تعویض دیسک و صفحه مگان

یکی از بهترین و اصولی‌ترین روش تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه مگان زمانی است که شما خودرو را روشن کنید. کلاچ را گرفته و دنده را در وضعیت ۴ قرار دهید و کلاچ را به آرامی رها کنید. اگر خودرو خاموش شد نشان بر سلامت دیسک‌ و صفحه است. اما ....
تعویض دیسک و صفحه مگان

راهنمای مطالعه

‌مهم ترین و ضروری ترین قطعه ای که در هر خودرویی می توان از آن نام برد دیسک و صفحه می باشد.قدرت توسط موتور تولید می شود و به وسیله ی گیر بکس ها به چرخ انتقال می یابد و در نهایت منجر به حرکت ماشین می شود.

دیسک و صفحه از جمله اولین قطعه ای است که هنگام انتقال نیرو از موتور به چرخ ها درگیر می شود. از این رو بیشترین میزان فشار بر روی این قطعه می باشد. به همین دلیل باید حواستان به این قطعه باشد و نسبت به تعویض دیسک و صفحه مگان هوشیار باشید چرا که دیر عوض کردن ان منجر به هزینه های فراوان می شود.

تعویض دیسک و صفحه مگان 1600

در سیستم ها و مکانیزم های گوناگون بهترین وسیله ی انتقال نیرو کلاچ است که باعث می شود نیرو در جای دیگر مصرف نشود. در مگان دیسک و صفحه وسیله ای برای انتقال چرخش از شفتی به شفت دیگر را کلاچ می گویند. سیستم کلاچ  شامل دوشاخه کلاچ، صفحه کلاچ، بلبرینگ کلاچ، اهرم، شاخک ها، صفحه دنده و دیسک کلاچ می باشد. مگان دارای قطعه ای به نام صفحه کلاچ می باشد که امکان به حرکت دراوردن خودرو توسط راننده را بر عهده دارد. کلاچ امکان تعویض دنده را برای به حرکت دراوردن ماشین فراهم می کند. صفحه کلاچ بعداز مدتی دچار فرسایش می شود و امکان ساییدگی ان وجود دارد که باید تعویض شود. تعویض دیسک و صفحه مگان 1600 بستگی به  نوع رانندگی دارد و معمولا بعد از هر60 هزار کیلومتر نسبت به تعویض آن باید اقدام کرد.

شما ابتدا باید خودرو را روشن کنید، کلاچ گرفته و دنده‌را در وضعیت دنده ۴ قرار دهید، کلاچ را به آرامی رها کرده، اگر خودرو خاموش شود نشان بر سلامت دیسک ‌و صفحه‌است، اما اگر خودرو شروع به حرکت کرد و خاموش نشد، یعنی دیسک ‌و صفحه فرسوده‌است و به زودی باید آن را تعویض کنید.

تعویض دیسک و صفحه مگان

تعویض دیسک و صفحه مگان 2000

نیروی موجود در دیسک و صفحه باعث افزایش قدرت خودرو می شود. درواقع دیسک و صفحه بخشی از گیربکس است که وظیفه ی انتقال نیرو را برعهده دارد. کلاچ در این سیستم کار وصل و قطع کردن نیرو از صفحه به موتور خودرو را بر عهده دارد. با گرفتن کلاچ توسط راننده، نیرو از موتور خودرو وارد جعبه دنده‌می شود و شما می توانید به راحتی دنده‌را عوض کنید. حرکت کردن یک ماشین وابسته به دیسک، صفحه کلاچ و چند ابزاردیگر می باشد.
برای اینکه از سالم بودن دیسک و صفحه مگان 2000 مطلع شوید. ابتدا ماشین را روشن کنید، کلاچ را فشار دهید و دنده را در وضعیت 4 قرار دهید. بعد به آرامی کلاچ را رها کنید. اگر خودرو خاموش شود نشان از سالم بودن دیسک و صفحه می دهد و نیاز به تعویض نیست. اما اگر خودرو شروع به حرکت کرد باید نسبت به تعویض دیسک و صفحه مگان 2000 اقدام کنید.

بیشتر بدانید  دلایل کم شدن سرمای کولر مگان چیست؟

دیسک و صفحه کلاچ مگان اصلی

خراب بودن صفحه کلاچ اگر به موقع شناسایی نشود منجر به تخریب و آسیب رسانی به بخش های دیگر خودرو می شود و هزینه ی سنگینی را برجای میگذارد. به برخی از اقداماتی اشاره میکنیم که اگر به انها توجه نکنیم منجر به آسیب به دیسک و صفحه کلاچ مگان می شود.

تمام شدن دیسک کلاچ

مجموعه کلاچ معمولا دور از دید می باشد و به همین دلیل براحتی نمی توان متوجه خرابی ان شد. جنس دیسک کلاچ مثل لنت ترمز می باشد. با فرسودگی و تمام شدن لنت کلاچ که وظیفه ایجاد اصطکاک در صفحه کلاچ را بر عهده‌دارد، انتقال نیرو ضعیف شده‌و دیسک بر روی صفحه کلاچ کشیده‌می شود و ساییدگی ایجاد میکند. در نتیجه باعث کندی خودرو، افت شدید توان شتاب گیری، ضعف کشش خودرو در سربالایی ها وایجاد سروصدا می باشد.

داغ شدن دیسک و صفحه

در دراز مدت بکارگیری خودرو، میان دیسک و صفحه اصطکاک ایجاد میکند و این اصطکاک منجر به حرارت زیاد می شود. داغ شدن دیسک و صفحه باعث کاهش اصطکاک و انتقال نیرو می شود. در نهایت میبینید که خودرو کشش لازم برای عبور از یک شیب را ندارد و این مورد را می توانید در هنگام رانندگی در ترافیک های طولانی یا در سربالایی ها مشاهده کنید.

تاب برداشتن صفحه کلاچ

زمانی که از خودرو بسیار زیاد استفاده کردید و بعد خودرو را سریع خاموش کرده باشید درواقع باعث سرد شدن ناگهانی کلاچ داغ می شوید که منجر به ترک خوردن یا تاب برداشتن صفحه کلاچ می شود.

برهم‌خوردن تنظیم کلاچ

دوشاخه کلاچ که مسئول متصل و جدا کردن صفحه و دیسک می باشد درمگان بصورت الکترونیکی و در ماشین های قدیمی به صورت سیمی و اهرمی بود.
نوع هیدرولیکی که شبیه به سیستم ترمز می باشد، دارای 2 سیلندر روغنی می باشد که یکی در زیر پا و دیگری در تماس با دوشاخه کلاچ است. در گذشته فشار بر این بخش موجب برهم خوردن تنظیم کلاچ می شد ولی به دلیل هیدرولیک بودن در خودرو مگان کمترین فشار را وارد می کند و موجب قفل شدن کلاچ نمی شود.

آلودگی کلاچ

بدلیل عایق بندی نامناسب و نشتی در سیستم کلاچ موجب می شود مقداری سیال یا همان روغن بر روی دیسک صفحه ی کلاچ بریزد و باعث آلودگی کلاچ شود.

بیشتر بدانید  دلایل بیشتر شدن صدای موتور مگان چیست؟

سوختن کلاچ خودرو

زمانی که بار سنگینی به لاستیک ها وارد شود باعث سوختن کلاچ خودرو می شود. این بار سنگین ممکن است توسط تیک آف کرن خودرو به وجود بیاید یا حمل بار.

سوختن صفحه کلاچ

سنگین شدن بیش از حد ماشین در اثر اتفاقات مختلف منجر به سوختن صفحه کلاچ می شود.

بهترین زمان تعویض دیسک و صفحه مگان

یکی از بهترین و اصولی‌ترین روش تشخیص زمان تعویض دیسک و صفحه مگان زمانی است که شما خودرو را روشن کنید. کلاچ را گرفته و دنده را در وضعیت ۴ قرار دهید و کلاچ را به آرامی رها کنید. اگر خودرو خاموش شد نشان بر سلامت دیسک‌ و صفحه است. اما اگر خودرو شروع به حرکت کرد و خاموش نشد. یعنی دیسک ‌و صفحه فرسوده است و به زودی باید آن را تعویض کنید.

یا می توانید ماشین را روشن کنید و در سرعت 20 تا 30 کیلومتر بر ساعت قرار گیرید. آنگاه دنده خودرو را به وضعیت 4 انتقال دهید و پدال گاز را تا انتها فشاردهید. در این حالت اگر موتور خودرو شتاب گرفت و پرش داشت یعنی زمان تعویض دیسک و صفحه فرارسیده است.

صفحه کلاچ بعداز مدتی دچار فرسایش می شود و امکان ساییدگی ان وجود دارد که باید تعویض شود. تعویض دیسک و صفحه مگان بستگی به نوع رانندگی دارد و معمولا بعد از هر60 هزار کیلومتر نسبت به تعویض آن باید اقدام کرد.

تعویض دیسک و صفحه مگان

علت خرابی دیسک و صفحه مگان

۱. درست‌ عوض‌نکردن دنده: وقتی میخواهید دنده را عوض کنید باید کلاچ را تا انتها فشاردهید. عمل نکردن به اینکار باعث آسیب به صفحه کلاچ می شود.

۲. انتخاب دنده غلط: در زمان رانندگی حواستان باشد که از دنده مناسب مسیرتان استفاده کنید. با انتخاب دنده نامناسب به خودرو فشار وارد می شود و در نهایت منجر به خرابی دیسک و صفحه مگان می شود.

۳. رانندگی در ترافیک سنگین: در زمانی که ترافیک سنگین است و مجبورید کلاچ خودرو را زیاد نگهدارید. باعث فشار به صفحه کلاچ و در نهایت آسیب به ان می شود.

۴. شتاب زیاد در حرکت: در هنگام رانندگی اگر شتاب خودرو را زیاد و کم کنید. این عمل منجر به خرابی کلاچ می شود.

۵. سنگین شدن خودرو در اثر فشار زیاد ناشی از بار در داخل خودرو یا سوار کردن سرنشینان بیش از حد باعث آسیب دیدن کلاچ و در نهایت تعویض دیسک و صفحه مگان می شود.

وظیفه اصلی دیسک و صفحه مگان

دیسک و صفحه وسیله ای است که از طریق تعویض دنده، وظیفه ی انتقال قدرت از موتور ماشین به چرخ ها را بر عهده دارد. باعث به حرکت درآمدن‌خودرو می شود چراکه نقش مهمی در شتاب و سرعت گرفتن‌ ماشین بر عهده‌‌ دارد.

بیشتر بدانید  تعویض تسمه دینام مگان

قسمت های مختلف دیسک‌ و صفحه خودرو:

دیسک کلاچ: این قطعه با صفحه کلاچ در تماس است، صفحه کلاچ مدام بر روی این قطعه در حال چرخش است.

خورشیدی: یک فنر ارتجاعی است که در پشت دیسک کلاچ قرار دارد.

بلبرینگ کلاچ: این قطعه بر روی دوشاخه گیربکس قرار دارد، و هنگامی که کلاچ گرفته‌ شود، وارد شفت گیربکس شده‌و شروع به چرخش می کند.

صفحه کلاچ: بر روی دیسک کلاچ قرارمی گیرد، روی صفحه کلاچ تعدادی لنت قرار دارد که در صورت اتمام آن ها ماشین شتاب مورد نیاز را نخواهد داشت.

هزینه تعویض دیسک و صفحه مگان

باتوجه به شرایط اقتصادی امروزه هزینه تعویض دیسک و صفحه مگان متغیر می باشد اما به صورت حدودی می توان گفت که 3 میلیون را باید درنظر داشت.

زمان تعویض صفحه کلاچ مگان

عوامل مختلفی بر زمان تعویض صفحه کلاچ تاثیر می گذارند. اما گاهی اوقات با دیدن این نشانه ها باید نسبت به تعویض صفحه کلاچ خود اقدام کنید.

 • زمانی که احساس کردید پدال کلاچ سفت و خشک شده‌است.
 • زمانی که با هربار رها کردن پدال کلاچ، پای شما نیز در یک حرکتی تند به عقب پرتاب شود یعنی کلاچ فرسوده‌شده‌ و نیاز به تعویض دارد.
 • زمانی که خودرو در حرکت است و دور موتور را افزایش می دهید ولی سرعتی که ماشین باید از خود نشان دهد را نمیگیرید. یعنی نسبت به افزایش سرعت خودرو، دور موتور پایین است. درواقع زمان تعویض صفحه کلاچ مگان می باشد
 • زمانی که در هنگام رانندگی دنده درست جا نرود یا سخت تعویض شود باید نسبت به تعویض کلاچ مگان اقدام کنید.
 • زمانی که خودرو را روشن میکنید و بر روی دنده یک میگذارید، اتاق خودرو به لرزش دربیاید. یعنی صفحه کلاچتان فرسوده‌و خراب شده‌و باید تعویض شود.
 • زمانی که خودرو را به حالت دنده دو قرار بدهید و بعد آن را رها کنید اگر خودرو خاموش نشد و به حرکت ادامه داد به معنای تعویض صفحه کلاچ می باشد.

قیمت تعویض یا تعمیر دیسک و صفحه کلاچ

با توجه به نوسانات اقتصادی نمی توان به صورت دقیق قیمت تعویض دیسک و صفحه را بیان کرد اما به صورت حدودی قیمت تعویض دیسک و صفحه کلاچ مگان 1.6 تا 3.5 میلیون تومان می باشد. و قیمت اجرت آن چیزی در حدود 650 تا 750 هزار تومان می باشد.

یک پاسخ

 1. باعرض خسته نباشید خدمت مدیریت تعمیرگاه رنو وان
  بنده خودروی مگان ۱۶۰۰ دنده ایی دارم که یک ماه پیش صفحه کلاج رو در تعمیرگاه دیگه تعویض کردم ولی یه ایرادی متوجه شدم که اول حرکت خودرو دچار لرزش می شود در صورتی که قبلا همچین ایرادی نداشت
  چند بار به تعمیرکاران دیگه مراجعه کردم متاستفانه عیب ماشینم برطرف نشده
  امکان دارد که بنده را راهنمایی کنید ..؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *