علت شارژ نکردن دینام خودرو

ECU خودرو چیست؟

راهنمای مطالعه

دینام خودرو یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده ی موتور انواع خودرو ها میباشد که وظیفه ی مهمی را بر عهده دارد. در صورت کارنکردن آن ممکن است مشکلات جدی برای خودروی شما ایجاد شود. عدم شارژ دینام رنو و سایر خودروها یکی از مسائلی است که ما در ادامه مقاله به بررسی اجمالی آن میپردازیم.

دینام چیست؟

یکی از قطعات اصلی موتور خودرو که وظیفه ی تولید برق را برعهده دارد، دینام خودرو است. در اصل دینام برق را تولید کرده و باتری وظیفه ی ذخیره برق تولیدی را برعهده دارد. این قطعه با نام آلترناتور و ژنراتور نیز شناخته میشود. در نتیجه در صورت بروز علائم خرابی دینام باید سریعا اقدام کرده و به نمایندگی و تعمیرگاه های مجاز برای رفع مشکل مراجعه نمود.

علائم خرابی دینام خودرو

 •  بوهای عجیب و صداهای گوش خراش یکی از علائم خرابی دینام محسوب میشود.
 • در صورتی که متوجه کم شدن نور چراغ های خودروی خود شدید به خرابی دینام خودرو شک کنید.
 • یکی از واضح ترین علائم نشان دهنده ی خرابی دینام ،روشن شدن چراغ هشدار مرتبط با بخش آن میباشد.
 • در صورتی که متوجه نقص در کارکرد باتری اتومبیل خود شدید دینام آن را بررسی نمایید.

علت شارژ نکردن دینام خودرو

 • فیوز : فیوزی که در جعبه فیوز موتور خودرو قرار دارد به کابل برق دینام وصل است. محافظت در برابر مشکلات ولتاژ و همچنین جریانات وارده به دینام از وظایف فیوز محسوب میشود. گاهی به علت اینکه نوسانات برق فیوز به دینام آسیب وارد میکند در نتیجه برقی به باتری خودرو نمیرسد و باتری شارژ نمیشود.
 • مشکل در اتصلات دینام : دینام  3 الی 4 سیم اصلی دارد که در صورت قطع شدن‌یا از کار افتادن هریک از این سیم ها باتری خودرو و دیگر قطعات شارژ نمیشود.
 • بررسی رگولاتر : در صورتی که از سلامت دینام خودروی خود اطمینان حاصل کردید و متوجه عدم شارژ باتری شدید! بهترین گزینه بررسی رگلاتور میباشد. این قطعه در دینام  وظیفه ی بررسی جریانات الکتریکی وارده‌به دینام و موتور خودرو را دارد و ولتاژ شارژ را به صورت تعیین شده‌در باتری حفظ میکند.
 • فرسودگی و آسیب دیدگی دینام : رایج ترین دلیلی که موجب شارژ نشدن دینام میشود فرسودگی دینام است. در این مرحله برای تست دینام خودرو بدون دستگاه در زمان کارکردن موتور ماشین به آن ضربه وارد کنید و درصورتی که با تغییر ولتاژ مواجه شدید برای تعویض دینام اقدام نمایید.
بیشتر بدانید  دلایل کاهش شتاب خودرو چیست؟

علائم خرابی دیود دینام

 • ایراد در استاتور دینام که یکی از قطعات اصلی دینام محسوب میشود و متشکل از سیم پیچ و هسته است علت خرابی دیود دینام است. سیم پیچی مرکب یکی از انواع سیم پیچی در استاتور دینام است که چندحلقه سیم پیچ دارد. با توجه به نوع دینام و توان آن قطر سیم ها، تعداد سیم پیچی ها و حلقه ها متفاوت میباشد. عبور جریان برق و میدان مغناطیسی در مرکز استاتور صورت میگیرد در نتیجه در صورت خرابی هریک از اجزای آن دینام دچار مشکل میشود.
 • خرابی قطعه مغناطیسی دینام که با نام آرمیچر شناخته میشود یکی از دلایل اصلی خرابی دینام محسوب میشود. این قطعه با قرار گیری در مرکز استاتور به حرکت چرخشی حول محور خود ادامه میدهد. و با توجه به اینکه وظیفه ی استاتور تولید میدان مغناطیسی دینام است چرخش آرمیچر باعث عبور میدان مغناطیسی از سیم های بالشتک و در نتیجه جریان الکتریکی میشود. هرچه نیروی مغناطیسی توسط آرمیچر بیشتر باشد توان الکتریکی دینام نیز بیشتر میشود.

علائم خرابی زغال دینام رنو

زغال دینام رنو و سایر خودروها وظیفه ی جمع کردن الکترون ها را بر روی کلکتور دارند. این قطعه با وجود کوچک بودن از قیمت بالایی برخوردار است و آگاهی از زمان تعویض آن بسیار اهمیت دارد.

یکی از علائم مشخص تعویض زغال دینام رنو زمانی است که از خودرو در هنگام روشن بودن بویی شبیه به سوختگی به مشام برسد. در صورت بروز این اتفاق بهتر است برای تعویض زغال دینام خودروی خود اقدام نمایید.

سوالات متداول دینام خودرو

بررسی و توجه به سوالات پرتکرار می تواند در مواقع بحرانی، کمک شایانی کند:

چگونه بفهمیم دینام خودرو خراب شده است؟ یا از کجا بفهمیم دینام شارژ نمیکند؟

 • روشن شدن چراغ روی آمپر علاوه بر اینکه نشان دهنده ی پایان عمر باطری است برخلاف تصور عموم نشان دهنده خرابی دینام است که نشانگر ارتباط چراغ خطای دینام خودرو و باتری ماشین میباشد و به بیان ساده تر دینام و در نتیجه باتری شارژ نمیشود.
 • رسیدن بوی سیم یا لاستیک سوخته هنگام رانندگی معمولا ناشی از داغ شدن تسمه تایم است. در نتیجه از آنجایی که هرگونه جریان برق در موتور ماشین توسط سیم ها از دینام برای موتور تولید میشود در صورتی که سیم ها دچار آسیب شوند دینام درگیر شده‌و شارژ نمیشود.
 • اگر در زمان روشن کردن خودروی خود متوجه شدید که زمان روشن شدن و استارت زدن مثل همیشه نیست و سرعت آن کم شده‌این موضوع به آسیب باتری و در نتیجه شارژ نشدن دینام برمیگردد.
 • اگر در نشانگر طول عمر باتری خودرو با رنگ نارنجی و قرمز مواجه شدید این رنگ ها بیانگر رسیدن پایان عمر باتری میباشد که در این صورت عملکرد آ‌ن کاهش می یابد در نتیجه بهتر است که آن را تعویض کرده‌تا دینام هم عملکرد صحیح خود را انجام دهد.
بیشتر بدانید  جوش آوردن خودرو رنو

این دلایل به طور عمده علت شارژ نشدن باتری ال 90 و مگان،علت شارژ نشدن باتری رنو و سایر ماشین های تولید داخل و خارج میباشد.

چگونه بفهمیم دینام باتری را شارژ میکند؟

اگر خودروی سواری شما از ولتاژ معین که 13.8 تا 15 است برخوردار باشد یعنی به درستی عمل میکند و توانایی شارژ باتری را دارد.

خطرات رانندگی با دینام خراب چیست؟

از آنجایی که دینام یکی از قطعات اصلی موتور ماشین محسوب میشود باید در صورت بروز هرگونه خرابی آن سریعا برای تعویض آن اقدام نمایید. در صورت خرابی دینام مواردی همچون ( از بین رفتن زغال دینام، سوختن سیم پیچی های داخلی موتور و دینام، خراب شدن آفتامات و شارژ نشدن باتری ) اتفاق می افتد که در نتیجه خسارات زیادی به مالک خودرو وارد میکند.

بنابراین بهتر است که مالکان خودرو تست خرابی و تقویت دینام خودرو را چندوقت یکبار انجام دهند تا از آسیب جدی به موتور خودرو جلوگیری کنند. بنابراین به هیچ وجه رانندگی با دینام خراب پیشنهاد نمیشود.

علت کاهش ولتاژ دینام رنو چیست؟

 • طول عمر یک دینام سالم و نو در موتور ماشین حداقل 5 تا 8 سال میباشد. اگرکارکرد دینام بیشتر از زمان معین باشد دینام دچار فرسودگی میشود و درنتیجه به کاهش ولتاژ در آن منجر میشود.
 • تحت کنترل بودن دینام توسط کامپیوتر ماشین که امروزه در بسیاری از ماشین ها تعبیه شده‌است،ممکن است علت ایجاد نوسانات و کاهش ولتاژ باشد. زیرا خرابی در این بخش تاثیر مستقیمی بر روی دینام و جریان برق دارد. بنابراین مسلمانا و همیشه مشکل از دینام نیست و گاها باید بخش های مرتبط با آن بررسی شود.
 • سیم کشی گسترده ای که در موتور خودرو الخصوص باتری و دینام وجود دارد این امکان را ایجاد میکند که در صورت بروز هرگونه فرسودگی و خرابی در سیم ها، نوسانات زیادی در دینام خودرو اتفاق بیوفتد.
 • تسمه ی تامین کننده شارژ برق در دینام اگر دچار مشکل شود تاثیر مستقیمی بر روی دینام میگذارد که در نتیجه باعث کاهش ولتاژ در آن میشود.
بیشتر بدانید  ECU خودرو چیست؟

  ماشین بدون دینام چقدر کارمیکند؟

یک باتری سالم و خوب میتواند شارژ را در صورت ساکن بودن حداقل به مدت 2 الی 3 هفته در خود نگه دارد. تخلیه ی شارژ باتری به مدت 2 الی 3 ماه انجام میپذیرد و پس از آن باز هم نیاز به شارژ دارد. بنابراین اگر کاملا باطری ماشین را شارژ کنید و خودرو ساکن باشد بعد از مدت 2 ماه امکان روشن شدن آن وجود ندارد و در این زمان نیاز به دینام بسیار مورد توجه قرار میگیرد. زیرا به باطری این امکان را میدهد که مدت خیلی بیشتری را برای ذخیره ی شارژ در اختیار داشته باشد.

در تعمیرگاه های مجاز بسیاری از متخصصان این حوزه به آموزش تشخیص خرابی باتری و دینام و ساخت دستگاه تست دینام خوردو تسلط دارند و در صورت مراجعه میتوانند مشکل دینام خودرو شما را به راحتی حل کنند.

2 پاسخ

 1. با سلام و خسته نباشید
  اگر دینام ماشین مگان خراب شود تا چه مسافتی را میتواتنیم طی کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *