تعویض تسمه دینام داستر

بهترین زمان تعویض تسمه تایم ال ۹۰

راهنمای مطالعه

تعویض تسمه دینام داستر یک از کارهای مهمی است که پس از کارکرد مشخصی که در دفترچه راهنمای خودرو آورده شده‌است انجام می‌پذیرد. این ابزار وظیفه تغذیه موتور و شارژ باتری را از طریق ایجاد جریان الکتریکی به وجود می اورد. باصرف وقت و یادگیری چگونگی تعویض تسمه دینام براحتی میتوانید در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

مراحل تعویض تسمه دینام داستر

همانطور که نوع و مدل خودرو باهم متفاوت می‌باشد تسمه دینام نیز در هر خودرویی متفاوت است. برای آنکه بتوانید تعویض تسمه دینام داستر را انجام دهید، قبل از آن باید مراحلی را طی کنید.

تسمه دینام داستر را پیدا کنید.

بستگی به مدل و نوع خودرو تسمه دینام در جای خاصی قرار گرفته است. به صورت معمول این قطعه باید در کنار موتور قرار بگیرید. اگر کمی دقت کنید میتوانید میل لنگ، سوپاپ و قرقرهایی که تسمه به انها متصل می‌باشد را مشاهده کنید.

به دنبال نشانه تعویض تسمه دینام داستر باشید

همانطور که هر قطعه‌ای بعد از مدتی کارکرد آن توان اولیه خود را از دست می‌دهد و باید به دنبال جایگزین برای ان بود. درمورد تسمه تایم هم همین امر صدق می‌کند. اگر این قطعه دچار خرابی، ترک خوردگی، فرسودگی و شکستگی باید باید بلافاصله تعویض شود.

گاهی پیش می‌آید که در اثر شکستگی مواد زائد در بدنه محفظه تسمه گیر کرده‌باشد و یا ممکن است کمربند دچار ساییدگی شده‌باشد. در این صورت بهتر است موتور را روشن کنید تا بیشتر به نحوه حرکت آن نگاه کنید. شناسایی دقیق مشکل بسیار پر اهمیت می‌باشد.

اندازه گیری ساییدگی تسمه دینام

گاهی ممکن است آسیبی که به تسمه واردشده‌است چندان جدی نباشد که نیاز به تعمیر داشته‌باشد. برای اندازه گیری مقدار ساییدگی باید یک تسمه سنج داشته باشید تا بتوانید تشخیص دهید که ایا این قطعه نیازی به تعویض دارد یا خیر. با این قطعه شیارهای روی تسمه را اندازه گیری کنید تا میزان فرسودگی آن را بسنجید.

بیشتر بدانید  علائم خرابی واتر پمپ داستر

برای اطمینان از میزان فرسایش می توانید از گیج استفاده کنید. گیج را به داخل یکی از شیارها بلغزانی و توجه داشته‌باشید که چه مقدار به داخل فرو می‌رود. اگر گیج پلاستیک به حدی به داخل فرو برود که دسته با آن تماس پیدا کند، نشان دهنده فرسودگی زیاد آن می‌باشد. بنابراین باید در سریعا تعویض شود. این تستها را میتوانید با ماشین روشن و یا خاموش انجام دهید.

وسایل ایمنی مناسب بپوشید

حادثه خبر نمی‌دهد پس بهتر است در هر زمانی از تجهیزات مناسب مانند عینک، دستکش و غیره استفاده کنید. مخصوصا کسانی که تازه‌کار هستند این مورد برایشان حتمی است. در هنگام تعویض تسمه دینام داستر ممکن است بر روی دستتان روغن بریزد یا هر چیز دیگری اتفاق بی‌افتد. بنابراین سهل انکاری نکنید و خودتان را به لباس مناسب تجهیز کنید.

باتری را جدا کنید

برای جلوگیری از برق گرفتگی بهتر است بهتر است باتری را جدا کنید. برای اینکار ابتدا کابوت خودرو را بالا بزنید، موتور را پیدا کنید. باتری دقیقا کنار موتور قرار دارد، با استفاده از یک آچار پیچ نگهدارنده کابل زمین را که به بخش ترمینال منفی باتری متصل است جدا کنید.کابل را از باتری جدا کنید تا از تماس با آن جلوگیری شود.

شل کردن کشنده خودکار تسمه دینام داستر

قرقره‌های کشنده تسمه را کاملا فشرده می‌کند تا ثابت باقی بماند. برای انکه بتوانید تسمه را جدا کنید باید این قطعه را شل کنید تا تسمه آزاد شود. یک میله شکن درایو نیم اینچی یا آچار سوکت را به داخل دهانه مربعی در مرکز قرقره بلغزانید. این احتمال وجود دارد که مدل اچار باید چیز دیگیری باشد بنابراین به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کرده و یا می توانید به صورت حضوری به تعمیرگاه داستر مراجعه نمایید. آچار باید در جهت عقربه‌های ساعت حرکت کند تا کشنده تسمه شل شود. شماره تلفن تعمیرگاه رنو (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

بیشتر بدانید  تعویض تسمه تایم داستر

پیچ تسمه دینام داستر را بازکنید

اگر خودرو دارای کشنده دینام نیست، می توایند به راحتی پیچ‌های متصل کننده تسمه به موتور را شل کنید تا کشش آن کم شود. در هنگامی که پیچ را باز می‌کنید، باید دینام را به سمت جلو هدایت کنید. مواظب باشید که به پیچ‌های دینام آسیب وارد نکنید.

تسمه دینام داستر را از روی قرقره خارج کنید

زمانی که تسمه دینام آزاد شد، حالا وقت آن است که از موقعیتش خارج شود.  تسمه را از اولین قرقره جدا کنید و به ترتیب به پایین بیایید. تسمه اگر به صورت مارپیچی در جای خود قرار گرفته‌است بهتر است از بخش های مختلف آن را به ترتیب علامت بزنید تا در هنگام نصب مجدد آن دچار مشکل نشوید.

مقایسه طول عمر تسمه دینام داستر

  • به یاد داشته باشید که قبل از نصب قطعه جدید، طول و عرض نسخه قدیمی را با جدید آن بررسی کنید تا کاملا باهم برابر باشند. در غیر این صورت دچار مشکل می‌شوید.
  • نصب نادرست باعث آسیب به قطعات جانبی تسمه و از همه مهم تر موتور خودرو می‌شود.
  • اگر کمربند قدیمی دچار شل شدگی شده بود حتما در هنگام مقایسه این مورد را فراموش نکنید.
  • حتما از این موضوع مطمئن شوید که هر دو تسمه دارای تعداد مشخص دنده هستند. چرا که حتی یک اشتباه کوچک منجر به خرابی مجدد تسمه و البته موتور می‌شود.

کشش تسمه دینام داستر را بررسی کنید

حالا زمان آن فرا رسیده‌است تا کشش تسمه را بررسی کنید. برای انکه خودرو بتواند به درستی کار کندو دوباره با تسمه دینام شکسته مواجه نشوید، حتما باید میزان کشش ان را بررسی کنید که به درستی بر روی قرقره جای گرفته‌باشند. شما میتوانید به راحتی با دست خود این میزان کشش را اندازه گیری کنید یا می توانید به فروشگاه قطعه فروشی سری بزنید و از آنان در مورد سنجش میزان کشش کمک بگیرید.

بیشتر بدانید  زمان تعویض ترموستات داستر

باتری را دوباره وصل کنید

هنگامی که پایان کار فرا می‌رسد، همه چیز باید در موقعیت درست خود قرار بگیرند. در ابتدای کار ما با استفاده از یک ابزار مخصوص برای مثال آچار کابل زمین را از نقطه منفی باتری جدا کردیم. حالا زمان آن رسیده تا دوباره در موقعیت اصلی خود قرار بگیرد. نصب دوباره باتری به شما این اجازه را می‌دهد تا خودرو را دوباره راه اندازی کنید. حتما از این موضوع اطمینان حاصل کنید که کابل به درستی و محکم در جای خود قرار گرفته‌باشد. در غیر آن صورت خسارات زیادی به بدنه موتور وارد می‌شود.

سخن پایانیبسرویس

تعویض تسمه دینام داستر یکی از کارهای بسیار ساده و راحتی می‌باشد که اگر برایش وقت بگذارید و یادش بگیرید، قطعا در آینده می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. اگر در این زمینه تخصص ندارید و در مورد ماشین چیزی نمی‌دانید، بهتر است تعویض تسمه دینام داستر را به دست متخصصان تعمیرگاه رنو بسپارید.

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *