رفع مشکلات سنسور گیربکس مگان

کار کردن خودرو بدون سنسور سالم و یا با داشتن مشکلات سنسور گیربکس مگان آسیب فراوانی به خودرو وارد می‌کند. همچنین مشکلات در vss می‌ تواند بر روی دیگر سیستم داخلی خودرو تاثیر گذار باشد. به همین دلیل بهتر است خودرو خود را حتما به یک تعمیرکار مجرب نشان دهید...
گیربکس ال ۹۰

راهنمای مطالعه

سنسور گیربکس مگان تغییرات فشار روغن را به کامپیوتر اعلام می‌کند. در واقع این سنسور مقدار فشار و شیب جاده را می‌ سنجد و سپس این اندازه گیری را با پیامی به کامپیوتر می‌ فرستد. کامپیوتر پس از دریافت این پیام به گیربکس دستور تعویض دنده را می‌ دهد. کار روغن گیربکس روان‌‌ کردن مسیر است. در واقع این روغن عملکرد قطعات را آسانتر و بهتر می‌ کند. همچنین با خنک کردن گیربکس و لزج کردن محیط آن باعث انتقال قدرت از موتور می‌شود. در ادامه با مشکلات سنسور گیربکس مگان و رفع آن آشنا خواهیم شد.

گیربکس اتوماتیک

اندازه دنده‌ های گیربکس اتومات از نوع دستی آن کوچکتر است و چون قطعات آن با یکدیگر نسبت به نوع دستی برخورد بیشتری دارند حرارت بیشتری نیز نسبت به نوع دستی تولید می‌کنند. در اثر این عمل کیفیت روغن پایین می آید و همین امر باعث پایین آمدن کیفیت سیال می‌شود.

همچنین در نوع اتومات روغن دچار آلودگی‌ شده و عملکرد آن پایین می آید. در گیربکس اتومات انتقال نیرو به کلاچ توسط روغن انجام می‌ شود و وظیفه دیگر آن نیز خنک کردن است. در صورتی که کیفیت روغن پایین باشد گیربکس به درستی نمی‌ تواند وظایف خود را انجام دهد و عمر آن کوتاه می‌ شود. بخاطر قیمت بالای گیربکس بهتر است با انجام سرویس دوره ای مگان آن مانع خراب شدن زود هنگام شوید تا مجبور به پرداخت هزینه های زیاد بابت تعویض آن نشوید. بهتر است تاریخ تعویض روغن را که در پشت آن نوشته‌شده است در جایی یادداشت کنید تا بتوانید به‌ موقع روغن را عوض کنید.

 بررسی مشکلات سنسور گیربکس مگان

گیربکس وظیفه انتقال نیرو به چرخ ها را بر عهده دارد. در واقع راننده با کمک گیربکس میزان شتاب ماشین خود را تنظیم می‌ کند. همچنین گیربکس به راننده کمک می‌کند تا در جاده و در محیط هایی که سراشیبی وجود دارد کنترل کامل ماشین را به دست بگیرد.

بیشتر بدانید  تعمیر بخاری مگان

همچنین به ماشین کمک می‌کند تا به جلو و عقب برود و امکان حرکت معکوس داشته‌ باشد. گیربکس از طریق قطع نیرویی که به چرخ وارد می‌شود باعث می‌ شود تا در بعضی مواقع ماشین بدون اینکه حرکت کند فعال باشد. مشکلات سنسور گیربکس مگان بطور مستقیم بر روی عملکرد آن تاثیر گذار است. یکی از متداول‌ ترین مشکلاتی که در سنسور اتفاق می‌ افتد عملکرد همراه با عیب VSS  گیربکس است.

علائمی که گیربکس در این مواقع از خود نشان می‌دهد عبارتند از:

 • به‌ سختی تعویض می‌ شود
 • با تاخیر عوض می‌ شود
 • دنده به صورت محدود عمل می‌ کند

سنسورها بسیار کوچک هستند و محل قرارگیری آنها بر روی جعبه دنده است. سرعت حرکت ماشین توسط چرخش چرخ دندانه دار که بر روی یک شفت قرار دارد مشخص می‌ شود. مشکلات سنسور گیربکس مگان عملکرد حرکتی ماشین را زیر سوال می‌ برد. گرم و سرد شدن و انقباض و انبساط باعث ترک خوردن سنسور خودرو می‌ شود و رطوبت می‌تواند از ترک‌ ها وارد سنسور شود‌. وارد کردن ولتاژ بسیار بالا به سنسور هم باعث خرابی آن می‌شود. خودروی شما برای درست کار کردن به موتور و گیربکس وابسته‌اند و این دو نیز به پیام هایی که VSS برای آنها می‌فرستد نیازمندند.

در واقع زمانی که سنسور سرعت آسیب دیده‌باشد توانایی شما را در رانندگی پایین می‌آورد.

 دیگر مشکلات سنسور گیربکس مگان

سنسور گیربکس مگان دچار مشکلاتی در انتقال و سرعت سنج و کروز و کلاچ می‌شود که این مشکلات تاثیر زیادی بر عملکرد آن می‌ گذارد.

اشکال در نوع انتقال در مشکلات سنسور گیربکس مگان

Vss اطلاعات را به pcm  یا tcm ارسال می‌کند تا در زمان عوض کردن دنده این دو از این اطلاعات استفاده کنند. بنابراین مشکل سنسور تاثیر مستقیم بر روی عملکرد ماشین دارد. از نشانه‌های مشکلات سنسور گیربکس مگان عملکرد نادرست آن است. زمانی که تعویض دنده به سختی انجام بگیرد و یا عملکرد آن محدود شود نشان دهنده این است که VSS  خراب شده‌ است.

بیشتر بدانید  تعویض سیم کلاچ مگان

نامنظم خواندن سرعت سنج

اگر در کارکرد VSS مشکلی ایجاد شود سرعت سنج شروع به قرائت نادرست می‌کند. در این هنگام ماشین شما بدون سرعت سنج شروع به حرکت می‌کند و ندانستن سرعت می‌ تواند مشکلات زیادی در رانندگی ایجاد کند.

از دست دادن توانایی کنترل کروز

کروز ماشین اطلاعات را از VSS  دریافت می‌کند و به محض دریافت اطلاعات بوسیله pcm  از فعالیت می‌ ایستد. به این دلیل که برای ثابت ماندن سرعت ماشین شما، سیستم به اطلاعات سنسور نیاز دارد.

عدم کاربرد کلاچ مبدل گشتاور

اگر اطلاعات دقیق از سنسورها نداشته‌ باشید ممکن است مبدل گشتاور نتواند هماهنگی بین موتور و گیربکس ایجاد کند‌. در اینصورت ممکن است ماشین سر بخورد و یا گرمای گیربکس بالا برود.

روشن شدن چراغ چک ماشین

اگر vss خراب باشد pcm چراغ چک ماشین را روشن می‌کند. علاوه بر این  چراغ‌های ABS هم در این هنگام فعال می‌شود.

خطای الکتریکی در مشکلات سنسور گیربکس مگان

در واقع سنسوری که آسیب دیده‌ باشد اصلاً سیگنالی از آن خارج نخواهد شد. توسط یک ولت متر دیجیتال معمولاً میزان سیگنال خارج شده را مورد سنجش قرار می‌ دهند. در صورت مشکوک شدن به مشکلات vss حتما ماشین خود را به تعمیرگاه رنو برده تا بررسی تخصصی در مورد آن انجام شود. شماره تلفن تعمیرگاه رنو (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

سنسور آسیب‌ دیده

آسیب به بخش پلاستیکی سنسور می تواند در اثر تاثیر مواد شیمیایی باشد‌ که منجر به شکسته شدن آن نیز می‌شود.همچنین قسمت مغناطیسی هم به مرور زمان فرسوده و خراب می‌شود.

محافظت نادرست از خودرو

اگر خودروی شما به موقع تعمیر نشده و در ادامه درست نگهداری نشود احتمال خرابی سنسور در آنها وجود دارد. زمانی که چرخ دنده‌ها توسط مایع قدیمی‌ پوشانده می‌ شوند سنسورها توانایی خوانش صحیح دیگر ندارند.

رانندگی با سنسور معیوب

کار کردن خودرو بدون سنسور سالم و یا با داشتن مشکلات سنسور گیربکس مگان آسیب فراوانی به خودرو وارد می‌کند. همچنین مشکلات در vss می‌ تواند بر روی دیگر سیستم داخلی خودرو تاثیر گذار باشد. به همین دلیل بهتر است خودرو خود را حتما به یک تعمیرکار مجرب نشان دهید.

بیشتر بدانید  مراحل هواگیری مگان چیست؟

رفع مشکلات سنسور گیربکس مگان

برای اینکه متوجه شوید سنسور گیربکس شما واقعا مشکل پیدا کرده‌ است یا نه به رفتار خودرو خود توجه کنید.

 • افزایش دور گیربکس موقع عوض کردن دنده
 • درگیر شدن دیر هنگام گیربکس و بالا نرفتن دنده خودرو
 • سخت شدن ترمز در هنگام تعویض دنده
 • از کار‌افتادن سرعت سنج
 • روشن شدن چراغ چک بطور متناوب
 •  Overdrive بی دلیل چراغ ها

سخن پایانی

چک کردن سنسور گیربکس برای داشتن امنیت در جاده امری ضروری است. با این کار سلامتی شما در جاده تضمین می‌شود و ماشین شما هم از آسیب هایی که هزینه زیاد به بار می‌آورد در امان می‌ ماند. همچنین از استهلاک و خرابی زود هنگام قطعات داخل خودرو نیز جلوگیری می‌کنید.

4 پاسخ

 1. وقت بخیر
  مگان اتومات دارم می خوام ببرم کارواش موتور با گیربکس رو با آب و کف بشورم آیا این کار به قطعات الکترونیکی گیربکس آسیب نمی رساند
  ممنون میشم راهنمایی کنید……..؟

  1. سلام دوست عزیز
   این کار نه تنها قطعات الکترونیکی گیربکس را معیوب می کند بلکه برای موتور را نیز خراب می کند

 2. سلام خیلی ممنون بابت مطالبی که گذاشتین واقعا آموزنده است و اطلاعات عمومی راننده ها رو بالا می بره
  فقط برای مراجعه به تعمیرگاه رنو وان باید از قبل نوبت بگیریم….؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *