علت خطای گیربکس اتوماتیک مگان چیست؟

در واقع برای عیب یابی گیربکس مگان باید بدانیم در بعضی مواقع چراغ خطای (check Gearbox) مگان روشن می‌شود که نشان دهنده این است که گیربکس خراب شده‌ و نیاز به تعمیر دارد‌. در واقع گیربکس برای اینکه خنک بماند و روان کار کند نیاز دارد تا از روغن بدون آلودگی و تمیز استفاده کند...
علت خطای گیربکس اتوماتیک مگان چیست؟

راهنمای مطالعه

مگان ماشین با کیفیت فرانسوی است که در ایران طرفداران زیادی دارد. این ماشین به دو مورد بسیار حساس است. تسمه و روغن که اگر تسمه به‌ موقع عوض نشود پاره‌گی تسمه را به همراه خواهد داشت. در این هنگام خسارت زیادی به ماشین وارد می‌شود و با خطای چک گیربکس مگان روبرو می‌ شوید. روغن نیز باید به‌ موقع عوض شود ودر صورت بی‌ توجهی باعث خرابی گیربکس می‌ شود. علت خطای چک گیربکس مگان زمانی بوجود می‌آید که فشار روغن در اثر تعویض دیر هنگام کم شود. زمانی که این اتفاق بیفتد در ساعت گیربکس هم مشکل ایجاد شده که با این خطا مواجه می‌ شویم.

در ادامه با هم علت خطای چک گیربکس (Check Gearbox) مگان را بررسی می‌کنیم.

عیب یابی خطای چک گیربکس مگان

گیربکس یا جعبه دنده از قطعات مهم ماشین است که وظایف مهمی‌ بر عهده دارد. در واقع برای عیب یابی گیربکس مگان باید بدانیم در بعضی مواقع چراغ خطای (check Gearbox) مگان روشن می‌شود که نشان دهنده این است که گیربکس خراب شده‌ و نیاز به تعمیر دارد‌. در واقع گیربکس برای اینکه خنک بماند و روان کار کند نیاز دارد تا از روغن بدون آلودگی و تمیز استفاده کند. زمانی که برای عوض کردن دنده دچار مشکل شویم و به راحتی اینکار انجام نشود نشان دهنده این است که باید روغن گیربکس عوض شود. در واقع در این هنگام با تغییر دنده از یک به دو صدای تقه به گوش می‌ رسد. در این هنگام باید هر چه سریع‌ تر ماشین را به تعمیرکاری ماهر نشان دهید.

تعمیر خطای چک گیربکس مگان

تست‌های زیادی را برای تشخیص مشکلات گیربکس مگان بکار می‌‌ رود. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که مشکلات روغن گیربکس مگان تاثیر زیادی بر روی گیربکس دارد. در صورت کم شدن فشار روغن مواردی که در زیر گفته‌ می‌شود مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

بیشتر بدانید  علت سوت کشیدن لنت ترمز مگان

 تاثیر کیفیت روغن در خطای چک گیربکس مگان

اگر روغن گیربکس کثیف شود عمل خنک‌ کنندگی در آن کاهش‌ یافته و داغ می‌ شود.

سطح فشار روغن

مشکل ایجاد شده در عملکرد گیربکس بخاطر خارج شدن حالت تعادل فشار روغن است و در این حالت سنسور از کار میفتد و ممکن است به شیر برقی و ساعت آسیب برسد.

سیم کشی

سیم کشی و برق گیربکس با هم در ارتباط مستقیم هستند. معمولا باطری تامین کننده برق ماشین است. اگر مدت زیادی باطری استفاده نشود به اصطلاح باطری می‌خوابد. بعد از بررسی معلوم می‌شود باید عوض شود یانه.

قطعات پر مصرف گیربکس اتومات مگان

در زیر به تعدادی از قطعات پر مصرف اشاره می‌کنیم:

باند ترمزی

این باند‌ ها مانند لنت‌های چرخ کار می‌ کنند و همان شکلی که لنت ترمز بعد از پیمودن مسافتی تمام می‌ شود این باند‌ها هم پس از طی مسافتی در گیربکس اتومات مگان تمام می‌ شوند. اگر این باندها در زمان مشخص که باید تعویض بشوند عوض نشوند مانند لنت ترمزی که زمان به اتمام رسیدن خود دیسک چرخ را از بین‌ می‌برد باعث خرابی کاسه‌ای که در داخل آن قرار دارند خواهند‌ شد.

شیر برقی

اجزای تشکیل دهنده شیر برقی در گیربکس اتومات مگان، عبارتند از هسته، سیم پیچ و فنر که طبق وظایفی که دارند کارهای متفاوتی را در گیربکس مگان انجام می‌دهند. اما اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین کار شیر برقی باز‌کردن و بستن جریان روغن است تا  بتوانند عمل درگیر‌کردن کلاچ و دنده‌ها را در موقع عوض‌کردن دنده بر‌عهده بگیرند.

ایجاد مشکل در شیر برقی باعث تقه‌ زدن می‌شود. پیستون‌ها با کمک فشار روغن عمل تعویض دنده را انجام می دهند. جنس پیستون‌ها از لاستیک است و بستگی‌ به کیفیت روغن که در گیربکس بکار می رود دارد. روغن پس از مدتی خشک‌ می‌شود و عمل درگیر کردن صفحات را نمی‌ تواند بدرستی انجام‌ دهد. در نتیجه پس از مدتی دچار آسیب و باعث سوختن گیربکس می‌ شوند. در واقع شیر برقی نقش بسیار مهمی را در عملکرد گیربکس ایفا می‌کند و در صورت خرابی این قسمت شما خطای chek Gearbox مگان را مشاهده می‌کنید.

بیشتر بدانید  زمان تعویض روغن گیربکس مگان

فیلتر روغن

در صورتی که فیلتر روغن شما از جنس اصلی و باکیفیت باشد و تقلبی نباشد بسیار در عملکرد روغن و جلوگیری از افت فشار آن موثر است. فیلتر تقلبی به دلیل اینکه نمی‌تواند عمل صاف کردن روغن را بدرستی انجام دهد می‌تواند یک عامل مهم در سوختن گیربکس باشد.

علت خطای چک گیربکس مگان

مشاهده خطای چک گیربکس مگان می‌تواند علل های مختلفی داشته باشد.  عواملی مانند: کثیف بودن روغن، پایین بودن سطح کیفیت روغن، پایین بودن میزان روغن، مشکل ساعتی، مشکل شیر برقی تاثیر گذار هستند. در واقع گیربکس اتوماتیک مگان چهار دنده دارد و خطای چک گیربکس مگان نشانه این است که گیربکس خراب شده‌ است. در این هنگام زمان تعویض دنده گیربکس شروع به تقه‌زدن می‌کند و عمل تعویض به سختی انجام می‌شود‌.

با مراجعه به تعمیرگاه رنو و تست جاده‌ای و بررسی فشار روغن اگر نیاز به تعویض روغن بود آن را تعویض می‌کنند و در صورت برطرف نشدن مشکل، گیربکس باید عوض شود‌. همچنین توسط دیاگ علت روشن شدن چراغ چک گیربکس و خطای چک گیربکس مگان معلوم می‌شود.

در این هنگام عمل عوض کردن دنده با تقه‌زدن همراه می‌شود و توان ماشین کاهش می‌یابد و گیربکس به روی دنده ۳ انتقال پیدا می‌کند. در این وضعیت شماره دنده در پشت امپر به درستی نشان داده‌ نمی‌شود. به‌ این حالت اضطراری گفته‌ می‌شود. برای برطرف کردن وضعیت اضطراری پس از متوقف کردن خودرو آن را خاموش و روشن کنید و زمانی که به صورت موقت به حالت طبیعی خودش برگشت آن را به تعمیرگاه رنو وان ببرید تا بررسی شود. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که ماشین شما در حالت سرد باشد. پایین‌ آمدن سطح روغن و مشکل در شیر برقی می‌ تواند عامل دیگری برای بوجود‌ آمدن این وضعیت باشد.برای همین تاکید می‌شود روغن گیربکس حتما چک‌ شود.

سخن پایانی

اگر در هنگام رانندگی با خطای چک گیربکس مگان روبرو شدید حتما این مسئله را جدی بگیرید و هر چه سریع‌تر به تعمیرگاه نزدیک خود مراجعه کنید. این پیام می‌تواند دلیلش این باشد که باید روغن خود را هرچه سریع‌تر تعویض کنید و یا اینکه مشکل از شیر برقی است و یا فیلتر صاف‌ کننده روغن شما کثیف‌ شده و باید عوض شود. پایین بودن سطح کیفیت روغن هم می‌تواند باعث این اخطار شود در نتیجه بهتر است هر چه سریع‌تر برای برطرف کردن این خطا توسط یک تعمیرکار ماهر اقدام کنید.

بیشتر بدانید  دلایل روشن نشدن مگان

2 پاسخ

  1. درود
    من مگان دارم وقتی روشن میکنم ی پیام میده oli level correct مشکل سازه؟تنها چند ثانیه اول ظاهر میشه و بردم طرشت دستگاه زدن ولی سردر نیاوردن ممنون میشم راهنماییم کنید

    1. سلام خیر مشکلی نداره سنسور اندازه گیر سطح روغن که پیغام میده که سطح روغن شما فول هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *