تعمیر کولر کپچر

تعمیرگاه تخصصی رنو کپچر

راهنمای مطالعه

تعمیر کولر کپچر در صورت معیوبی باید بلافاصله انجام پذیرد.یکی از رایج ترین مشکلاتی که به راحتی نمی‌توان خرابی آن را تشخیص داد در واقع همین کولر می‌باشد. اگر خودرویتان هوای سرد از خودش ساطح نمی‌کند در واقع باید به دنبال نشتی کمپرسور باشید. برای تعمیر کولر کپچر نیاز به ابزارآلات پیشرفته دارید. بنابراین بهتر است خودرو را به تعمیراتی منتقل کنید. در غیر این صورت دستورالعمل‌هایی ما را دنبال کنید.

مراحل تعمیر کولر کپچر

یکی از ابزارهایی که در فصول گرم سال سالم بودنش بسیار مهم و حیاتی می‌باشد در واقع همین تهویه هواست. اگر کولر خودرویتان مشکلی دارد بهتر است سریعا آن را برطرف کنید نسبت به تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید. اگر به مشکل کولر بی‌توجه باشید هم خودتان در روزهای گرم اذیت خواهید شد و هم موتور خودرو آسیب می‌بیند. بنابراین مراحل تعمیر کولر کپچر را دنبال کنید.

خودرو و کولر کپچر را روشن کنید

زمانی که کولر خودرو را روشن کردید باید حجم خروجی هوا را از درون آن بسنجید. میزان گرم، سرد و خنک‌بودن آن را کاملا بررسی کنید. اگر هوا آن گونه که باید خنک نباشد، احتمالا مشکلی در آن وجود دارد که باید بررسی شود. بررسی کنید که آیا فن‌خنک کننده رادیاتور به درستی کار می‌کند یا خیر.

بررسی کمپرسور کولر کپچر

حتما از این موضوع مطمئن شوید که کمپرسور به درستی کار می‌کند یا خیر. اگر این بخش مشکلی در آن وجود داشته باشد باید نسبت به تعمیرات آن اقدامات لازم را انجام دهید. کولر گازی را در محفظه موتور قرار دهید و ببینید که آیا مرکز قرقره همراه با خود قرقره در حال چرخش است یا خیر. زمانی که کلاچ درگیر شود، وسط قرقره به چرخش درمی‌آید. اگر کلاچ درگیر نشود احتمال خرابی کمپرسور تهویه مطبوع وجود دارد. یا اینکه ممکن است تنها مایع نبرد آن کم باشد.

بیشتر بدانید  علت بالا رفتن آمپر آب کپچر

بررسی سیم کشی کمپرسور کولر کپچر

بیشتر کمپرسورها سیمی دارند که به کلاچ الکتریکی وصل می‌شوند. کانکتور وسط آن را پیدا و از برق جدایش کنید. قسمتی از سیم که به بخش مثبت باتری وصل می‌باشد را از کمپرسور جدا کنید. اگر با این کار صدای بلند شنیدید به این معنی است که کلاچ الکتریکی به خوبی کار می‌کند. در غیر این صورت باید تعویض صورت پذیرد. تعویض کمپرسور هم به ابزار تخصصی نیاز دارد که در صورت نداشتن باید آن را به تعمیرگاه کپچر ببرید.

نشتی سیستم تهویه کولر کپچر

برای اینکه به درستی نشتی را تشخیص دهید میتوانید کیت‌های تشخیص نشتی را از فروشگاه خریداری کنید. این کیت‌ها را به  راحتی از میان خطوط عبور بدهید تا هرگونه ترک و نشتی را بررسی کنید. اگر از نشتی مطمئن هستید حتما باید خودرو را به تعمیرگاه رنو وان ببرید. اگر نشتی در آن مشاهده نکردید احتمالا تنها مشکل، کمبود نبرد می‌باشد.

نوع مناسب مبرد را خریداری کنید

هر وسیله‌ای مبرد مناسب مخصوص خود را دارد که برای پیدا کردن نوع مناسب آن باید به سال ساخت خودرو توجه کنید.

دماسنج برای بررسی دمای محیط

برای آن که بتوانید گیج نبرد را به درستی بخوانید باید دمای محیط متناسب باشد. مبرد در فضاهای مختلف، دمای متفاوتی دارد. دمای آن در فضای داخل قوطی و سیستم تهویه مطبوع متفاوت می‌باشد. این تفاوت دما باعث می‌شود تا گیج در زمان‌های مختلف متفاوت دیده می‌شود. زمانی که مبرد منبسط می‌شود، فضای زیادی را اشغال می‌کند که در نهایت فشار درون قوطی افزایش می‌یابد.

پیداکردن درگاه خدماتی کولر

سیستم تهویه مطبوع دو پورت سرویس دارد. یکی از آن ها در قسمت پایین و دیگری در قسمت بالای درگاه قرار گرفته‌اند. زمانی که می‌خواهید تهویه مطبوع را مجددا شارژ کنید باید درگاه قسمت پایینی را پیدا و آن را شناسایی کنید. با دنبال کردن خطوط کمپرسور کولر می‌توانید نازل را به راحتی بیابید.

بیشتر بدانید  تعمیر پمپ بنزین کپچر

اطراف پورت سرویس را تمیز کنید

زمانی که قصد تمیزکردن پورت سرویس را دارید از این موضوع اطمینان حاصل کنید که در هنگام پاک کردن درگاه و کلاهک، اطراف آن را با آلودگی مسدود نکنید. ابتدا درپوش و خط آن را تمیز کنید سپس درپوش را بردارید و خود پورت را تمیز کنید.

وصل‌کردن شیلنگ شارژ به درگاه پایین

شیلنگ و کیتی را که با مایع نبرد پرشده است را به پورت پایینی نصب کنید. از این موضوع مطمئن شوید که انتهای مخالف شیلنگ به نازل روی قوطی وصل باشد. اگر قوطی شما دارای گیج می‌باشد شیلنگ اول باید روی گیج و سپس به قوطی وصل شود. اندازه شیلنگ در این بخش بسیار اهمیت دارد، چراکه باید تا انتهای محفظه موتور برسد.

تعیین فشار از نمودار هوای محیط روی گیج

زمانی که می‌خواهید دمای محیط را بخوانید باید این کار را از صفحه نمایش سنج انجام دهید تا مشخص کنید که مبرد در چه سطحی قرار دارد. زمانی که شروع به شارژ مجدد کولر کردید باید مراقب گیج باشید تا بدانید که چه زمانی متوقف می‌شود.

چرخاندن سوپاپ

حالا زمان آن ست که سوپاپ را بچرخانید تا مهر و موم قوطی بازگردد. هنگامی که اجازه می‌دهید مبرد از داخل موتور عبور کند قوطی را باید به حالت عمود نگه دارید، گاهی هم آن را تکان دهید. اگر قوطی را به طرفین حرکت دهید نمی‌توانید سیستم را به درستی پر کنید.

نشت مبرد را بگیرید

زمانی که مایع مبرد را به درون کولر ریختید حتما به این نکته توجه داشته‌باشید که علائم نشتی در آن وجود نداشته‌باشد. اگر نشتی را در مخزن دیدید حتما با تعمیرگاه رنو وان مشورت کنید. (۰۹۱۷۴۱۱۴۸۲۳)

برداشتن شیلنگ شارژ

زمانی که گیج پر شد شیلنگ را از درگاه بردارید و درپوش آن را سر جایش بگذارید. اگر از مایع مبرد باقی‌مانده است آن را به کناری بگذارید تا بعدا از آن استفاده کنید.

بیشتر بدانید  دلیل روشن شدن چراغ روغن رنو کپچر

سخن پایانی

درصورتی که تعمیر کولر کپچر موفقیت آمیز نبود و شما نتوانستید نشتی آن را بگیرید بهتر است با یک تعمیرکار حرفه‌ای صحبت کنید و خودرو را به تعمیرگاه تخصصی رنو (رنو وان) منتقل کنید. تعمیر کولر کپچر نیاز به قطعات تخصصی دارد و هرکسی در گاراژ خود آن را ندارد. علاوه بر آن نیازمند دانش لازم در مورد قطعات خودرو می‌باشد تا بتواند تعمیر را به خوبی پیش ببرد. بنابراین سعی کنید خودرو را به تعمیرگاه ببرید تا کارشناسان بتوانند عیب آن را پیدا و در رفع آن بکوشند. سعی کنید همیشه سرویس‌های دوره‌ای خودرو را جدی بگیرید تا نگران خرابی آن و خصوصا در جاده ماندن نباشید. کولر مخصوصا در روزهای گرم بسیار کارامد و مفید می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *