همه چیز در مورد تسمه تایم خودرو!

زمانی که تسمه تایم خودرو تعویض می شود، کل کیت شامل خود تسمه و سایر لوازم جانبی، هرزگردها و ... باید به طور کامل تعویض شود.حتما سعی کنید از تسمه تایم اصلی رنو برای خودرو خود استفاده نمایید. استفاده از مدل تقلبی ارزانتر است، اما در نظر بگیرید که خرابی این قطعه آسیب زیادی به خودروی شما وارد می کند.
تعویض تسمه تایم خودرو

راهنمای مطالعه

تسمه تایم چیست؟ یکی از مهم ترین اجزای خودرو است که وظیفه اصلی تسمه در موتور احتراق داخلی، تنظیم سرعت چرخش سوپاپ و میل لنگ است تا فرآیند احتراق در محفظه به درستی انجام شود. شفت سوپاپ یا میل بادامک نیز بخشی از موتور خودرو است که وظیفه باز و بسته شدن سوپاپ ها را بر عهده دارد. این وسیله حیاتی میل لنگ را به شیر متصل می کند و باز و بسته شدن سوپاپ را در زمان مناسب کنترل می کند. تسمه تایم مهمترین قسمت شروع ۴ حرکت اصلی موتور خودرو شامل مکش، تراکم، احتراق و خروج گاز است. برخی از شرکت های خودروسازی در حال حاضر به جای تسمه از زنجیر استفاده می کنند که البته تغییری در ماهیت عملکرد این قطعه در موتور ایجاد نمی کند، البته به دلیل جنس آن، عمر تعویض آن ها بیشتر از تسمه های پلاستیکی است.

موقعیت تسمه تایم نیز بسیار مهم است، زیرا جابجایی آن با یک یا چند دندان باعث اشتباه شدن زمان باز و بسته شدن سوپاپ و خرابی موتور می شود!

تسمه تایم خودرو

تسمه تایم رنو چگونه کار می کند؟

تسمه تایم رنو بخشی از موتور احتراق داخلی است که وظیفه اصلی آن استفاده از چرخ میل لنگ برای تنظیم حرکت سوپاپ ها است. یکی از ویژگی های یک موتور چهار زمانه خوب این است که سوپاپ های هر دو میل لنگ یک بار باز و بسته می شوند که باعث می شود این وسیله به خوبی کار کند. تسمه تایم رنو معمولاً به صورت دندانه ای است که به کمک آن میل بادامک را همزمان با میل لنگ می چرخاند. تسمه های زیادی در موتور خودرو وجود دارد که نگهداری از همه آنها دشوار است.

پارگی تسمه تایم چگونه رخ می دهد؟

اهمیت بازدید تسمه تایم به این دلیل است که در صورت شکستن آن می تواند خسارات مالی هنگفتی و حتی مرگ رانندگان را به دنبال داشته باشد. این قطعه به مرور زمان فرسوده می شود و در صورت عدم تعویض تسمه تایم، سوپاپ و پیستون ها خراب می شود و احتمال برخورد آن ها با یکدیگر بسیار بالاست.این ضربه می تواند باعث خم شدن سوپاپ، آسیب رسیدن به سیلندر و پیستون شود. بنابراین، فراموش نکنید که وضعیت آن را حتما بررسی کنید.

بیشتر بدانید  تعمیر ترمز دستی رنو

تسمه تایم خودرو

زمان تعویض تسمه تایم در خودرو های رنو

علاوه بر زمان تعویض تسمه تایم خودروی رنو به صورت معمول احتمال اینکه ایراداتی در عملکرد خودرو پیش آید و منشأ آن تسمه تایم باشد، نیز وجود دارد. همچنین ممکن است به هر دلیل از جمله عدم استفاده از آن مشکلاتی در خودرو به وجود آید. اولین راه برای اینکه بفهمید زمان تعویض این قطعه فرا رسیده است یا خیر، بررسی ظاهر آن است! هر گونه ترک در تسمه، از دست رفتن دندان ها و … می تواند نشان دهنده پایان عمر تسمه باشد. در صورت عدم تنظیم موتور هنگام رانندگی در دور ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰، حتماً سلامتی این قطعه را بررسی کنید. اگر تسمه تایم به اندازه کافی سفت نباشد، می تواند باعث لرزش تسمه از روی قرقره شده و در نتیجه هنگام شتاب گیری منحرف خواهد شد!

تعویض این قطعه در رنو

برای تعویض تسمه تایم خودروی رنو (جزو موارد مهم سرویس دوره ای) می توانید به تعمیرگاه تخصصی رنو وان مراجعه نمایید. در مرحله دوم زمانی که این قطعه در خودرو تعویض می شود، کل کیت شامل خود تسمه و سایر لوازم جانبی، هرزگردها و … باید به طور کامل تعویض شود.حتما سعی کنید از تسمه تایم اصلی رنو برای خودرو خود استفاده نمایید. استفاده از مدل تقلبی ارزانتر است، اما در نظر بگیرید که خرابی این قطعه آسیب زیادی به خودروی شما وارد می کند. حال اگر برای شما این سوال پیش آمده است که چگونه می توان تسمه تایم اصلی رنو را از مدل فرعی آن تشخیص داد، باید بدانید که:

۱ – بسته بندی محصولات رنو که روی آن عبارت Groupe Renault و Genuine Parts به زبان انگلیسی و Groupe Renault و Pieces d’Origin به زبان فرانسه نوشته شده است.

۲ – برچسب ایمنی رنو که برای هر محصول به صورت منحصر به فرد تولید می شود. برچسب ایمنی محصولی است که با الصاق آن بر روی کالاها و اسناد تولیدی، ایمنی و اعتبار آن را تضمین می کند. این نوع برچسب قابل کپی نیست و در تولید از تکنیک های خاصی مانند فناوری چاپ اسکناس استفاده می شود.

بیشتر بدانید  کامل ترین خطاهای گیربکس اتوماتیک

تسمه تایم خودرو
تسمه تایم خودرو

تفاوت بین زنجیر تایم و تسمه تایم چیست؟

دو تفاوت عمده بین زنجیر تایم و تسمه تایم وجود دارد، یکی جنس و دیگری دوام آن است! زنجیر تایم از فلز و تسمه از پلاستیک مقاوم ساخته شده است، این تفاوت باعث شده زنجیر محکم تر و بادوام تر از تسمه باشد. زنجیر دوام بسیار زیادی دارد و ممکن است در طول عمر خودرو نیازی به تعویض آن نباشد، اما برای جلوگیری از بروز مشکل باید در زمان مشخصی تعویض شود که برای هر خودرویی متفاوت است.

زنجیر تایم یا تسمه تایم کدام بهتر است؟

به طور کلی به دلیل عایق بندی مناسب، صدای کمتری از موتور شنیده می شود و بنابراین استفاده از زنجیر راحت تر است، زیرا نیازی به تعویض ندارد و همچنین، اصطکاک کاهش می یابد.علائم خرابی زنجیر تایم و تسمه تایم چیست؟ برای تعیین وضعیت آن بهترین و مطمئن ترین روش باز کردن محفظه پلاستیکی و مشاهده ساییدگی تسمه است، زیرا عملکرد این قطعه بی صدا و پلاستیک در تماس با فلز خواهد بود. تشخیص سایش از صدا غیرممکن بوده ولی در صورت خرابی و کشیده شدن زنجیر تایم، صدای اضافی از موتور به گوش می رسد که نشان دهنده خرابی زنجیر تایم است!

هزینه تعویض تسمه تایم خودرو های رنو چقدر است؟

با توجه به نوسانات قیمت در بازار خودرو، نمی توان گفت که هزینه تعویض تسمه تایم مگان، ال ۹۰ و سایر خودروها شرکت رنو چقدر خواهد بود. اما یادآوری می کنیم که هزینه ها هر سال ۲۰ درصد افزایش می یابد. با این حال، پیشنهاد ما این است که برای اطلاعات دقیق، بهتر است با تعمیرگاه تخصصی رنو وان تماس بگیرید.

هنگام تعویض زنجیر و تسمه تایم خودرو های رنو چه باید کرد؟

زنجیر تایم به گونه ای طراحی شده است که بدون تعویض به طور مداوم کار کند. اگر زنجیر به درستی روغن کاری شود مشکلی پیش نخواهد آمد و می تواند در تمام طول عمر موتور فعال باشد. عمر و عملکرد تسمه تایم بسته به نوع تسمه می تواند متفاوت باشد. طول عمر تسمه های مختلف از ۵۰ هزار کیلومتر تا ۱۰۰ هزار کیلومتر متغیر است. البته عملکرد تسمه به تنهایی معیار خوبی نیست و عمر آن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، زیرا ممکن است خودرو بدون استفاده باشد. در صورت عدم استفاده از خودرو به دلیل پلاستیکی بودن تسمه، خشک شده و خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد لذا بهتر است هر سه سال یکبار آن را تعویض کنید!

بیشتر بدانید  توپی سر کمک

2 پاسخ

  1. سلام
    از سمت تسمه تایم ماشینم صدای زوزه میاد تازه تسمه تایم عوض کردم! دلیلش چی می تونی باشه؟

  2. سلام دوست عزیز
    احتمال زیاد موقع تنظیم خلاصی تسمه بیش از اندازه سفت گرفتن و یا بلبرینگ تایم رو تعویض نکردن!
    شما به تعمیرگاه رنو وان مراجعه کنید تا عیب یابی رایگان انجام بدیم که به صورت دقیق بگیم عیب از کدوم قسمت هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *