعد از مدتی شروع به....
دلایل لرزش موتور مگان چیست؟

راهنمای مطالعه

مگان یک خودرو فرانسوی است که اولین بار در سال 1995 به بازارعرضه شد. در سال 1378 شرکت پارس خودرو ایران تصمیم به تولید این خودرو در کشور کرد. مگان به دلیل ظاهر جذابی که در دوران خود داشت محبوبیت بسیاری در بین مردم بدست آورد. اما محبوبیت آن طولی نکشید که خاموش شد و آن هم به علت لرزش موتور مگان بود. در این مقاله می خواهیم باهم علت لرزش موتور مگان را باهم بررسی کنیم.

لرزش موتور مگان

همانطور که گفته شد خودرو مگان پس از تولید در بازار ایران محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم بدست آورد اما دیری نپایید که این محبوبیت در بین مردم ازبین رفت و آن هم به علت لرزش موتور مگان بود که یکی از ایرادات ازاردهنده در این خودرو می باشد.

علت لرزش موتور مگان

یکی از عواملی که در هنگام رانندگی خودرو مگان حتما متوجه آن خواهید شد لرزش موتور آن می باشد. در این جا میخواهیم علت های لرزش موتور مگان را باهم بررسی کنیم.

دمپرمیل لنگ

ایرادی که در دمپر میل لنگ ایجاد میشود باعث لرزش در موتور مگان می شود چراکه وظیفه این قطعه کاستن لرزش هنگام بکار افتادن‌ماشین می باشد.

شمع ها

اگر شمع ماشین دچار آسیب یا خرابی شد باید آن را تعویض کرد چرا که سبب لرزش در موتور می شود.

هوای سرد

زمانی که ماشین در هوای سرد قرار میگیرد هنگام استارت زدن ماشین، شما لرزش موتور را احساس میکنید. اما نگران نباشید که بعداز رسیدن ماشین به دمای مناسب لرزش ان از بین می رود.

محورو کمک ها

اگر ضربه شدیدی به چرخ های خودرو وارد شود ممکن است محورو کمک های خودرو دچار آسیب شوند. این قسمت ها نقش کاهش لرزش را ایفا میکنند از این رو آسیب آنها سبب لرزش در موتور مگان می شود.

موتور خودرو

گاهی وقت ها خود موتور خودرو به علت خرابی یا آسیب ممکن است سبب لرزش شود از جمله نشانه هایی از لرزش مثل لرزیدن و تکان خوردن خودرو در حین شتاب بالا، در محدوده سرعت خاص بریده بریده تکان خوردن، در ابتدا ماشین خوب روشن شود ولی بعد از مدتی شروع به لرزش کند. همه ی این علائم ممکن است به علت خرابی شمع، سیم اتصال شمع خودرو و کثیف شدن فیلترموتورنیز باشد.

دلایل لرزش موتور مگان چیست؟

اکسل ( محور چرخ )

خم شدن اکسل در خودرو، تکان هایی را در ماشین به وجود می آورد که با افزایش سرعت آن، این تکان ها شدیدتر نیز می شوند. علت این تکان ها این است که اکسل بخشی از قدرت موتور را به چرخ ها منتقل می کند و اگر خراب شود سبب لرزش موتور مگان می شود.

ترمز خودرو

اگر هنگام ترمز زدن، ماشین تکان میخورد احتمالا روتر ترمز شما تاب برداشته‌است. روتر یک دیسک نقره ای است که به سیستم ترمز وصل است.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه دینام مگان

تایر خودرو

یکی از مشکلات اصلی لرزش موتور مگان شاید همین تایر باشد چرا که تایر یکی از اجزای اصلی برای به حرکت درآمدن ماشین می باشد.

لرزش موتور رنو مگان 2000

در این بخش می خواهیم باهم علت های لرزش موتور رنو مگان 2000 را بررسی کنیم. چراکه تکان خوردن‌خودرو نه تنها آزاردهنده‌بلکه خطرناک نیز می باشد.

قرقره میل لنگ: اولین نشانه ای که ممکن است سبب لرزش موتور رنو مگان 2000 باشد همین قرره میل لنگ می باشد که به آن قرقره دمپر نیز میگویند.

شمع: اگر شمع در خودروکثیف یا فرسوده‌شده‌باشد باعث ایجاد جرقه و در نتیجه انفجار یک یا چند سیلندر میشود.

شفت ها: شکسته‌شدن شفت ها در موتور رنو مگان 2000 یکی دیگر از علت های لرزش خودرو می باشد.

دیسک ترمز: این مشکل تنها در هنگام ترمز گرفتن‌قابل مشاهده‌است. زمانی که دیسک ها به دلیل ترمزگرفتن زیاد در هنگام رانندگی، بیش از حد گرم می شوند و تاب میخورند،این مشکل به وجود می آید.

گیربکس: خراب شدن گیربکس ماشین نیز سبب لرزش موتور رنو مگان 2000 می شود.

فلایویل و کلاچ: فلایویل رو کلاچ قرار دارد، اگر دچار خرابی یا فرسودگی شود کلاچ را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب لرزش موتور می شود.

بوستر پمپ و لوله های ورودی هوا: زمانی که درلوله ی سوخت ماشین حباب های هوا وجود داشته باشد سبب لرزش می شود.

انژکتور: زمانی که از موتور ماشین بشدت کار بکشید انژکتور دچار مشکل می شود و در نهایت باعث ایجاد لرزش موتور رنو مگان می شود.

سیستم تعلیق: زمانی که سیستم تعلیق تعلیق براثر ضربه های متعدد تغییر شکل پیداکند باعث لرزش موتور می شود.

نامتعادل بودن چرخ ها مخصوصا با رانندگی در سرعت های بالا باعث لرزش در ماشین می شود.

لرزش موتور مگان در دور پایین

دور موتور رابطه مستقیمی با سرعت و قدرت خودرو دارد. هرچقدر دور موتور قوی باشد، سرعت خودرو زیاد خواهد شد، اما دلایلی وجود دارد که موتور در دور پایین باعث لرزش خودرو می شود از جمله:

گیربکس

وظیفه کنترل و تنظیم قدرت گیربکس توسط گشتاور تولید می شود که باید قدرت متناسب با نیاز خودرو را به چرخ ها منتقل کند. وجود گرفتگی در فیلتر گیربکس، از دست دان خاصیت روانکاوی، کاهش میزان روغن گیربکس، خرابی ماهک دسته دنده، خرابی سوپاپ‌های روغن، ایراد فلایویل و غیره باعث لرزش موتور در هنگام حرکت و شتاب‌گیری می‌شود.

فیلترهوا

کثیف شدن و پرشدن لوله هوا باعث می شود که اکسیژن کافی به سیلندرها و منیفولد ها برسد. و در نهایت سبب لرزش موتور مگان می شود.

بیشتر بدانید  ۸ دلیل خرابی سیم کشی مگان

لرزش گیرمیل لنگ

لرزش گیر یا دمپر میل لنگ برای گرفتن‌تنش های شدیدی است که از گشتاور به میل لنگ وارد میشود. زمانیکه این قطعه خراب شود باعث لرزش موتور می شود که فصل های زمستان یا تابستان بیش از پیش قابل مشاهده خواهد بود.

کوئل

یکی از اصلی ترین قطعاتی که سیستم برق خودرو تامین می کند و ان را به شمع ها می رساند تا باعث جرقه زنی آنها شود. کویل یک سیم پیچ تقویت کننده است که ولتاژ باتری را قوی تر می کند و آن را در زمان لازم به شمع می رساند. عواملی مانند کثیفی فیلترهوا، عملکرد نادرست باتری، گذشت زمان، وصل کردن سر وایر به بدنه خودرو و بی توجهی به مشکلات برق خودرو باعث خراب شدن کویل میشود و در نهایت لرزش ماشین را به همراه دارد.

پلوس

بخش از دیفرانسیل خودرو است که نیروی لازم برای حرکت خودرو را فراهم میکند. خراب شدن پلوس می تواند یکی دیگر از دلایل لرزش موتور مگان باشد.

سنسور اکسیژن

یک قطعه ی الکترونیکی است که میزان اکسیژن لازم در سوخت موتور را فراهم می کند. سلامت آن باعث بهبود احتراق، افزایش راندمان موتور، کاهش مصرف سوخت و کاهش آلایندگی است و عدم سلامت آن به معنای لرزش ماشین می باشد.

شمع

شمعی که خراب شده‌باشد از اشتعال مخلوط سوخت و هوا در سیلندر جلوگیری می کند و در نهایت لرزش موتور مگان را شاهد خواهیم بود.

علت لرزش موتور مگان هنگام گاز دادن

در مدل های جدید مگان معمولا ازین مدل مشکلات پیدا نمی شود، اما با افزایش استفاده از خودرو نشانه های لرزش پیدار می شود و باعث ناراحتی و اذیت راننده و حتی سرنشینان می شود. ازجمله دلایلی که سبب لرزش موتور هنگام گاز دادن‌می شود: فرسودگی دسته موتور، مشکلی که در سیستم جرقه زنی ماشین به دلیل کثیفی یا خرابی شمع ماشین ایجاد میشود و نشتی سیلندر که منجر می شود فرایند فشرده‌سازی مخلوط سوخت و هوا در داخل موتور به خوبی انجام نگیرد و در نهایت ما لرزش موتور مگان را شاهد خواهیم بود.

علت لرزش درجا خودرو

مشکل نشتی سیلندر یکی از خرابی هایی است که نیازمند باز کردن کامل موتور و بررسی اجزای آن است که علت لرزش درجا خودرو نیز می باشد. انژکتور معیوب، رسوبات موجود در سوخت منجر به خرابی سیلندر و در نهایت باعث از کار افتادن‌موتور مگان می شود. برای تمیز کردن انژکتور و مجاری انتقال سوخت، مکمل ها وافزودنی هایی وجود دارد که می توانید موقتا از آنها استفاده کنید تا بعدا ماشین را به تعمیرگاه ببرید.

علت اصلی لرزش موتور رنو مگان 2000

از اصلی ترین دلایل لرزش موتور، مشکل درکلاچ ماشین و سیلندر می باشد که با رسیدگی به آنها از شر لرزش خودرو راحت شوید.

بیشتر بدانید  علائم خرابی دسته موتور شاتونی مگان

علت لرزش موتور ماشین هنگام گاز دادن

مشکلاتی که در سیستم سوخت رسانی ایجاد می شود یکی از دلایل اصلی لرزش موتور ماشین در هنگام گاز دادن‌یا در حالت ایستاده‌است. آسیبی که دراثر تصادفات و ضربات شدید به شاسی خودرو وارد می شود. ازجمله دلیل اصلی لرزش موتور هنگام استارت زدن‌خودرو می باشد.

علت لرزش خودرو هنگام شتاب گیری

به صورت کلی از معمول ترین لرزش موتور خودرو در هنگام شتاب گیری می توان به عدم تعادل بین چرخ ها و خوردگی پلوس اشاره کرد. اما باز هم بصورت صد در صد نمی توان مطمئن بود.

دلایل لرزش خودرو چیست؟

از متداول ترین علت های لرزش خودرو می توان به وجود مشکل و خرابی در لاستیک ها، چرخ ها، ترمز، کلاچ، فرمان، سیستم تعلیق، محورها و موتور ماشین اشاره کرد.

انتقال لرزش موتور مگان به اتاق چه دلیلی دارد؟

وجود مشکل در قرقره میل لنگ، شمع خودر، دیسک ترمز، گیربکس، فلایویل و کلاچ، بوستر پمپ و لوله های ورودی هوا، انژکتور، نامتعادل بودن چرخ ها، سیستم تعلیق خودرو، زیرشاسی ها وشکستگی شفت ها از جمله عواملی است که سبب لرزش موتور مگان می شود و حتی این لرزش را سرنشینان و راننده نیز احساس می کنند.

علت لرزیدن رنو در هنگام حرکت

کلاچ یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده خودرو می باشد که وظیفه ی آن قطع و وصل کردن موتور به چرخ دنده ها می باشد. از جمله مهم ترین دلایل لرزیدن رنو در هنگام حرکت سیستم کلاچ می باشد. زمانی که ماشین را روشن می کنید و پا بر روی پدال کلاچ می گذارید، نیرو به چرخ دنده ها نرسد باعث لرزش در موتور رنو می شود.

علت لرزش مگان اتومات در حالت ایستاده

در زمانی که هیچ نیرویی از موتور به چرخ ها منتقل نمی شود یا به اصلاح بیکار یا ایستاده، خودرو دچار لرزش می شود. ممکن است این لرزش به دلایلی مثل:

  • وایر وظیفه انتقال برق از کوئل به شمع را دارد. خرابی وایر منجر به کاهش قدرت موتور و باعث افزایش گرمای آن و در نهایت لرزش موتور در حالت ایستاده می شود .
  • تسمه تایم طوری تنظیم شده‌که همزمان با چرخش میل لنگ باعث چرخش میل بادامک یا میل سوپاپ شود. اما هرگونه آسیب به تسمه تایم باعث اختلال در کارکرد موتور می شود.
  • سیستم اگزوز واکنش های شیمیایی و دود را از سیلندر به بیرون هدایت میکند. هرگونه خرابی و رسوب در این بخش سبب اختلال در موتور ماشین می شود.
  • ناخالصی در سوخت ماشین و روغن موتور نامرغوب از جمله دلایل دیگری برای لرزش موتور ماشین می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *