تعمیر واشر سرسیلندر ال 90

خودروی ال نود

راهنمای مطالعه

واشر سرسیلندر ال 90 یکی از اجزای مهم در فعالیت سیلندر خودروی ال 90 و سایر خودروها محسوب میشود. ال 90 یا تندرو نود از ماشینهای پرفروش و پرطرفدار در ایران میباشد. نام دقیق تر و اختصاری این خودرو داچیا لوگان میباشد. به علت استفاده عموم از اسم ال 90 این خودرو بیشتر به این نام شناخته و میان مردم مرسوم شد.

موتور هر خودرویی در واقع قلب آن خودرو محسوب میشود. سلامت و نوع موتور در عملکرد صحیح و سلامت خودرو تاثیر بسزایی دارد. سیستم حرفه ای موتور هر خودرویی به گونه ای است که تمامی ابزار و اجزای آن به یکدیگر مرتبط هستند. خرابی هریک از اجزای موتور میتواند عملکرد دیگر سیستم ها را مختل نماید و به آنها آسیب وارد کند.

سرسیلندر چیست ؟

سیلندر هر خودرو بخش مهمی از موتور آن محسوب میشود. نقش این قطعه در سلامت خودرو و موتور  به قدری حائز اهمیت است که رانندگان خودرو وقتی ماشین خود را به تعمیرگاه میبرند به سلامت این قطعه تاکید ویژه ای دارند. این قطعه بخشی از بلوک سیلندر محسوب میشود. سطح فوقانی بلوک سیلندر بدون قطعات جانبی، باز است. محفظه احتراق درون سیلندر قرار دارد.

وظایف سرسیلندر

مسلما قطعه ای که از اهمیت بالایی در موتور خودرو برخوردار است وظایف مهمی بر عهده دارند که عبارتند از:

 • سرسیلندر از قطعات ثابت موتور خودرو محسوب میشود. برای احتراق مناسب میان سوخت و گاز در بلوک سیلندر، سرسیلندر وارد عمل میشود و مانع از خروج گاز از سیلندرها میشود.
 • خارج شدن دود از محفظه احتراق و تزریق سوخت به سیلندر در زمان مناسب دو وظیفه ی مهم این قطعه محسوب میشود.
 • مجاری مختلف که از اجزای تشکیل دهنده سرسیلندر ال 90 و سایر خودروها هستند وظیفه ی خروج دود و ورود هوا، انتقال سوخت و آب را دارند.

بخش های مختلف سرسیلندر ال 90

این قطعه دارای بخش های مهمی است که هرکدام از آنها در عملکرد درست سرسیلندر به نوع مستقیم و غیر مستقیم سهیم هستند.

 1. برای اتصال سوپاپ بر روی سرسیلندر محل هایی از جمله فنرها، میل سوپاپ، گیت های سوپاپ، اسبک ها و سیت سوپاپ ها وجود دارد.
 2. بسته به نوع سرسیلندر محل قرارگیری و بسته شدن شمع ها معمولا در سطوح فوقانی و جانبی میباشد.
 3. لوله ها و مجاری آب و روغن از دیگر بخش های مهم سرسیلندر محسوب میشود.
 4. لوله های سوخت که به منظور ورود سوخت به داخل سیلندر هستند در کنار پنجه اگزوز از بخش های مهم این قطعه محسوب میشوند.
 5. کارتر، شمع، میل بادامک و سوپاپ، بادامک ها و سوپاپ و واشر سرسلیندر ال 90 از دیگر قطعات مهم و مرتبط در عملکرد صحیح این قطعه هستند. این قطعات در کنار یکدیگر در عملکرد و کیفیت صحیح موتور خودرو نقش مهمی دارند.
بیشتر بدانید  زمان تعوض روغن گیربکس ال 90

مشخصات کامل سرسیلندر ال 90

سرسیلندر خودروها در دو نوع کامل و لخت موجود هستند. قطعات موجود در سرسیلندر کامل عبارتند از:

 1. سوپاپ ( فر سوپاپ، لاستیک سوپاپ، میل سوپاپ، خار سوپاپ و ریتنیر سوپاپ )
 2. انگشتی و اسبک
 3. واشر استیل فنر برای سوپاپ

هریک از این قطعات دارای کارایی مفید و مهم در فعالیت سرسیلندر هستند و شناخت آنها از اهمیت بالایی برخوردار میباشد.

دلایل خرابی سرسیلندر ال نود چیست ؟

 • عملکرد ضعیف موتور یکی از نشانه های خرابی سرسیلندر است. اگر عملکرد سرسیلندر به طور صحیح اتفاق نیوفتد ممکن است به موتور خودرو آسیب جدی وارد کند.
 • اگر مایع خنک کننده از سرسیلندر نشت کند عملکرد خنک کنندگی موتور و اجزای آن اتفاق نمیوفتد. این موضوع یکی از علتهای مهم خرابی سرسیلندر است که باید مورد توجه قرار گیرد.
 • اگر فرایند احتراق در خودروی شما دچار ضعف شود سرسیلندر خراب میشود. در صورت عدم احتراق کامل ممکن است آسیب های جدی به موتور خودرو وارد شود که در این صورت تعمیر آن با هزینه های گزافی همراه است.
 • گازهای اگزوز زمانی که سرسیلندر دچار مشکل میشود به موتور انتقال می یابد و از محفظه موتور و زیر کاپوت دود خارج میشود. تعویض سرسیلندر در این شرایط باید سریعا انجام گردد.

قیمت سرسیلندر ال 90 و سایر خودروها با توجه به نوع خودرو، نوع آسیب، مدل سرسیلندر متفاوت است. بهتر است در صورت بروز خرابی با توجه به نشانه های جزئی برای تعویض سرسیلندر اقدام نمایید. در صورت عدم توجه به این موضوع ممکن است موتور خودروی شما دچار آسیب جدی شود.

واشر سرسیلندر چیست ؟

برای اینکه یک آب بندی کامل در موتور خودرو اتفاق بیوفتد باید قطعه ای وارد عمل شود که وظیفه آب بندی بین سیستم های آب، روغن رسانی و احتراق را برعهده بگیرد این قطعه واشر سرسیلندر است. محل قرارگیری واشر سرسیلندر ال 90 و سایر خودروها بین سیلندر و سرسیلندر است. جنس واشر سرسیلندر ال 90 و دیگر خودروها از پنبه نسوز در کنار مس و فولاد است. نحوه عملکرد واشر سرسیلندر ال 90 به این گونه است که از نشت آب و روغن از کانال ها و فرار گاز از محفظه احتراق جلوگیری میکند.

بیشتر بدانید  علت بالا رفتن آمپر آب ال 90

سوختن واشر سرسیلندر و دلایل آن

دفورمه شدن واشر کلمه ای است که هنگام سوختن واشر سرسیلندر به کار میرود. با سوختن واشر سرسیلندر ال 90 و خودروهای دیگر آب بندی بین سیستم های مختلف خودرو دچار اختلال میشود. از آنجایی که جنس بدنه واشر از ترکیبات نسوز و لایه مسی قوی در برابر حرارت است پس شناخت دلایل سوختن واشر سرسیلندر ال 90 و دیگر خودروها از اهمیت بالایی برخوردار است.

 1. در صورتی که مکانیک در نصب واشر خطایی بکند و دقت لازم را به خرج ندهد این موضوع یکی از علائم سوختگی واشر سرسیلندر ال 90 و دیگر خودروها میباشد. نوشته TOP واشر باید بالا قرار گیرد و کاملا صاف باشد. قسمت مسی واشر باید روی بلوک سیلندر و به سمت پایین قرار گیرد.
 2. کمی و نشتی آب رادیاتور، انتخاب نوع و جنس بد و خراب سرسیلندر و خرابی فن خودرو میتواند از دیگر علائم خرابی واشر سرسیلندر ال 90 و دلایل سوختن واشر سرسیلندر ال 90 و سایر خودروها باشد.
 3. در صورت جدایی سرسیلندر از موتور خودرو این قطعه باید تعویض گردد و از بین میرود. پس این گزینه نشان دهنده ی بهترین زمان برای تعویض واشر سرسیلندر ال 90 و دیگر خودروها محسوب میشود زیرا در صورت رانندگی و کارکرد طولانی در ترافیک این قطعه به طور کامل از بین میرود.

نشانه های سوختن واشر سرسیلندر ماشین چیست ؟

 1. خارج شدن آب از اگزوز خودرو
 2. قاطی شدن آب و روغن خودرو
 3. خارج شدن بخار از اگزوز به علت گرم شدن موتور خودرو
 4. دیر یا بد کارکردن موتور خودرو
 5. گرم شدن بیش از حد موتور خودرو
 6. کشش پایین موتور خودرو

در صورت بروز هریک از موارد زیر بهتر است برای تعمیر واشر سرسیلندر ال 90 و خودروی خود اقدام نمایید. قیمت واشر سرسیلندر ال نود و اجرت تعمیر واشر سرسیلندر ال 90 و دیگر خودروها با توجه به نوع آسیبی که دارد متفاوت و متغیر است. نیم سوز شدن واشر سرسیلندر ال نود یکی دیگر از مواردی است که بسیاری از رانندگان با آن مواجه میشوند و باید برای حل مشکل آن سریعا اقدام نمایند.

بیشتر بدانید  تعمیر کمک فنر ال 90

نکات مهم پس از سوختگی واشر سرسیلندر ال 90

 1. در صورت آگاهی از سوختگی واشر سرسیلندر ال نود و ماشین خود آن را تا یک تعمیرگاه معتبر بکسل کنید. از ادامه رانندگی با واشر خراب اکیدا خودداری کنید زیرا باعث آسیب رسانی به دیگر قسمت ها میشود.
 2. در صورت سوختگی واشر سرسیلندر حتما به نمایندگی و مکانیکی های معتبر و با سابقه مراجعه نمایید. بهتر است از نحوه عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل نمایید. در صورت انتخاب مکانیکی نامناسب ممکن است اتفاقات بدی برای خودروی شما بیوفتد و موتور خودرو دچار آسیب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *